دکتر فرخ کامران خواجوی » جراحی زیبایی بینی » خونریزی بعد از عمل بینی
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

خونریزی بعد از عمل بینی

خونریزی بعد از عمل بینی آن هم به شکل کاملا خفیف در چند ساعت ابتدایی بعد از جراحی کاملاً طبیعی بوده و به هیچ عنوان نگران کننده نیست، از همین رو باید اشاره کنیم که خونریزی های خفیف به خودی خود رفع می شوند؛ اما گاهی اوقات بنا به دلایل مختلفی خونریزی اگر شدید باشد برای کنترل آن ها نیازمند مداخلات درمانی است. در ادامه به برخی از عواملی که ممکن است منجر به خونریزی پس از جراحی بینی شوند و راهکارهایی جهت درمان آن خواهیم پرداخت پس تا انتهای این نوشتار همراه ما باشید.

خونریزی بعد از عمل بینی

چه عواملی خطر خونریزی بعد از عمل را افزایش می دهد؟

همان طور که اشاره شد، خونریزی های خفیف و تخلیه خونابه پس از عمل بینی طبیعی است، با این حال برخی عوامل می تواند خطر خونریزی را افزایش دهد که مهمترین آن ها عبارتند از:

✳️ سیگار کشیدن

استفاده از سیگار، قلیان و هر نوع محصولات حاوی نیکوتین و تنباکو منجر به عوارضی مانند نکروز شدن پوست، تاخیر در بهبود، ایجاد اسکار و خونریزی خواهد شد همچنین دقت داشته باشید که مواد موجود در سیگار به صورت مستقیم باعث سرفه و خونریزی بعد از عمل می شود.

اگر تصمیم به جراحی بینی دارید باید از 4 هفته قبل از جراحی سیگار را ترک نمائید از همه مهم تر تا 4 هفته پس از عمل هم از کشیدن سیگار و محصولات مشابه آن خودداری نمائید چرا که عوارضی را به همراه خواهد داشت.

✳️ انجام فعالیت‌های سنگین

هرگونه فشار به بینی خونریزی بعد از عمل را افزایش می دهد، بنابراین پس از جراحی تا چند هفته باید از بلند کردن اجسام سنگین یا هرگونه فعالیتی که باعث بروز مشکلاتی در تنفس می شود بایستی خودداری شود.

✳️ ورزش کردن

توصیه می‌شود تا چند ماه پس از جراحی بینی از انجام حرکات ورزشی شدید و شرکت در ورزش‌هایی که احتمال آسیب به بینی وجود دارد پرهیز نمائيد چرا که انجام هر گونه فعالیت ورزشی شدید فشار به بینی را افزایش داده که همین موضوع احتمال خونریزی بافت های در حال ترمیم را افزایش می دهد.

از جمله ورزش هایی که باید از انجام آن برای مدتی خودداری شود شامل بسکتبال، کشتی، کاراته می شود چرا که احتمال برخورد و ضربات مستقیم به بینی در آن‌ها زیاد است از همین رو باید از انجام این ورزش ها تا مدتی خودداری کرد.

ذکر این نکته بسیار حائز اهمیت است که در هفته‌ی اول انجام ورزش‌های سبک مانند پیاده روی مفید بوده و هیچ مشکلی ندارد اما اگر می خواهید ورزش های مثل شنا، فوتبال و … را انجام دهید حتما با پزشک خود مشورت کنید.

✳️ خوابیدن روی شکم و صورت

یکی از مواردی که در هفته‌های اول پس از جراحی منجر به خونریزی خواهد شد خوابیدن نادرست آن هم برروی شکم است چرا که این مدل خوابیدن به بافت بیی فشار زیاد وارد کرده و همین موضوع احتمال خونریزی را افزایش می دهد.

با توجه به تمامی موارد ذکر شده بهترین حالت جهت خوابیدن پس از جراحی بینی خوابیدن به پشت یعنی برروی کمر است از همین رو چند بالشت زیر سر خود قرار دهید تا زاویه سر شما 35 تا 40 درجه بالاتر قرار گیرد چرا که در این حالت میزان فشار وارده به بینی کاهش یافته و احتمال تورم و خونریزی نیز کم می کند.

✳️ مصرف دارو

برخی داروها مثل آسپرین منجر به ایجاد اختلالاتی مثل خونریزی بعد از جراحی می شود بنابراین لازم است از دو هفته پیش از جراحی تمام داروهای مصرفی خود را به پزشک اطلاع دهید از همین رو در برخی مواقع مصرف داروها و مکمل‌های غیرضروری قطع خواهد شد و در مواردی این داروها با داروهای دیگر جایگزین خواهند شد.

