دکتر فرخ کامران خواجوی » جراحی زیبایی بینی » تزریق کورتون بعد از عمل بینی
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

تزریق کورتون بعد از عمل بینی

تزریق کورتون پس از عمل بینی یک روش درمانی موثر برای کاهش ورم و التهاب بینی محسوب می شود. توجه داشته باشید که کورتون یک داروی ضد التهاب است که توسط پزشکان به صورت تزریقی به بیمار تجویز می‌شود همچنین این دارو می‌تواند به کاهش علائمی مانند درد و ترشحات پس از عمل هم تاثیر گذار باشد ولی با توجه به مزایای زیادی که دارد بایستی حتما توسط پزشک متخصص تجویز شود برای آگاهی بیشتر در مورد این روش تا انتهای این نوشتار همراه ما باشید.

تزریق کورتون بعد از عمل بینی

کاربرد کورتیکواستروئيدها (کورتون)

کورتیکواستروئيدها که به اختصار کورتون نامیده می‌شوند داروهایی هستند که تقریباً در تمام شاخه‌های پزشکی کاربرد دارند. این داروها با کاهش تولید برخی مواد شیمیایی، التهابات بدن را کاهش می‌دهد و در دوزهای بالا قادر است فعالیت سیستم ایمنی بدن را نیز کاهش دهد.

عملکرد کورتیکواستروئيدها مانند کوتیزول می‌باشد (کورتیزول یکی از هورمون‌های طبیعی بدن می‌باشد که توسط غدد فوق کلیوی تولید می‌شود و عملکردهای متفاوتی در فرآیندهای بیولوژیکی مانند متابولیسم بدن، پاسخ ایمنی و کنترل استرس به عهده دارد.)

توجه داشته باشید که پوست بینی در مناطق مختلف ضخامت‌های متفاوتی دارد، در قسمت بالای بینی (فاصله بین دو ابرو) معمولاً پوست نازکتر و به سمت نوک بینی پوست ضخیم‌تر می‌شود از همین رو یکی از مناطقی که پس از جراحی ممکن است دچار بافت اسکار شود و ظاهر بینی را دستخوش تغییر قرار دهد ناحیه نوک بینی و قسمت بالای آن می‌باشد.

بنابراین تزریق کورتون به این ناحیه می‌تواند از تشکیل بافت اسکار جلوگیری کند از همه مهم تر تورم و التهابات را نیز کاهش دهد. علاوه بر تمامی موارد گفته شده تزریق کورتون درد بسیار اندکی را به همراه دارد و اغلب بیماران شدت درد را بسیار کم توصیف می‌کنند که به خوبی قابل تحمل می‌باشد بنابراین جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد.

نکاتی که بعد از تزریق کوتون باید رعایت شود؟

توجه داشته باشید که بعد از تزریق بایستی حتما به نکاتی توجه داشته باشید که نتیجه مطلوبی را دریافت کنید از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

✳️ برای کاهش تورم و التهاب از کمپرس سرد استفاده کنید.

✳️ مصرف نمک را به حداقل برسانیدچرا که تورم را افزایش می دهد.

✳️ به هیچ عنون بینی خود را ماساژ ندهید.

✳️ مصرف داروهایی نظیر آسپرین که ضد التهاب هم هستند ممنوع است.

✳️ به هیچ عنوان بینی خود را دستکاری نکنید.

✳️ حتما میوره های سرشار از آنتی اکسیدان را نظیر آناناس را در دوره نقاهت خود مصرف نمایید.

نواحی تزریق کورتون

تزریق کورتون به نواحی مختلف بینی انجام می‌شود. این تزریقات معمولاً در داخل بینی، به طور دقیق‌تر در محل‌هایی که مورد نیاز است بایستی انجام داده شود. دقت داشته باشید که انتخاب این روش بر اساس نیازهای شما تعیین خواهد شد.

از جمله نواحی تزریق شامل دیواره‌های داخلی بینی، ناحیه سینوس‌ها، یا مناطقی که نیاز به کاهش التهاب و تورم دارند می باشد ولی بایستی تا حتما توسط بهترین جراح بینی در گرگان انجام داده شود تا نتیجه مطلوبی هم حاصل شود.

