دکتر فرخ کامران خواجوی » جراحی زیبایی بینی » عفونت بعد از جراحی بینی
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

عفونت بعد از جراحی بینی

عفونت بعد از جراحی بینی یک مشکل شایع بعد از عمل است که معمولاً به علت ورود باکتری‌ها یا ویروس‌ها به محل جراحی شده رخ می دهد. بروز چنین مشکلی به عوامل مختلفی چون عدم رعایت بهداشت کافی، عفونت‌های قبلی، سیستم ایمنی ضعیف می توان در بروز چنین مشکلی نقش داشته باشد. دقت داشته باشید که عفونت معمولا با علائمی مثل درد، تورم، قرمزی، ترشحات زرد یا سبز رنگ از بینی، تب و لرز، عدم توانایی در تنفس صحیح و حتی خونریزی همراه می باشد که در صورت مشاهده بایستی هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید تا اقدامات درمانی مناسب برای شما انجام داده شود.

علت ایجاد عفونت بعد از جراحی بینی

علت ایجاد عفونت بعد از جراحی بینی

شناسایی علت عفونت و پیشرفت در تکنیک‌های جراحی به کاهش خطر عفونت بسیار کمک می کند در ادامه به مهم ترین دلایلی که منجر به بروز چنین مشکلی اشاره خواهیم کرد.

عدم رعایت بهداشت

عدم رعایت بهداشت قبل و بعد از جراحی می‌تواند باعث ورود عوامل عفونت‌ زا به محل جراحی شود. شستشوی دقیق دست‌ها، استفاده از لوازم ضدعفونی و رعایت دستورات پزشک از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

عفونت‌های قبلی

اگر بیمار قبل از جراحی بینی عفونتی در نازل‌های بینی داشته باشد، احتمال ایجاد عفونت بعد از جراحی بیشتر می‌شود پس بهتر است قبل از عمل این مشکل به طور کامل برطرف شود.

سیستم ایمنی ضعیف

بیمارانی که سیستم ایمنی ضعیف دارند مثل کسانی که مبتلا به بیماری‌های مزمن هستند یا کسانی که داروهای سیستم ایمنی سرکوب کننده مصرف می‌کنند در مقایسه با سایر افراد بیشتر در معرض عفونت قرار می گیرند.

مراقبت‌های قبل، حین و بعد از جراحی بینی به منظور کاهش خطر عفونت بعد از عمل بسیار مهم است. همچنین، مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها و دستورات پزشک را به‌دقت رعایت کنید. در صورت مشاهده هرگونه علامت عفونت بعد از جراحی بینی، به پزشک خود مراجعه کنید تا تشخیص و درمان مناسب را انجام دهد.

نکته: زخم‌ها و بخیه‌های بعد از عمل بسیار مستعد عفونت هستند و چون در جراحی بینی این زخم‌ها بیشتر داخل بینی هستند و دیده نمی‌شوند گاهی بیمار با فرض خوب شدن آن‌ها آنتی بیوتیک را قطع می‌کند.

علائم عفونت بعد از جراحی بینی

ایجاد عفونت بعد از جراحی بینی علائم و نشانه های مختلفی را در افراد ایجاد می کند که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • درد شدید یا مزمن در محل جراحی شده
  • تورم محل جراحی که ممکن است بیشتر از حد معمول باشد از همه مهم تر بروز چنین مشکلی مشکلات تنفسی را نیز در فرد ایجاد می کند.
  • قرمزی و همچنین گرم شدن محل جراحی
  • ترشحات زرد یا سبز رنگ که منجر به بوی نامطبوع یا خونریزی می شود.
  • افزایش دمای بدن و لرزش شدید آن
  • خونریزی غیرمعمول از بینی که باعث ناراحتی و نگرانی می شود
  • علائم عمومی مانند خستگی، ضعف، عدم اشتها و کاهش وزن

در صورتی که بعد از عمل خود هر یک از علائم و نشانه های نام برده را مشاهده کردید لازم است تا هر چه سریع تر به پزشک مراجعه نمایید تا اقدامات درمانی مناسب برای شما انجام داده شود.