✳️ ضربه به بینی

در طی جراحی تعداد زیادی از استخوان‌ ها، غضروف‌ ها و بافت نرم بینی دستخوش تغییرات قرار گرفته‌ اند، با توجه به بخیه‌ هایی که در داخل و خارج بینی وجود دارد باید تا زمانی که زخم‌‌ ها و برش‌ ها بهبود بیایند از هرگونه ضربه به بینی خودداری شود، طی هفته‌ی اول پس از جراحی که از گچ یا آتل روی بینی استفاده می‌شود می‌ توان امیدوار بود که از آسیب ضربات وارده جلوگیری خواهد شد اما پس از آن لازم است تا چند هفته (حداقل 6 هفته) از بینی خود بسیار مراقبت نمائید تا هیچ گونه‌ ای ضربه‌ ای به آن وارد نشود، لازم به ذکر است شدت ضربه وارده هر چقدر هم که اندک باشد ممکن است اثرات منفی شدیدی در نتیجه‌ ی جراحی داشته باشد، علاوه بر باز شدن بخیه‌ ها و خونریزی از بینی ممکن است منجر به عدم تقارن، کج شدن و مشکلات دیگری شود که احتیاج به جراحی مجدد داشته باشید.

👈🏻 تمامی موارد ذکر شده در جلسه مشاوره با دکتر فرخ کامران خواجوی بهترین جراح بینی در گرگان به طور کامل و مفصل برای شما توضیح داده می شود.

کاهش خونریزی بعد از عمل بینی

راه های کاهش خونریزی بعد از عمل بینی

دقت داشته باشید که احتمال خونریزی بعد از عمل بینی زیاد است اما با با رعایت نکاتی می توان احتمال بروز چنین اتفاقی را کاهش داد از مهم ترین آن ها عبارتند از:

📌 استراحت کافی پس از عمل بینی خطر خونریزی را کاهش می دهد از همه مهم تر به فرایند بهبودی کمک می کند.

📌 وارد کردن فشار ملایم بر روی ناحیه عمل به مدت معین، می‌تواند خونریزی را کنترل کند ولی نباید زیاد باشد تا به محل جراحی آسیبی وارد نشود.

📌 قرار دادن کمپرس یخ بر روی ناحیه عمل به تنش عروق و کاهش خونریزی کمک می‌ کند.

📌 پیروی از دستورات پزشک در مورد مصرف داروهای تجویز شده پس از عمل بینی، از جمله داروهای ضد التهاب و مسکن کمک کننده است.

📌 رعایت یک رژیم غذایی مناسب برای بهبودی هر چه سریع تر و کاهش خطرات بعد از عمل می تواند بسیار کمک کننده باشد.

هر چند این روش‌ها کمک کننده هستند، اما در صورت داشتن خونریزی شدید باید فوراً به پزشک مراجعه کنید.

سوالات متداول

برای خونریزی بعد از عمل بینی چه کنم؟

در صورت شروع خونریزی ابتدا بنشینید تا خون به گلوی شما وارد نشود، سر خود را کمی به عقب خم نمائيد و به آرامی نفس بکشید، جهت کنترل خونریزی یک گاز استریل را جلوی بینی خود قرار دهید اما از هرگونه فشار یا فین کردن خودداری نمائيد. می توانید از یک کیسه یخ جهت توقف خونریزی استفاده نمائید اگر پس از چند دقیقه خونریزی قطع نشد یا میزان آن شدیدتر شد باید به اورژانس مراجعه کنید.

آیا همه افراد بعد از عمل بینی خونریزی دارند؟

خیر- خونریزی پس از عمل بینی در برخی از موارد رخ می‌دهد و ممکن است در برخی از افراد اصلاً رخ ندهد.

آیا می‌ توان از طریق تغییرات در رژیم غذایی خونریزی را کاهش داد؟

رعایت یک رژیم غذایی مناسب خونریزی را کاهش داده و روند بهبودی را سرعت می بخشد.

آیا خونریزی پس از عمل بینی خطرناک است؟

خیر- خطرناک نبوده ولی اگر خونریزی بیش از اندازه باشد و کنترل نشود ممکن است خطرناک باشد.

کلام آخر

به طور کلی، خونریزی بعد از عمل بینی به صورت خفیف و خونابه یک امر طبیعی تلقی می شود و به ندرت بیمار خونریزی شدید و مداوم را تجربه خواهد کرد. برای جلوگیری از خونریزی بینی بعد از عمل کافی است نکات بالا را در نظر بگیرید و از هر عملی که باعث وارد شدن فشار به بینی می‌شود، خودداری کنید. در صورت لخته شدن خون در مجرای تنفسی یا در محل زخم، کافی است که با استفاده از محلول های مخصوص، بینی خود را شستشو داده تا احتمال خشک شدن بینی به حداقل برسد. در صورتی که بعد از یک هفته خونریزی ادامه یافت و یا شاهد عفونت یا بوی بد در بینی بودید، هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کنید تا از بروز خطرات جدی تر جلوگیری شود.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − دو =