علت فرورفتگی بینی بعد از تزریق کورتون

فرورفتگی بینی پس از تزریق کورتون عموماً به عنوان یک عارضه نادر ولی جدی شناخته می‌شود دلایل این عارضه دقیقاً مشخص نیستند، اما احتمالاً به دلیل تأثیر کورتیکواستروئیدها برروی بافت‌های نازک دیواره داخلی بینی است.

دقت داشته باشید اگر فرورفتگی بینی پس از تزریق کورتون تجربه کرده‌اید، مهم است که به پزشک خود اطلاع دهید تا برنامه درمانی مناسب برای شما تجویز شود همچنین در بعضی از مواقع نیاز به ترمیم و بازسازی از طیق انجام جراحی می باشد.

عوارض تزریق کورتون بعد از عمل بینی

از جمله مهم ترین عوارضی که این روش می تواند به همراه داشته باشد عبارتند از:

  • ایجاد فرورفتگی در محل تزریق یکی از مشکلاتی است که ممکن است پس از تزریق به وجود بیاید از همین رو بایستی حتما نوع پوست را در نظر گرفت.
  • تغییر رنگ در ناحیه تزریق (هیپوپیگمانتاسیون)
  • تشکیل عروق خونی غیرطبیعی
  • نازک شدن پوست

برخی از این عوارض مانند تورم، کبودی و التهاب به طور طبیعی در اکثر جراحی‌ها اتفاق می‌افتد اما عوارض دیگری مانند تشکیل بافت اسکار ممکن است به علت برداشتن بیش از حد غضروف، تراشیدن نامتناسب استخوان بینی که منجر به ایجاد فضای اضافی و تشکیل بافت اسکار می‌شود و یا مشکلات غیرقابل پیش بینی دیگر در حین جراحی پیش بیاید علاوه بر آن برخی دیگر نیز ممکن است به علت نوع پوست بیمار ایجاد شود از همین رو هر چقدر بافت پوست ضخیم‌ تر باشد احتمال تشکیل بافت اسکار هم به طبع افزایش می‌یابد.

از آن‌جایی که در اکثر موارد جراحی بینی با هدف زیبایی انجام می‌شود بنابراین عوارضی که در بالا به آن اشاره شد برای بیمار و جراح ناخوشایند می‌باشد بنابراین جراحان همیشه به دنبال راهکارهایی جهت کاهش این عوارض بوده‌اند از همین رو برای برطرف کردن آن تزریق کورتون پیشنهاد می شود.

با توجه به مزایایی که تزریق کورتون پس از جراحی بینی دارد این عوارض احتمالی را نیز باید در نظر داشت، با اینکه احتمال رخداد هر کدام از این عوارض بسیار کم می‌باشد اما خطر بروز آن را نباید نادیده گرفت.

تزریق کورتون را چه زمانی تزریق می کنند؟

بیشتر تورمی که در بینی ایجاد می‌شود طی دو تا سه ماه اولیه از بین می‌رود، اما تا یک سال اول ممکن است بینی مقداری تورم داشته باشد، اگر تزریق کورتون به منظور کاهش تورم صورت بگیرد توصیه می‌شود 1 الی 2 ماه پس از جراحی این تزریق صورت بگیرد تا هم از میزان تورم کاسته شود و هم از تشکیل بافت اسکار جلوگیری شود، لازم به ذکر است تزریق زودهنگام کورتون مانع از تشکیل بافت پیوندی مناسب در بینی می‌شود.

تورم بعد از تزریق کوتون چه مدت بعد به طور کامل رفع می شود؟

در حالت کلی کاهش تورم بین 5 الی 6 روز است.

بعد از تزریق کورتون همچنان باید از چسب بینی استفاده کرد؟

بله پیشنهاد می شود تا این کار را به مدت 1 الی 2 ماه بعد انجام دهید تا از این طریق بتوان به اصلاح فرم بینی و کاهش تورم کمک کرد.

در نهایت….

همانطور که در این نوشتار خواندید تزریق کورتون بعداز عمل بین روشی موثر برای کاهش تورم و التهاب محسوب می شود ولی دقت داشته باشید که مزایای یادی که این روش دارد بایستی حتما توسط یک جراح با تجربه انجام داده شود تا بهترین نتیجه را از انجام آن دریافت کرد چرا که نداشتن تجربه کافی جراح می تواند فرورفتگی بینی یا آسیب دیدگی آناتومی را به همراه داشته باشد.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − سیزده =