دکتر فرخ کامران خواجوی » جراحی زیبایی بینی » عمل جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی)
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

عمل جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی)

جراحی زیبایی بینی جزء یکی از روش های جراحی زیبایی صورت می باشد. در واقع جراحی زیبایی بینی یکی از پیچیده ترین روش های جراحی است که نیاز به مهارت بالای جراح پلاستیک دارد. بسیاری از افرادی که به منظور انجام جراحی زیبایی بینی به جراح بینی مراجعه می کنند اغلب تنها هدفشان تغییر شکل ظاهر بینی می باشد در حالی که برخی دیگر از افراد به دلیل وجود مشکل در بینی خود قادر به تنفس از طریق بینی نمی باشند.

به عبارتی دیگر رینوپلاستی یا جراحی پلاستیک بینی، عملی است که طی آن ظاهر و تناسب بینی اصلاح شده و هارمونی بینی با دیگر اعضای صورت افزایش می‌یابد و سبب ارتقا اعتماد به نفس در فرد می‌شود. با جراحی پلاستیک بینی اختلالات تنفسی که ناشی از ساختار غیر طبیعی بینی است نیز اصلاح می‌شود.

دکتر فرخ کامران خواجوی با به کار گیری تکنیک های پیشرفته و روز جهان و دستگاه های مجهز به اقدام به جراحی زیبایی بینی می کنند. شما عزیزان می توانید برای مشاوره و تعیین وقت قبلی از دکتر خواجوی فوق تخصص جراحی پلاستیک در گرگان، با شماره 32326391-017 و پیج اینستاگرام ایشان ارتباط برقرار کنید.

زیباتر شدن چهره با جراحی پلاستیک بینی

در حالی که شکل ظاهری بینی معمولا ارثی و نژادی است، اما ممکن است به علل مختلفی همچون تصادف و یا دیگر صدمات این شکل تغییر کند.

در چه مواردی جراحی زیبایی بینی می‌تواند کمک کننده باشد؟

با رینوپلاستی می‌توان موارد زیر را اصلاح کرد:

 • تغییر سایز بینی، در تناسب با دیگر اعضای صورت
 • تغییر پهنای بینی
 • تغییر شکل کلی بینی، برداشتن قوز و یا اصلاح فرورفتگی
 • اصلاح نوک بینی بزرگ یا افتاده
 • فرم‌دهی به پره‌های بینی
 • اصلاح عدم تقارن و انحراف

تصمیم برای جراحی پلاستیک بینی یک تصمیم کاملا شخصی است و نباید براساس میل و خواسته دیگران و یا به منظور شبیه شدن به یک فرد ایده‌آل، دست به چنین اقدامی زد.

عمل رینوپلاستی یک انتخاب خوب است در صورتی که:

 • صورت کاملا رشد کرده باشد (دختران بالای 14 سال و پسران بالای 15 سال)
 • سلامت فیزیکی
 • دارا بودن اهداف خاص اما واقعی به منظور بهبود شکل ظاهری

قبل از جراحی زیبایی بینی

قبل از انجام عمل جراحی زیبایی بینی، مراجعه به یک جراح پلاستیک خوب و با تجربه و انجام آزمایشگاه و ارزیابی پزشکی لازم خواهد بود. معمولا قبل از عمل از بینی عکس گرفته می شود و تصاویر بدست آمده برای بررسی نتایج احتمالی پس از عمل برای بیمار استفاده خواهد شد.

مراحل عمل جراحی زیبایی بینی

مرحله اول: بیهوشی

به منظور ارتقا راحتی، دارو تجویز می‌شود. انتخاب‌ها شامل آرام‌ بخش داخل وریدی و بیهوشی عمومی می‌باشد. جراح پلاستیک شما بهترین انتخاب را برایتان توصیه می‌کند.

مرحله دوم: برش جراحی

جراحی به دو روش بسته و باز قابل انجام است و پزشک شما بهترین روش را براساس نیاز شما برایتان انتخاب می‌کند. به کار گیری هر یک از روش های جراحی زیبایی بینی باز و بسته مزایا و معایب خود را دارند. انتخاب هر یک از روش های جراحی باز و بسته بینی به تشخیص جراح پلاستیک صورت می گیرد و موارد زیادی در انتخاب این روش ها تاثیر گذار است. اگرچه هر جراح تکنیک ها و الویت های خاص خود را در جراحی زیبایی بینی دارد و تصمیم گیری نهایی بر عهده وی می باشد.

مرحله سوم: فرم دادن به بینی

با جراحی می‌توان ساختار بینی را اصلاح کرد و در صورت لزوم می‌توان از گرفت‌های غضروفی نیز استفاده نمود. این غضروف‌ها را می‌توان از هر جایی در بدن برداشت اما بیشترین غضروف مورد استفاده همان غضروف سپتوم بینی است. ندرتا از غضروف گوش یا دنده هم استفاده می‌شود.

مرحله چهارم: اصلاح انحراف تیغه بینی

در صورتی که تیغه بینی انحراف داشته باشد در این مرحله اصلاح می‌شود و تغییرات لازم در جهت بهبود تنفس در ساختار بینی ایجاد می‌شود.

مرحله پنجم: بستن ناحیه عمل

پس از اصلاح فرم و بهبود ساختار بینی، ناحیه عمل بسته می‌شود، و در صورت نیاز در این مرحله پره‌های بینی اصلاح می‌شوند.

مرحله ششم: نتیجه جراحی

در اتنهای عمل اسپیلنت و تامپون برای ساپورت بیشتر بینی استفاده می‌شود تا به بهبودی سریع‌ تر بینی کمک کند و اسپیلنت معمولا یک هفته پس از عمل برداشته می‌شود.

