دکتر فرخ کامران خواجوی » جراحی زیبایی بینی » تفاوت جراحی بینی فانتزی و نیمه فانتزی
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

تفاوت جراحی بینی فانتزی و نیمه فانتزی

یکی از انواع عمل های جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی، جراحی بینی نیمه فانتزی است که در بین خانم ها طرفداران بسیاری پیدا کرده است. به طور کلی جراحی بینی در سه مدل طبیعی، فانتزی و نیمه فانتزی انجام می شود که باتوجه به سلیقه فرد و تشخیص جراح صورت می گیرد. اما شاید برای شما این سوال مطرح شود که تفاوت بینی فانتزی و نیمه فانتزی در چیست؟ تفاوت بینی نیمه فانتزی با طبیعی چیست؟ آیا عمل بینی نیمه فانتزی عوارضی به همراه دارد؟ به منظور آشنایی بیشتر با جراحی بینی نیمه فانتزی تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

جراحی بینی نیمه فانتزی چیست؟

همان طور که ابتدای مقاله اشاره شد، این مدل از رینوپلاستی در بین خانم ها بسیار محبوب است. در مدل بینی نیمه فانتزی ضمن حفظ تناسب اندازه و فرم بینی با اندازه اجزای صورت، نوک بینی کمی بالا بوده و قوس پشت بینی کمی بیشتر از بینی طبیعی در نظر گرفته می شود. در این مدل نیز ظاهر بینی از حالت طبیعی زیاد فاصله نگرفته و نوک بینی بیش از حد بالا نمی رود. در حقیقت بینی ظاهری به اصطلاح عروسکی (فانتزی) پیدا نکرده و همچنین قوس بینی هم حالت سرسره ای نمی شود.

ویژگی های عمل نیمه فانتزی

تفاوت بینی فانتزی و نیمه فانتزی

بینی فانتزی که به مدل عروسکی یا باربی شهرت دارد، یکی از مدل های جراحی زیبایی بینی است که البته برای همه افراد مناسب نخواهد بود. در جراحی بینی فانتزی، بینی کوچکتر از حد معمول بوده و نوک بینی به سمت بالا بلند شده و پل بینی خمیده می شود. بینی فانتزی ممکن است کاملا مصنوعی به نظر برسد، زیرا پشت بینی بیش از حد خمیده است یا نوک بینی بیش از حد به سمت بالا است، به طوری که بینی کاملا از حالت طبیعی خود خارج می شود.

تفاوت اصلی بینی فانتزی با نیمه فانتزی در میزان قوس و اندازه بینی است، به طوری که زاویه لب بالا و نوک بینی 105 درجه در نظر گرفته می شود. این درحالی است که زاویه بینی در جراحی بینی طبیعی بین 90 تا 100 درجه اعمال می شود. علاوه براین، در مدل فانتزی بینی بیش از حد معمول کوچک خواهد شد. توجه داشته باشید که مدل بینی فانتزی برای همه مناسب نیست و ممکن است بینی با سایر قسمت های صورت همخوانی نداشته و غیر طبیعی به نظر برسد. مثلا افرادی که به دلیل ضخامت پوست بینی دارای بینی گوشتی هستند، تغییرات در بینی به خوبی نمایان نخواهد شد. لازم به ذکر است که احتمال مشکلات عملکردی نیز در بینی های فانتزی به واسطه کوچک کردن بیش از حد بینی وجود دارد. بنابراین افرادی که می خواهند جراحی بینی فانتزی انجام دهند باید فرم صورت و سلامت خود را در نظر بگیرند.

­ تفاوت بینی نیمه فانتزی با طبیعی

مدل جراحی بینی طبیعی یکی از مدل های نسبتا پرطرفدار است. البته مدل طبیعی به معنای حفظ برخی از عیوب اولیه بینی اصلی نیست، بلکه به معنای تطبیق کامل بینی با سایر قسمت های صورت است. در جراحی بینی طبیعی فقط ظاهر بینی قابل رفع است و نوک بینی باریک و قائم نمی شود. همچنین مهم ترین ویژگی بینی طبیعی نداشتن انحنا روی بینی است. این مدل فرم بینی بیشتر برای افرادی که ظاهر طبیعی می خواهند، به ویژه آقایان مناسب است.

