مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

سن مناسب عمل بینی

یکی از سوالات رایج و پرتکرار کاربران و خصوصا مراجعین نوجوان این است که سن مناسب عمل بینی چه بازه‌ای است؟ و برای انجام عمل بینی حداقل از چه سنی می‌توانیم اقدام کنیم؟ در پاسخ به تمامی سوالات گفته شده باید اشاره کنیم که برای انجام عمل بینی بایستی فرد از لحاظ جسمی و روحی بالغ باشد؛ چرا که انجام جراحی بینی در سن پایین روند رشد صورت را با اختلال مواجه می‌کند و در سنین پیری نیز امکان ترمیم کاهش می‌یابد. البته باز هم قبل از اقدام به انجام هر کاری باید با پزشک مشورت نمایید.

سن مناسب عمل بینی

چرا در جراحی بینی سن فاکتور مهمی است؟

سن فاکتور بسیار مهمی در روند انجام عمل بینی است. درواقع سن مناسب عمل بینی زمانی است که فرد به‌طور کامل دوران بلوغ را سپری کرده و به لحاظ شخصیتی و روحی نیز به ثبات نسبی دست یافته باشد. از طرفی سن فرد نباید تا حدی بالا برود که پوست سلامت و جوانی خود را از دست دهد؛ چرا که با افزایش سن به‌طور تدریجی پوست خاصیت الاستیک (کشسانی) و قابلیت ترمیم خود را از دست می‌دهد.

سن طلایی انجام عمل بینی بازه ۲۰ تا ۳۰ سال است اما در سنین بیشتر یا کمتر نیز بسته به شرایط می‌توان برای عمل رینوپلاستی اقدام کرد. درواقع شرایط جسمی و روحی هر فرد متفاوت است و زیباجویان باید برای تصمیم‌گیری قطعی در مورد انجام یا عدم انجام عمل به پزشک مراجعه نمایند.

سن مناسب برای جراحی بینی

همانطور که گفتیم سن مناسب عمل بینی در هر فرد با توجه به شرایط منحصربه‌فردی که دارد، متفاوت است. در سنین نوجوانی رشد صورت کامل نشده و ایجاد تغییرات در غضروف بینی می‌تواند رشد تمام صورت را از روند طبیعی منحرف کند همچنین در سنین بالا پوست جوانی و شادابی خود را به تدریج از دست داده و نمی‌تواند مثل پوست یک فرد جوان خود را ترمیم کند.

بنابراین توصیه می‌شود زیباجویان در بازه ۲۰ تا ۳۰ و یا حداکثر ۴۵ سال، برای انجام عمل بینی اقدام نمایند. البته ممکن است فردی سن بالایی داشته اما همچنان سلامت پوست خود را حفظ کرده باشد؛ ازاین‌رو بنابه صلاحدید پزشک می‌تواند عمل بینی را انجام دهد.

توجه داشته باشید که در کنار بلوغ جسمی، بلوغ روانی و شخصیتی نیز از شروط لازم برای تعیین سن مناسب عمل بینی است چرا که عمل بینی بازگشت پذیر نیست و فرد نباید از روی احساسات زودگذر و برای جلب نظر دوستان اقدام به این عمل نماید. برای دریافت مشاوره از دکتر فرخ کامران خواجوی بهترین جراح بینی در گرگان با شماره 01732326391 تماس حاصل نمایید.

تفاوت سن جراحی بینی در دختران و پسران

درواقع عمل بینی باید در سنی انجام شود که فرد هم از لحاظ جسمی دوره بلوغ را از سر گذرانده؛ و هم اینکه از نظر روحی و شخصیتی به ثبات کافی برای تصمیم‌گیری صحیح رسیده باشد. بسیاری از نوجوانان به‌سبب وضعیت بحرانی روحی و عاطفی و کمبود اعتمادبه‌نفس در سنین ۱۴ تا ۱۸ سال، درخواست دارند که هرچه زودتر برای عمل بینی اقدام کنند.