جراحی بینی به روش باز

در جراحی بینی به روش باز، جراح پلاستیک و زیبایی اغلب یک برش کوچک در ناحیه کلوملا بینی (پوست زیر تیغه جدا کننده دو سوراخ بینی) ایجاد می کند. پس از ایجاد برش پوست از روی بینی جدا می شود. با این کار دسترسی به غضروف ها و ساختار داخل بینی راحت تر می باشد. در این روش دست جراح برای ایجاد تغییرات محسوس در بینی کاملا باز است و می تواند با دقت بیشتری به اصلاح مشکلات بینی بپردازد. در نهایت زخم ایجاد شده ناشی از برش های قبل از جراحی بسیار نامحسوس می باشد و به سرعت بهبود پیدا می کند.

عمل جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی)

جراحی بینی به روش بسته

در روش جراحی بینی بسته در واقع هیچ برشی روی بینی ایجاد نمی شود. تمام فرآیند جراحی بینی از داخل حفره های بینی صورت می گیرد. باید توجه داشت در این روش به دلیل عدم ایجاد هیج برشی بر روی بینی، جراح دید بسیار محدودتر به اجزای داخل بینی دارد و درصد موفقیت این روش نسبت به روش جراحی زیبایی بینی باز کمتر خواهد بود. البته جراحی بینی بسته مزایای خود را نیز دارد که شامل کمتر بودن میزان تورم، بهبودی سریع و کمتر بودن مدت زمان جراحی می باشد.

بعد از عمل جراحی بینی

معمولا پس از انجام جراحی زیبایی بینی به منظور دستیابی سریع به یک نتیجه دلخواه و مطلوب و برای جلوگیری از بروز هر گونه عارضه ای، می توانید با رعایت برخی مراقبت های لازم پس از جراحی تا حدود زیادی به هدف خود نزدیک تر شوید.

توجه داشته باشید تورم اولیه طی چند هفته پس از جراحی کاهش می‌یابد، اما برای مشخص شدن نتیجه نهایی ممکن است شش ماه تا یک سال زمان لازم باشد. در طول این مدت تورم ممکن است زیاد و کم شود، مثلا صبح بیشتر باشد و در طول روز کمتر شود. نتیجه جراحی پلاستیک بینی معمولا دائمی است.

مراقبت های لازم بعد از جراحی زیبایی بینی

 • تا 24 ساعت اول پس از جراحی باید از کمپرس سرد جهت کاهش میزان تورم و کبودی های دور چشم و اطراف بینی استفاده کرد.
 • در روزهای اول پس از جراحی بینی از صحبت کردن و خندیدن زیاد خودداری نمایید.
 • از مصرف غذاهای سفت و جویدنی خودداری نموده و تا جای ممکن غذاهای نرم و آبکی مصرف نمایید.
 • از رفتن به محیط های شلوغ، جهت جلوگیری از وارد شدن هر گونه ضربه به بینی اجتناب کنید.
 • بهتر است هنگام خواب چندین بالش زیر سر بگذارید به گونه سر بالاتر از تنه قرار گیرد.
 • هنگام عطسه دهان خود را باز کنید.
 • از بلند کردن اشیا سنگین و خم شدن خودداری نمایید.
 • از کشیدن سیگار و مصرف دخانیات تا چند ماه اول پس از جراحی بینی خودداری کنید.
 • قضاوت در مورد شکل ظاهری بینی در ماه های اول پس از جراحی بینی به دلیل تورم بیش از حد اشتباه است برای مشاهده نتایج نهایی بینی بهتر است تا 6 ماه صبر داشته باشید و مراقبت های بعد از جراحی زیبایی بینی را به دقت رعایت کنید.
امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
عکس دکتر فرخ کامران خواجوی

دکتر فرخ کامران خواجوی، متولد سال 1353 تهران، دارای بورد فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی و بورد تخصصی جراحی عمومی می باشند.

ایشان عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران و همچنین انجمن بین المللی جراحی پلاستی ( ISAPS ) می باشد.

دکتر خواجوی پس از طی دوران پزشکی عمومی در دانشگاه علوم پزشکی ایران و دوره جراحی عمومی در دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال 1387 با کسب رتبه سوم در امتحان جامع کشوری، بورد جراحی عمومی دریافت نمودند.

در سال 1388 دوره فوق تخصصی جراحی پلاستیک را در دانشگاه علوم پزشکی ایران، بیمارستان فوق تخصصی جراحی پلاستیک و ترمیمی حضرت فاطمه (س) تهران آغاز نموده و در سال 1391 با کسب رتبه هفتم در امتحان جامع بورد فوق تخصصی مدرک بورد فوق تخصصی خود را در جراحی پلاستیک اخذ کردند. دکتر خواجوی در این مدت بیش از 3000 عمل متنوع و پیچیده را انجام داده اند.

همچنین ایشان در حال حاضر تنها در بخش خصوصی به صورت فوق تخصصی دراعمال جراحی صورت مانند رینوپلاستی اولیه و ثانویه و ترمیمی، لیفت صورت، لیفت آندوسکوپی صورت، پیشانی و ابرو، بلفاروپلاستی (پلک)، لیفت و ساکشن گردن، تزریق چربی و فیلرهای صورت و کلیه اعمال پیکر تراشی مانند لیپوماتیک، ساکشن، ابدومینوپلاستی (زیبایی شکم)، ماموپلاستی (زیبایی و لیفت پستان) پروتز و یا تزریق چربی پستان، پروتز و تزریق چربی باسن، بازسازی پستان پس از جراحی کانسر، و تزریق چربی در نواحی مختلف بدن و دیگر اعمال جوان سازی صورت و لیزر تراپی مشغول به فعالیت می باشند.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 17 =

Call Now Buttonتماس با دکتر خواجوی