دکتر فرخ کامران خواجوی » جراحی زیبایی سینه » جراحی ژنیکوماستی (کوچک کردن سینه آقایان)
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

جراحی ژنیکوماستی (کوچک کردن سینه آقایان)

ژنیکوماستی اصطلاح پزشکی به معنای تورم بافت پستان در پسران یا آقایان است. ژنیکوماستی به طور کلی خطری برای سلامتی ندارد و اغلب خود به خود برطرف می شود. با این حال اگر ژنیکوماستی به خودی خود برطرف نشود، می تواند منجر به ناراحتی و کاهش اعتماد به نفس شود. اگر شما یا فرزندتان از ژنیکوماستی رنج می برید، جراحی کاهش پستان در مردان می تواند تحریک طولانی مدت ناشی از این بیماری را برطرف کرده و ظاهری طبیعی به شما بازگرداند. در یک جلسه مشاوره که قبل از عمل با جراح پلاستیک و زیبایی خود دارید می توانید در مورد مزایا، معایب، عوارض، نحوه انجام جراحی و مراقبت های بعد از آن صحبت کنید و تمامی سوالات خود را در این زمینه بپرسید.

معمولا آقایان از این عارضه ناخشنود هستند و تمایل به بهبود وضعیت ظاهری سینه هایشان می باشند. از این رو دست به جراحی های زیبایی می زنند. در این شرایط تنها جراحی ژنیکوماستی پیشنهاد می شود. زیرا که بهترین تکنیک در جهت کاهش سایز و بهبود فرم کلی سینه های مردان است.

در ادامه قصد داریم که جزئیاتی دقیق را در زمینه جراحی ژنیکوماستی در اختیارتان قرار دهیم. با ما همراه باشید.

عمل ژنیکوماستی

ژنیکوماستی چیست؟

ژنیکوماستی درواقع  به معنای رشد بیش از حد سینه آقایان است. در پاسخ به استروژن زیاد (هورمون زنانه) یا تستوسترون بسیار کم (هورمون مردانه)، بافت سینه بزرگ تر می شود. ژنیکوماستی می تواند در نوزادان، پسران نوجوان و مردان مسن رخ دهد.

چه عواملی باعث ژنیکوماستی می شود؟

در نوزادان تازه متولد شده، ژنیکوماستی ناشی از وجود هورمون استروژن مادر است. رشد پستان در نوزادان پسر معمول است. اما این عارضه در 6 ماهگی به تدریج از بین می رود، اما در برخی از نوزادان این زمان ممکن است طولانی تر شود.

در پسران نوجوان، ژنیکوماستی ناشی از تغییرات هورمونی دوران بلوغ است. ژنیکوماستی در بسیاری از پسران در اوایل دوران بلوغ رخ می دهد. اما معمولاً طی 6 ماه تا 2 سال از بین می رود.

در مردان بالغ، ژنیکوماستی معمولاً به دلیل بیماری دیگری مانند سرطان کبد یا ریه، سیروز کبدی، تیروئید بیش از حد فعال یا مشکلات هورمونی مانند سرطان غده هیپوفیز، غدد فوق کلیوی یا بیضه ها ایجاد می شود. الکل، حشیش (ماری جوانا)، مت آمفتامین و استفاده از هروئین نیز ممکن است باعث ژنیکوماستی شود.

استفاده از برخی داروها نیز ممکن است باعث ژنیکوماستی شود، از جمله:

 • استروئیدها، مانند پردنیزون یا دگزامتازون.
 • داروهایی که برای درمان زخم استفاده می شوند (مانند سایمتیدین).
 • داروهایی که برای درمان صرع استفاده می شوند (مانند فنی توئین [دیلانتین]).
 • داروهای قلب
 • داروهای شیمی درمانی، به ویژه عوامل آلکیله کننده، خانواده ای از داروهای ضد سرطان که با DNA سلول تداخل می کنند و رشد سلول های سرطانی را مهار می کنند.
 • داروهای ضد آندروژن (مانند فلوتامید، سیپروتون و اسپیرونولاکتون).
 • داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی (مانند دیازپام [والیوم] و داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای).

علائم ژنیکوماستی

در صورت داشتن علائم زیر گفته می شود که آقایان با عارضه ژنیکوماستی روبرو هستند:

 • اجتماع چربی های اضافی در ناحیه سینه
 • پوست اضافی در بخش های سینه ها
 • کشیده شدن هاله قهوه ای دور سینه ها
 • بزرگ شدن سایز سینه ها؛ در برخی از مردان یکی از سینه ها و در مواردی هر دو سینه رشد غیر طبیعی دارند.
 • افتادگی سینه ها؛ در مواردی که سایز سینه ها بسیار بزرگ باشد سینه ها حالت شل شدگی و افتادگی پیدا می کنند.
 • علاوه بر بزرگ شدن پستان، مردان یا پسران مبتلا به ژنیکوماستی ممکن است احساس کنند که سینه آنها سفت است.