مدل بینی نیمه فانتزی نسبت به مدل طبیعی، کمی کوچکتر و ظریفتر است و زاویه لب بالا و نوک بینی بیشتر از مدل طبیعی (بیشتر از 100 درجه) در نظر گرفته می شود. با این حال زوایه بینی در جراحی بینی نیمه فانتزی باتوجه به هماهنگی سایر اجزای صورت انجام خواهد شد. همانطور که در بالا اشاره شد، هرچه بینی کوچکتر شود، احتمال بروز مشکلات تنفسی بیشتر است. لذا پیش از عمل رینوپلاستی با جراح بینی مشورت کرده و تمام جوانب ظاهری و عملکردی بینی خود را بررسی کنید.

افراد مناسب برای عمل بینی نیمه فانتزی

جراحی بینی نیمه فانتزی برای چه افرادی مناسب است؟

هدف از جراحی زیبایی بینی از بین بردن بدشکلی بینی است تا جایی که ظاهر بینی ایده آل به نظر برسد و مشکلات عملکردی برای فرد ایجاد نشود. با این حال، تفاوت در سلیقه افراد و روند جراحی باعث ایجاد تنوع زیادی در مدل بینی ها شده است. به طور کلی، جراحی بینی مدل نیمه فانتزی برای افرادی که تمایلی به داشتن بینی طبیعی و بینی فانتزی ندارند، مناسب است. با این حال، بینی نیمه فانتزی به همه افراد توصیه نمی شود.

در جراحی بینی شکل استخوان ها، غضروف بینی و ضخامت پوست نقش تعیین کننده ای در نوع جراحی دارد. برای مثال جراحی بینی نیمه فانتزی و فانتزی به واسطه کوچک کردن بیش از حد بینی برای افراد با بینی های گوشتی که دارای غضروف ضعیف، پوست شل و ضخیم هستند، مناسب نیست. اگرچه برخی از جراحان با داشتن تبحر و مهارت بالا می توانند بدون هیچ مشکلی جراحی بینی نیمه فانتزی را برای بینی های گوشتی انجام دهند. اما توصیه می شود پیش از جراحی به ویژه جراحی بینی فانتزی و نیمه فانتزی با متخصص مشورت نموده و از عوارض این نوع جراحی ها مطلع شوید.

عوارض عمل بینی نیمه فانتزی

همان طور که در بالا اشاره شد، اگر عمل بینی نیمه فانتزی توسط جراح مجرب و باتجربه انجام شود، هیچ عارضه جدی برای فرد به وجود نخواهد آمد. با این حال، جراحی بینی فانتزی و نیمه فانتزی برای همه افراد به ویژه بینی های گوشتی مناسب نبوده و ممکن است نتیجه دلخواهی برای فرد نداشته باشد. همچنین، تجربه و تبحر جراح در کنار مراقبت های بعد از عمل بینی نقش بسزایی در نتیجه عمل دارد. در صورتی که پزشک از تجربه کمی در جراحی بینی داشته و یا بیمار نکات بعد از عمل را رعایت نکند، ممکن است فرد از نتیجه جراحی راضی نبوده و یا دچار مشکلات تنفسی شود. لذا به منظور کاهش احتمال عوارض عمل بینی نیمه فانتزی توصیه می شود این عمل را نزد جراح باتجربه انجام داده و مراقبت های بعد از عمل را نیز رعایت نمایید.

کلام آخر

بینی نیمه فانتزی ترکیبی از بینی طبیعی و بینی فانتزی است. قوس ایجاد شده در این مدل بینی کمتر از بینی فانتزی است که باعث می شود بینی نسبت به مدل های فانتزی خمیدگی کمتری داشته باشد. در حقیقت تفاوت اصلی سه مدل بینی در زاویه لب بالا و نوک بینی است به طوری که زاویه بین بینی و لب بالایی در مدل بینی طبیعی بین 90 تا 100 درجه و در بینی فانتزی 105 درجه درنظر گرفته می شود. این در حالی است که در مدل بینی نیمه فانتزی زاویه ای بین طبیعی و فانتزی مدنظر است که متناسب با بینی بیمار انجام می شود.

اگرچه در صورت نارضایتی از نتیجه جراحی، جراحی بینی ترمیمی انجام خواهد شد، اما بهتر است بدانید که کوچک کردن بیش از حد بینی می تواند مشکلات عملکردی و تنفسی برای فرد ایجاد کند. به همین علت توصیه می شود پیش از انجام جراحی بینی در انتخاب مدل موردنظر دقت کرده و با بهترین جراح بینی مشورت نمایید.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 1 =