دکتر فرخ کامران خواجوی » جراحی زیبایی بینی » عمل بینی استخوانی و نکات لازم در رابطه با آن
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

عمل بینی استخوانی و نکات لازم در رابطه با آن

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که بینی استخوانی چگونه است؟

جراحی بینی استخوانی چگونه انجام می شود؟

جراحی بینی استخوانی یکی از جراحی های زیبایی است که جراح پلاستیک در طی آن به رفع اشکالات و ناهنجاری های بینی می پردازد.

 اغلب افرادی که دارای بینی استخوانی هستند می تواند نتایج مطلوب و دلخواهشان را از این جراحی به دست بیاورند.

ما در این مقاله قصد داریم در خصوص ویژگی بینی استخوانی و جراحی بینی های استخوانی صحبت کنیم. پس به شما پیشنهاد می کنیم که در ادامه همراه ما باشید.

جراحی زیبایی بینی

در واقع در طی جراحی بینی، فوق تخصص جراحی پلاستیک به تغییر شکل استخوان ها و غضروف های بینی می پردازد. و توسط روش ها و تکنیک های گوناگون فرم بینی را تغییر می دهد.

تغییر فرم بینی در افراد ممکن است تاثیر بسیاری در ظاهر فرد بگذارد و موجب افزایش اعتماد به نفس در آنها شود.

به طور کلی جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی اغلب به روش باز انجام می شود. اما روش دیگر انجام این جراحی، جراحی بینی به روش بسته است.

تفاوت این دو روش در میزان دسترسی جراح پلاستیک و نوع برش های ایجاد شده در سطح پوست است.

در جراحی با روش باز، جراج پلاستیک برشی بین دو سوراخ و پره بینی می زند که توسط برش زده شده پوست بینی بالا داده می شود و بر روی غضروف ها و استخوان های بینی تغییرات اعمال می شود. این جراحی اغلب بیشتر از روش بسته مورد استفاده قرار می گیرد. زیرا که در این روش جراح پلاستیک با دسترسی راحت تر و دقیق تری می تواند فرم بینی را تغییر دهد.

روش بسته جراحی زیبایی بینی نیز به این صورت است که برش ها داخل حفره های بینی زده شده و جراح پلاستیک با استفاده از ابزاری پوست را کمی بالا تر می دهد و تغییرات انجام می گردد.

این روش جراحی به دلیل محدود بودن زاویه دید و دسترسی جراح پلاستیک دقت کمتری دارد. و اغلب می توان گفت که برای جراحی های درمانی یا برای بینی های که نیاز  به تغییرات بسیاری ندارند، می توان از این روش استفاده کرد.

اما یکی از مسائل مهم در جراحی پلاستیک نوع بینی فرد است. نوع بینی افراد در جراحی پلاستیک در اصطلاح عامیانه در بین عموم به دو نوع بینی گوشتی و استخونی تقسیم می کنند. که در ادامه به آن می پردازیم.

بینی استخوانی

یکی از سوالاتی که ممکن است برای افراد به وجود بیاید این است که بینی استخوانی چیست و چه تفاوتی با بینی گوشتی دارد؟

چگونه می توان بینی استخوانی را تشخیص داد؟

در واقع تفاوت بینی استخوانی و گوشتی در نوع ضخامت پوست آنها است. به طور کلی بینی های استخوانی به بینی های قوز دار نیز شناخته می شوند زیرا که اغلب بینی های استخوانی دارای قوز است و در اصطلاح عقابی شکل هستند.

اغلب بینی های استخوانی ممکن است در اثر ضربه یا به طور ژنتیکی دچار قوز یا برآمدگی شده باشند. این برآمدگی به دلیل شکستگی تیغه بینی نیز به وجود می آید.

ویژگی بینی استخوانی 

از ویژگی های بینی استخوانی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ضخامت پوست در بینی های استخوانی بسیار نازک و یا متوسط است. اغلب بینی های استخوانی دارای پوست نازک تری نسبت به بینی های گوشتی هستند. اغلب بافت بینی های استخوانی تا حدی نازک است که جزییات استخوانی بینی از زیر پوست کاملا مشخص است.
 • همچنین پوست بینی های استخوانی انعطاف پذیر نیز است.
 • از لحاظ استخوان و غضروف دارای اسکلت استخوانی وغضروفی بسیار مستحکمی هستند و دارای غضروف های بسیاری هستند.
 • دارای لایه کمی از بافت چربی است. اغلب بینی های استخوانی دارای بافت و لایه ی چربی بسیار کم و نازکی است.
 • قوز و برآمدگی یکی از ویژگی های اصلی بینی های استخوانی به شمار می رود. در واقع می توان گفت که اغلب بینی های استخوانی دارای قوز و برآمدگی هستند.
 • انحراف بینی و کجی بینی، در بینی های استخوانی بسیار شایع است و دیده می شود.
 • بینی های استخوانی، دارای استخوان و تیغه ای نازک تر هستند.

جراحی بینی استخوانی چگونه انجام می شود؟

با پیشرفت علم پزشکی و به روز شدن تکنینک ها و شیوه های جراحی زیبایی بینی، نتایج جراحی بینی استخوانی اغلب مطلوب تر از گذشته شده است.

گرفتن نتایجی مطلوب پس از جراحی به نوع بینی فرد و تکنیک ها و روش های جراحی رینو پلاستی بستگی دارد.