 اما در سنین بلوغ همچنان غضروف رشد بینی در حال تکامل و فعالیت است. بنابراین دستکاری غضروف می‌تواند سبب اختلال در رشد بخش میانی صورت نوجوان شود. بدان معنی که قسمت پیشانی و چانه رشد خود را ادامه می‌دهند و قسمت میانی فرم لازم را تشکیل نمی‌دهد.

بسیاری از پزشکان خبره و باتجربه سن مناسب عمل بینی برای دختران و پسران را متفاوت می‌دانند یعنی این سن برای دختران ۱۶ و برای پسران ۱۸ سال است چرا که در این زمان می‌توان اطمینان حاصل کرد که از لحاظ جسمی دوره بلوغ به اتمام رسیده است. البته شایان توجه است که عمل بینی در موارد ضروری همچون انسداد تنفسی می‌تواند قبل از سن بلوغ انجام پذیرد و این به تشخیص پزشک بازمی‌گردد.

خطرات جراحی بینی در سن بالا

جراحی بینی در سن بالا به‌طور معمول نسبت‌به عمل بینی در سن پایین، با خطرات و عوارض بیشتری همراه است. از جمله خطراتی که در سن بالا فرد زیباجو را تهدید می‌کنند عبارتند از:

✳️ در سن بالا بهبود التهاب، تورم، کبودی و جای بخیه با سرعت بسیار کندی حاصل می‌شود.

✳️ بهبود جای زخم نیز در سن بالا با تاخیر و کندی همراه است زیرا توان پوست در رابطه با ترمیم و کلاژن‌سازی کاهش یافته.

✳️ ریسک بیهوشی فرد در سنین بالا بیشتر است.

✳️ به‌دلیل بیماری‌های شایع سنین پیری مصرف داروها با محدودیت مواجه می‌شود و ممکن است پاسخ بدن نسبت‌به آن‌ها متفاوت از سنین جوانی باشد.

سوالات متداول

بهترین سن عمل بینی گوشتی چه سنی است؟

بهترین بازه سنی برای جراحی بینی گوشتی بازه سنی ۲۰ تا ۴۰ سال است اما از ۱۶-۱۸ و حتی تا ۶۰ سالگی نیز می‌توان این عمل را انجام داد. توجه داشته باشید که نوع و سلامت پوست هر فرد جهت ترمیم التهاب و زخم متفاوت است و لازم است بررسی این مورد را به پزشکی متخصص سپارید.

آیا عمل بینی برای بیماران قلبی با سنین بالا امکان‌پذیر است؟

برای بیماران قلبی با علائم خفیف مشکل جدی در مورد عمل بینی وجود ندارد. اما افرادی که علائم شدیدی از بیماری‌های قلبی را تجربه می‌کنند، باید حتما به پزشک خود مراجعه نمایند تا ایشان تایید کنند که فرد مجاز به عمل بینی است. همچنین در صورت تایید شرایط جهت انجام عمل بینی، لازم است بیمار برای چند روز مصرف قرص‌های آسپیرین و ایبوپروفن را که باعث رقیق شدن خون می‌شوند متوقف کند.

بهترین فصل برای انجام عمل بینی کدام است؟

بسیاری از افراد فصل زمستان را فصل مناسبی برای انجام عمل بینی می‌دانند چرا که در این فصل سرمای هوا باعث کاهش تورم بینی می‌شود‌. همچنین به‌دلیل کاهش تعریق بدن در این فصل فرد کمتر نیاز به استحمام پیدا می‌کند و در تحمل پانسمان بینی صبورتر است.

دانستیم که ….

همانطورکه در طول این مطلب به‌طور دقیق و مفصل شرح دادیم، سن مناسب عمل بینی سنی است که در آن فرد دوران بلوغ جسمی را تکمیل نموده و به‌دنبال آن به ثبات شخصیتی و روانی دست پیدا کرده است. بهترین سن عمل بینی بازه ۲۰ تا ۳۰ سال و بازه قابل قبول آن بین سن ۱۸ تا ۴۵ سال است. اما لازم است هر فرد با بررسی پزشک تصمیم قطعی را در این مورد حائز اهمیت اتخاذ نماید. اگر سوالی در رابطه با این موضوع دارید می توانید در بخش انتهایی مقاله مطرح نمایید.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 6 =