دکتر فرخ کامران خواجوی » جراحی زیبایی سینه » بارداری و شیردهی بعد از پروتز سینه
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

بارداری و شیردهی بعد از پروتز سینه

امروزه پروتز سینه یک روش عالی برای افزایش اندازه و شکل سینه های طبیعی زنان به شمار می رود. در حالی که بسیاری از زنان علاقه مند به کاشت پروتز سینه پس از بچه دار شدن هستند، برخی دیگر ممکن است به فکر باردار شدن پس از عمل بزرگ کردن سینه باشند. از آنجایی که بسیاری از دختران و زنان جوان کاشت انواع پروتز سینه را انتخاب می کنند، بنابراین، موضوع بارداری پس از بزرگ کردن سینه غیرعادی نیست. حال سوال اینجاست که آیا بارداری بعد از پروتز سینه خطرناک است؟ آیا پروتز سینه بعد از بارداری و شیردادن دچار افتادگی می شود؟ ايا بعد از پروتز سينه ميتوان شير داد؟ به منظور آشنایی با شرایط بارداری و شیردهی بعد از پروتز سینه تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

آیا امکان ترکیدن پروتز سینه بعد از بارداری وجود دارد؟

همان طور که می دانید به دلیل نوسانات هورمونی و افزایش وزن متوسط، زنان اغلب با بارداری و شیردهی، افزایش سینه ها را تجربه می کنند. برخی از زنان نگران هستند که پس از تغییرات فیزیولوژیکی در دوران بارداری، پروتز سینه دچار پارگی یا حتی ترکیدن شود. اما نگران نباشید، زیرا تغییر بافت سینه و بزرگ شدن آن به واسطه نوسان های هورمونی در دوران بارداری، هیچ تاثیری بر پروتزهای سینه نخواهند داشت. بهتر است بدانید که پروتزهای سینه در در برابر تورم، پارگی و حتی نشت بسیار مقاوم و انعطاف‌پذیر طراحی شده اند. در نتیجه تغییرات ناشی از بارداری و شیردهی بعد از پروتز سینه باعث پارگی و تغییر شکل پروتزها نخواهد شد.

تاثیر بارداری و شیردهی بعد از پروتز سینه

اگرچه حاملگی و شیر دادن باعث پارگی یا ترکیدن پروتزهای سینه نمی شود، اما تغییرات طبیعی در بافت سینه به افزایش وزن و همچنین، انقباض و انبساط سینه ها به هنگام شیر دادن می تواند باعث تضعیف بافت سینه ها شوند. این تغییرات می تواند در برخی از زنان  باعث تغییر شکل و افتادگی سینه شده و حالت پروتز ها را تغییر دهد. به همین علت اکثر جراحان توصیه می کنند که عمل کاشت پروتز سینه را بعد از بارداری انجام دهید.

آیا امکان شیردهی بعد از پروتز سینه وجود دارد؟

یکی از متداول ترین سوالاتی که زنان با تجربه عمل پروتز سینه بعد از بارداری مطرح می کنند، این است که آیا پروتز سینه در تولید شیر و شیردهی نوزاد اختلال ایجاد می کند؟ بهتر است بدانید که مهمترین عاملی که بر تولید شیر تأثیر می گذارد، جایی است که برش برای کاشت سینه در آن قرار دارد. در طی جراحی بزرگ کردن سینه، برش در امتداد مرز طبیعی محل تلاقی سینه و قفسه سینه است (چین پستانی)، انجام می شود. همچنین، ، پروتزها بین دیواره قفسه سینه و سینه بیمار قرار داده می شود، بنابراین تداخلی با مجاری سینه یا غدد پستانی که شیر از آن‌ها دفع می‌شود، ایجاد نخواهد شد. حتی برخی از بافت های غدد که در حین کوچک کردن سینه برداشته می شود، تاثیری بر شیردهی تاثیر ندارد و در بیشتر موارد بافت سینه کافی، برای تولید شیر پس از جراحی باقی خواهد ماند.

اگرچه بیشتر عمل های بزرگ کردن سینه هیچ اختلالی در غدد شیردهی ایجاد نمی کند، اما اگر برش ایجاد شده به روش آرئول باشد ممکن است اعصاب و مجاری از هم جدا شوند. در چنین وضعیتی ممکن است در تولید شیر مادر اختلال ایجاد شود. لازم به ذکر است که اکثر زنانی که حس خود را در نوک پستان از دست داده اند، بیشتر در معرض خطر کاهش تولید شیر در سینه هستند. در حقیقت اگر اعصاب سینه و نوک سینه در حین برش و جراحی پستان آسیب دیده یا قطع شود، ممکن است در تولید شیر اختلال ایجاد شود. توجه داشته باشید که کیفیت شیر تولیدی ربطی به پروتز سینه ندارد. برای مثال بسیاری از زنان که پروتز سینه دارند بعد از عمل خود با موفقیت شیر ​​می‌دهند، اما ممکن است از شیر غنی برای رشد نوزاد نداشته باشند.

آیا شیر دهی بعد از پروتز سینه برای نوزاد مضرر است؟

بسیاری از مادران نگران شیردهی به نوزاد خود و نشت مواد پروتز به شیر خود هستند، اما بهتر است بدانید که انواع پروتزهای سینه (پروتز سیلیکونی یا پروتز سینه سالین) هیچ تاثیر بر شیر نوزاد نداشته و کاملا ایمن است. همان طور که در بالا اشاره شد، پروتزهای سینه در پشت غدد کاشته می شوند، در نتیجه مجاری و غدد شیری  به ندرت تحت تأثیر قرار می گیرند. به طور کلی در پروتزهای سیلیکونی احتمال پارگی و ترکیدن بسیار نادر است و هیچ ماده ای نمی تواند به شیر مادر نفوذ کند. اگرچه احتمال پارگی در پروتزهای سینه سالین وجود دارد، اما هر نوع پارگی در این نوع از پروتز ها قابل تشخیص است.