چگونگی تشخیص ژنیکوماستی

ژنیکوماستی معمولاً از طریق معاینه فیزیکی و سابقه پزشکی قابل تشخیص است. در بیشتر موارد انجام آزمایشات لازم نیست. اما اگر توده پستان به طور غیرمعمول بزرگ و سفت شود ممکن است برای رد سایر مشکلات، نمونه برداری از سینه انجام شود.

اگر آقایان متوجه وجود یک توده در یک طرف سینه خود شوند، در صورت داشتن سابقه خویشاوندی نزدیک ابتلا به سرطان پستان (مادر، خواهر یا دختر) حتما باید مشکل خود را با پزشک در میان بگذارند. اگر نگرانی در مورد سرطان وجود دارد، می توان توده را با بیوپسی یا جراحی بررسی کرد.

بهترین کاندیداها برای جراحی ژنیکوماستی

 • مردانی که سایر روش های درمانی را انجام داده اند و تغییری در سایز و فرم کلی سینه هایشان به وجود نیامده است.
 • مردانی که از سلامت بدنی برخوردارند و به بیماری های خاصی مبتلا نیستند.
 • مردانی که هیچ کدام از انواع مواد مخدر و دخانیات را استفاده نمی کنند.
 • مردانی که الکل استفاده نمی کنند.
 • مردانی که وزن بدنی شان متعادل است و دچار افزایش وزن نیستند.
 • مردانی که روند رشدی سینه هایشان به اتمام رسیده است.

چگونگی درمان ژنیکوماستی

ژنیکوماستی در نوزادان و نوجوانان به طور معمول نیازی به درمان ندارد و معمولاً خود به خود برطرف می شود. اگر علت آن دارو یا بیماری باشد، همزمان با قطع دارو یا معالجه بیماری غالباً ژنیکوماستی نیز درمان می شود. اگر علت ژنیکوماستی کمبود تستوسترون و افزایش استروژن باشد، ممکن است درمان هورمونی تجویز شود. اگر سایر روش های درمانی موثر نباشد، ممکن است جراحی به عنوان گزینه آخر در نظر گرفته شود.

چگونگی درمان ژنیکوماستی

آمادگی های قبل از جراحی ژنیکوماستی

آقایانی که تمایل دارند تحت عمل جراحی ژنیکوماستی قرار گیرند باید نکاتی را به عنوان آمادگی های پیش از عمل ژنیکوماستی در نظر داشته باشند. رعایت این نکات کمک می کند که روند جراحی با موفقیت بسیاری انجام شود و هیچ گونه خطری سلامت و نتیجه جراحی را تهدید نکند.

مهم ترین این مراقبت ها شامل:

 • پرهیز از مصرف انواع قرص ها و داروهایی که موجب اختلال در روند بهبودی و جراحی می شوند. برای مثال استفاده از انواع داروهای ضد انعقاد خون و نیز داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی به مدت دو هفته پیش از انجام جراحی ژنیکوماستی ممنوع است.
 • انجام آزمایشات عمومی؛ برای بررسی دقیق تر وضعیت جسمانی افراد ضروری است که برخی از آزمایشات از سوی اینان انجام شود. از این رو توصیه می شود که در موعد مقرر آزمایشات را انجام داده و نتایج را به جراح تان ارائه کنید.
 • پرهیز از مصرف انواع مکمل های گیاهی به منظور کاهش احتمال بروز خطر و کاهش میزان خونریزی بعد از جراحی

جراحی ژنیکوماستی

به مجموعه اقداماتی که با هدف کاهش سایز و بهبود فرم سینه های مردان انجام می شود جراحی ژنیکوماستی گفته می شود. این جراحی در دسته انواع جراحی های زیبایی قرار می گیرد زیرا که هدف درمانی در این جراحی دنبال نمی شود.

مراقبت های بعد از جراحی ژنیکوماستی

 • پرهیز از داروهای ضد انعقاد خون و دارو های ضد التهاب غیر استروئیدی به مدت دو هفته بعد از جراحی ادامه دارد.
 • هرگز به مدت طولانی در استراحت مطلق بعد از جراحی ژنیکوماستی نباشید. زیرا که با این وضعیت احتمال لخته شدن خون افزایش پیدا می کند. در طول روز چند نوبت و در نوبت چند دقیقه راه بروید تا جریان خون ادامه داشته باشد.
 • استفاده از قرص های مسکنی که پزشک خودتان تجویز کرده است. بنابراین استفاده از داروهای مختلف بدون اطلاع پزشک جراح ممنوع است.

عوارض جراحی ژنیکوماستی

این جراحی همچون تمامی جراحی های درمانی و زیبایی دیگر می تواند با عارضه ها و پیامد هایی همراه باشد. در این بخش می خواهیم به این عوارض اشاره کنیم. البته احتمال بروز این عوارض بسیار کم است و جای هیچ نگرانی واسترسی وجود ندارد.