روش های درمان عفونت بعد از جراحی بینی

دقت داشته باشید که اگر خون، چرک و عوامل دیگر در داخل بینی باقی بماند، مخاط دچار عفونت شده و همین موضوع باعث ایجاد درد و سوزش در داخل بینی می شود. از جمله روش های درمان این مشکل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

✳️ تمیز کردن بینی

بیمار برای شستشو و جلوگیری از عفونت می تواند از گوش پاکن استفاده کند ولی نباید آن را زیاد داخل بینی وارد کنید چرا که باعث شده تا چرک و لخته‌های خونی ببه سمت بالا حرکت کنند پس بهتر است تا فقط آلودگی قسمت‌های پایین سوراخ‌های بینی با گوش پاک کن تمیز شوند.

محلول‌های نمکی که به صورت قطره یا اسپری در داروخانه‌ها هستند هم گزینه بسیار مناسبی برای تمیز کردن داخل بینی هستند از همه مهم تر این محلول از خشک شدن سوراخ‌های بینی جلوگیری کرده و لخته‌های خون و عفونت‌ را درمان می کند.

✳️ استفاده از پمادهای ضد عفونی کننده

اگر عفونت بعد از جراحی بینی شدید باشد، پزشک پمادهایی مخصوصی را تجویز می‌کند که دارای خواص آنتی بیوتیکی و ضد عفونی کننده هستند. با کمک گوش پاک کن باید سطح داخلی سوراخ‌ها و محل عفونت بینی را با پماد آغشته کرد. مقدار پماد مصرفی باید طبق دستور پزشک باشد. در غیر این صورت ممکن است باعث التهاب بینی و زخم شود.

✳️ مصرف آنتی بیوتیک خوراکی

جراح پلاستیک آنتی بیوتیک‌های لازم را برای بعد از جراحی بینی به بیمار می‌دهد. این دارو باید سر ساعت و طبق دوز و تعداد تجویز شده مصرف شود. اگر فرد مصرف دارو را قبل از زمان مشخص شده قطع کند می تواند خطرناک باشد و از همه مهم تر و ریسک عفونت بعد از جراحی بینی را افزایش می دهد.

تمامی موارد ذکر شده لازم است تا زیر نظر بهترین جراح بینی در گرگان انجام داده شود تا منجر به بروز مشکل نشود.

سوالات متداول عفونت بعد از جراحی بینی

چگونه می‌توان عفونت بعد از جراحی بینی را پیشگیری کرد؟

برای پیشگیری از عفونت مراقبت های بعد از جراحی بینی، نظیر شستشوی مرتب دست ها، استفاده از ابزار آلات ضدعفونیشده از اهمیت بالایی برخوردار است همچنین اگر هرگونه علائم غیر طبیعی را مشاهده کردید بایستی حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید.

آیا استفاده از آنتی‌بیوتیک برای درمان عفونت بعد از جراحی بینی لازم است؟

مصرف آنتی‌بیوتیک بستگی به شدت و میزان عفونت دارد اما در صورت تجویز حتما به موقع مصرف نمایید.

آیا عفونت بعد از عمل بینی برای تمامی افراد اتفاق می افتد؟

خیر، به‌طور عمومی رخ نمی‌دهد اما اگر بهداشت شخصی و دستورات پزشک را رعایت نکنید احتمال ایجاد عفونت چند برابر می شود.

در نهایت….

عفونت بعد از جراحی بینی، مشکلی نسبتاً شایع است که با علائمی مثل درد شدید، تورم، قرمزی، ترشحات غیرعادی، تب و لرز، خونریزی، خستگی و ضعف هماه می باشد. برای پیشگیری از بروز چنین مشکلی تمیز کردن بینی و مصرف داروهای تجویز شده از سوی پزشک از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اگر سوالی در رابطه با این موضوع دارید می توانید به انتهای مقاله مراجعه کنید.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + دو =