به طور کلی در جراحی زیبایی بینی استخوانی،به دلیل نازک بودن پوست بینی و مستحکم بودن غضروف ها و استخوان ها پس از جراحی شاهد نتیجه بهتری هستیم.

در طی این جراحی، جراح پلاستیک و زیبایی با ایجاد برش های پوست بینی را بالا می دهد و با برداشتن استخوان ها و غضروف هایی که در قسمت نامناسب قرار گرفتند به بینی فرم می دهد و ظاهر بینی را دچار برخی تغییرات می کند.

به طور کلی می توان گفت که جراحی بینی استخوانی با کاهش و برش  استخوان ها و برداشت بافت های اضافی صورت می گیرد. توسط آن فرم بینی را زیبا تر و مشکلات بینی را بر طرف می کنند.

جراح پلاستیک پس از اصلاح بینی و رفع مشکلات در قسمت استخوانی و غضروفی بینی، پوست را به حالت قبلی خود بر گردانده و بخیه می زند.

یکی از مسائل مهم دیگر انتخاب جراح پلاستیکی با تجربه برای قبل از انجام جراحی است. شما می توانید با انتخاب یک متخصص جراحی پلاستیک با تجربه نتایج مطلوبی را  از جراحی بینی استخوانی خود به دست آورید.

در جراحی بینی استخوانی هر قدر تعداد استخوان ها و غضروف های مستحکم بینی بیشتر باشد بیمار بیشتر می تواند به نتیجه دلخواه خود برسد.

همانطور که نازک بودن پوست بینی استخوانی می تواند موجب شود که جراحی نتیجه بسیار خوبی داشته باشد؛ نازک بودن بیش از حد آن هم ممکن است مشکلاتی را در حین جراحی بینی استخوانی به وجود آورد.حتی  گاهی اوقات نیز ممکن است نیاز به پیوند بافت باشد.  این مسئله جراحی بینی را دچار چالش هایی می کند. و ممکن است جراح بینی را با مشکلاتی مواجه کند.

مزایای جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی دارای مزایایی است که می تواند بسیاری از مشکلات را بر طرف و اصلاح کند.

مزایای جراحی بینی استخوانی عبارتند از:

 • رفع قوز و برآمدگی بینی
 • رفع انحراف و کجی بینی
 • تورم کمتر نسبت به جراحی بینی گوشتی
 • رفع پولیپ بینی
 • دارای نتایجی مطلوب پس از جراحی هستند.
 • تزریق استروئید در بینی های استخوانی نیاز نیست.
نتیجه گیری

در این نوشتار سعی داشتیم تا شما را با مشخصات ظاهری بینی استخوانی، نحوه جراحی و مزایا و معایب آن آشنا کنیم. اغلب افرادی که جراحی بینی استخوانی انجام داده اند در صورت توجه به مراقبت های بعد از جراحی زیبایی بینی از نتیجه جراحی بینی خود رضایت کافی را دارند. معاینات فیزیکی، انجام آزمایشات و تصویربرداری از بینی طی جلسه مشاوره با یک جراح بینی با تجربه و ماهر می تواند شما را در رسیدن به یک نتیجه مطلوب کمک کند.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 1]
عکس دکتر فرخ کامران خواجوی

دکتر فرخ کامران خواجوی، متولد سال 1353 تهران، دارای بورد فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی و بورد تخصصی جراحی عمومی می باشند.

ایشان عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران و همچنین انجمن بین المللی جراحی پلاستی ( ISAPS ) می باشد.

دکتر خواجوی پس از طی دوران پزشکی عمومی در دانشگاه علوم پزشکی ایران و دوره جراحی عمومی در دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال 1387 با کسب رتبه سوم در امتحان جامع کشوری، بورد جراحی عمومی دریافت نمودند.

در سال 1388 دوره فوق تخصصی جراحی پلاستیک را در دانشگاه علوم پزشکی ایران، بیمارستان فوق تخصصی جراحی پلاستیک و ترمیمی حضرت فاطمه (س) تهران آغاز نموده و در سال 1391 با کسب رتبه هفتم در امتحان جامع بورد فوق تخصصی مدرک بورد فوق تخصصی خود را در جراحی پلاستیک اخذ کردند. دکتر خواجوی در این مدت بیش از 3000 عمل متنوع و پیچیده را انجام داده اند.

همچنین ایشان در حال حاضر تنها در بخش خصوصی به صورت فوق تخصصی دراعمال جراحی صورت مانند رینوپلاستی اولیه و ثانویه و ترمیمی، لیفت صورت، لیفت آندوسکوپی صورت، پیشانی و ابرو، بلفاروپلاستی (پلک)، لیفت و ساکشن گردن، تزریق چربی و فیلرهای صورت و کلیه اعمال پیکر تراشی مانند لیپوماتیک، ساکشن، ابدومینوپلاستی (زیبایی شکم)، ماموپلاستی (زیبایی و لیفت پستان) پروتز و یا تزریق چربی پستان، پروتز و تزریق چربی باسن، بازسازی پستان پس از جراحی کانسر، و تزریق چربی در نواحی مختلف بدن و دیگر اعمال جوان سازی صورت و لیزر تراپی مشغول به فعالیت می باشند.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 17 =

Call Now Buttonتماس با دکتر خواجوی