 • اثرات ناشی از استفاده از انواع مواد بیهوشی که قبل از جراحی استفاده می شود.
 • لخته شدن خون
 • خونریزی های شدید
 • عدم تقارن بین دو سمت سینه
 • عفونت
 • طولانی شدن مدت زمان درد بعد از جراحی
 • کندی روند بهبودی

*به منظور کاهش احتمال بروز عوارض احتمالی توصیه می شود قبل از هر گونه اقدامی جهت انجام جراحی، در انتخاب جراح پلاستیک و زیبایی خود نهایت دقت را داشته باشید و بهترین جراح ژنیکوماستی را انتخاب کنید.

هزینه جراحی ژنیکوماستی

قیمت عمل ژنیکوماستی بر حسب معیارهای مختلفی تعیین می گردد. به همین دلیل نمی توان گفت برای همه افراد هزینه ای ثابت دریافت می شود. زیرا که افراد شرایط جسمانی متفاوتی را تجربه می کنند و باید بسیاری از عوامل را در نظر گرفت. از مهم ترین عواملی که در تعیین هزینه های مربوط به جراحی ژنیکوماستی دخیل هستند:

 • تجربه و دانش پزشک جراح در زمینه انجام انواع جراحی های زیبایی از جمله جراحی ژنیکوماستی
 • هزینه های مربوط به مواد بیهوشی
 • هزینه های مربوط به تجهیزات و انواع ابزارآلاتی که در روند جراحی بکار گرفته می شود.
 • هزینه های مربوط به داروهایی که برای روند بهبودی و دوران نقاهت تجویز می شود.
 • هزینه های مربوط به انوع آزمایشاتی که باید پیش از آغاز روند جراحی انجام دهید.
 • هزینه های مربوط به میزان دستمزد پزشک
 • محل جغرافیایی مطب یا کلینیکی که به آن مراجعه کرده اید؛ طبیعی است که در شهر گرگان بسیاری از بهترین پزشکان جراح در حال فعالیت های درمانی هستند و با دانش و تجربه گسترده ای که دارند هزینه های متفاوتی را از مراجعین دریافت می کنند. به همین دلیل در شهر گرگان هزینه های مربوط به این جراحی با سایر شهرها متفاوت است.

نتیجه گیری

در تمامی بخش های این مقاله تلاش کردیم که جزئیاتی دقیق را در زمینه جراحی ژنیکوماستی در اختیارتان قرار دهیم. در صورتی که متقاضی و علاقه مند به انجام این جراحی هستید توصیه می شود ابداً عجله نکنید. بلکه در ابتدا نزد بهترین جراحان پلاستیک و زیبایی مراجعه نمایید و جلساتی را به عنوان جلسات مشاوره و راهنمایی پشت سر بگذارید سپس تصمیم نهایی را اتخاذ کنید

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
عکس دکتر فرخ کامران خواجوی

دکتر فرخ کامران خواجوی، متولد سال 1353 تهران، دارای بورد فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی و بورد تخصصی جراحی عمومی می باشند.

ایشان عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران و همچنین انجمن بین المللی جراحی پلاستی ( ISAPS ) می باشد.

دکتر خواجوی پس از طی دوران پزشکی عمومی در دانشگاه علوم پزشکی ایران و دوره جراحی عمومی در دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال 1387 با کسب رتبه سوم در امتحان جامع کشوری، بورد جراحی عمومی دریافت نمودند.

در سال 1388 دوره فوق تخصصی جراحی پلاستیک را در دانشگاه علوم پزشکی ایران، بیمارستان فوق تخصصی جراحی پلاستیک و ترمیمی حضرت فاطمه (س) تهران آغاز نموده و در سال 1391 با کسب رتبه هفتم در امتحان جامع بورد فوق تخصصی مدرک بورد فوق تخصصی خود را در جراحی پلاستیک اخذ کردند. دکتر خواجوی در این مدت بیش از 3000 عمل متنوع و پیچیده را انجام داده اند.

همچنین ایشان در حال حاضر تنها در بخش خصوصی به صورت فوق تخصصی دراعمال جراحی صورت مانند رینوپلاستی اولیه و ثانویه و ترمیمی، لیفت صورت، لیفت آندوسکوپی صورت، پیشانی و ابرو، بلفاروپلاستی (پلک)، لیفت و ساکشن گردن، تزریق چربی و فیلرهای صورت و کلیه اعمال پیکر تراشی مانند لیپوماتیک، ساکشن، ابدومینوپلاستی (زیبایی شکم)، ماموپلاستی (زیبایی و لیفت پستان) پروتز و یا تزریق چربی پستان، پروتز و تزریق چربی باسن، بازسازی پستان پس از جراحی کانسر، و تزریق چربی در نواحی مختلف بدن و دیگر اعمال جوان سازی صورت و لیزر تراپی مشغول به فعالیت می باشند.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 4 =

Call Now Buttonتماس با دکتر خواجوی