بهترین زمان بارداری بعد از عمل پروتز سینه

همان طور که اشاره شد، اکثر جراحان و پزشکان بارداری قبل از کاشت پروتز سینه را توصیه می کنند و معمولاً بارداری در عرض چند هفته پس از بزرگ کردن سینه توصیه نمی شود. اما اگر این اتفاق بیفتد، بیمار باید با جراح پلاستیک وخود تماس گرفته و اقدامات احتیاطی لازم را انجام دهند. به طور کلی، توصیه می شود که زنان حداقل 3 تا 6 ماه پس از انجام عمل بزرگ کردن سینه قبل از باردار شدن صبر کنند. این به بدن اجازه می دهد تا به طور کامل پس از عمل جراحی بهبود یابد و برای تغییرات دوران بارداری آماده شود.

آیا بعد از بارداری به جراحی اصلاح سینه نیاز دارم؟

بهتر است بدانید که واکنش هر زنی به بارداری متفاوت است. برای مثال ممکن است در برخی از زنان سینه های بعد از بارداری (چه با پروتز یا بدون پروتز) به حالت اولیه خود باز گردد. به طورکلی، برخی از عوامل در چگونگی واکنش بدن زن نقش دارند، از جمله:

  • نوع بدن
  • ژنتیک
  • بارداری های چند قلو
  • سبک زندگی (تغذیه، فعالیت های بدنی منظم و کیفیت خواب)

اگر چه برخی از زنان دارای پروتز سینه پس از بارداری یا شیردهی هیچ تغییری را تجربه نمی‌کنند، اما برخی دیگر ممکن است متوجه تفاوت‌های ظریف مانند کاهش حجم و افتادگی جزئی سینه شوند. اگر این اتفاق بیفتد، بیماران می‌توانند برای عمل لیفت سینه اقدام کنند. لیفت سینه می تواند بافت شل یا افتادگی سینه را که اطراف پروتز را احاطه کرده است سفت کند تا شکل و محل آن بهبود یابد.

توصیه پایانی

به طور کلی، بدن زنان با یکدیگر متفاوت است و تاثیرات بارداری و شیردهی بر روی سینه طبیعی یا پروتز شده یکسان نخواهد بود. اکثر پزشکان و جراحان به دلیل ایجاد تغییرات فیزیولوژیکی در دوران بارداری و شیردهی باراداری را قبل از عمل پروتز سینه توصیه می کنند. با این حال، بارداری و شیردهی بعد از پروتز سینه نگران کننده و خطرناک نخواهد بود. 

با این حال، اگر جراح از مهارت کافی برخوردار نباشد، ممکن است در حین جراحی به اعصاب سینه و نوک سینه آسیب وارد کرده و میزان شیر تولید شده در سینه محدود کند. به همین علت توصیه می شود به بهترین جراح پروتز سینه در تهران مراجعه کرده و یا پیش از پروتز سینه اقدام به بارداری نمایید.

سوالات متداول

برای کاهش افتادگی سینه و تغییر پروتز به واسطه شیردهی و بارداری چه باید کرد؟

توصیه می شود برای جلوگیری از تغییر شکل پروتز در طول بارداری و شیردهی یک رژیم غذایی سالم را در پیش گرفته و پس از تولد فرزند وزن خود را به حد ایده آل برسانید.

آیا کاشت پروتز می تواند باعث مرده زایی شود؟

دو مطالعه روی بیش از 2000 زن باردار با پروتز سینه انجام شده است که نشان می دهد، خطر مرگ نوزاد قبل یا درست بعد از زایمان در زنانی که پروتز سینه دارند، افزایش نمی‌یابد.

آیا شیر دادن با پروتز سینه سیلیکونی ایمن است؟

چندین مطالعه کوچک سلامت نوزادانی را که توسط زنان با پروتز های سیلیکونی سینه تغذیه شده اند، ارزیابی کرده اند. هیچ مدرکی مبنی بر اینکه وجود پروتزهای سیلیکونی در دوران شیردهی خطر ابتلا به بیماری خودایمنی یا مشکلات معده را در نوزاد افزایش می دهد، وجود ندارد.

آیا پروتز سینه می تواند باعث نقص مادرزادی در نوزاد شود؟

خیر. تحقیقات انجام شده نشان داد که  نقایص مادرزادی در نوزاد زنانی که پروتز سینه دارند، نسبت به نوزادانی که از مادران با سینه طبیعی متولد شده بودند، شایع نبوده و خطری ایجاد نمی کند.

آیا کاشت پروتز سینه می تواند باعث مشکلات یادگیری و رفتاری در کودک شود؟

در حال حاضر، هیچ مطالعه ای تاثیر پروتز سینه در مورد یادگیری و رفتار در کودکان متولد شده را ثبت نکرده است. به طورکلی، مغز کودک تا پایان بارداری به رشد خود ادامه می دهد. بنابراین ممکن است مصرف برخی داروها در هر مرحله از بارداری بتواند تأثیری پایدار بر یادگیری یا رفتار کودک داشته باشد.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + هشت =