دکتر فرخ کامران خواجوی » جراحی زیبایی بدن » با عوارض ابدومینوپلاستی آشنا شوید!
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

با عوارض ابدومینوپلاستی آشنا شوید!

ابدومینوپلاستی که به آن جراحی شکم هم گفته می‌شود مانند هر جراحی و مداخله‌ی پزشکی دیگری ممکن است با عوارض و خطراتی همراه باشد. در ادامه‌ی این مقاله به تعدادی از مهمترین و شایعترین عوارض ابدومینوپلاستی که احتمال دارد پس از جراحی با آنها مواجه شوید اشاره خواهیم کرد. این نکته را به خاطر داشته باشید که این عوارض در همه‌ی افراد دیده نمی‌شود و در صورتی که دستورالعمل‌های پس از جراحی را به خوبی اجرا نمائید احتمال بروز عوارض بعد از جراحی به شدت کاهش می‌یابد.

عوارض جراحی ابدومینوپلاستی

عوارض جراحی ابدومینوپلاستی

طی جراحی ابدومینوپلاستی مقداری از پوست و چربی اضافه در ناحیه ی شکم برداشته می‌شود تا عضلات شکم سفت شده و میزان افتادگی آن کاهش بیابد. عوارضی که پس از این جراحی ممکن است با آن مواجه شوید عبارتند از:

✳️ بیهوشی

جراحی ابدومینوپلاستی با بیهوشی عمومی انجام می‌شود که می تواند با عوارضی را به همراه داشته باشد. با اینکه با روش‌های بیهوشی جدید احتمال بروز هرگونه عارضه به شدت کاهش می‌یابد اما برخی از عوارض مرتبط با بیهوشی که پس از جراحی ابدومینوپلاستی ممکن است با آن مواجه شوید عبارت است از:

 • واکنش‌های آلرژیک
 • اختلال در فشار خون
 • حمله‌ی قلبی و یا سکته (در موارد نادر)

✳️ عفونت

پس از هر جراحی که با ایجاد برش روی پوست همراه باشد ممکن است با عفونت مواجه شوید. جهت کاهش احتمال بروز عفونت پس از ابدومینوپلاستی لازم است تمام دستورالعمل‌هایی که پزشک پیش و پس از جراحی به شما اعلام می‌نماید را به طور کامل انجام دهید. راهکارهای کاهش عفونت پس از جراحی ابدومینوپلاستی عبارتند از:

 • مصرف آنتی بیوتیک از روز پیش از جراحی تا چند روز پس از جراحی
 • تمییز نگه داشتن محل برش‌ها و بخیه‌ها
 • توجه به علائم عفونت مانند تورم، کبودی و ترشح از محل زخم

✳️ خونریزی

با اینکه خونریزی بیش از حد پس از جراحی ابدومینوپلاستی نادر است اما در برخی از بیماران ممکن است رخ دهد. جهت کاهش احتمال خونریزی پس از جراحی به این موارد توجه نمائید:

 • از مصرف داروها و مکمل‌هایی که احتمال دارد میزان خونریزی را افزایش دهند خودداری نمائید.
 • در صورتی که دچار بیماری‌های مزمن و یا بیماری‌های مرتبط با انعقاد خون هستید پیش از جراحی به پزشک خود اطلاع دهید.

✳️ تشکیل لخته‌های خون

لخته‌هایی خونی که در طی جراحی تشکیل می‌شود می‌توانند در عروق عمقی پا منجر به ترومبوز وریدی عمقی شده و یا اینکه با ورود به ریه‌ها، آمبولی ریه را ایجاد نمایند. هر دو عارضه‌ی نامبرده به شدت خطرناک بوده و ممکن است باعث به خطر افتادن جان بیمار شود. جهت کاهش میزان بروز این عارضه راهکارهای زیر ممکن است به شما پیشنهاد شود:

 • استفاده از جوراب‌های کشی
 • مصرف داروهای رقیق کننده خون

✳️ سروما

جمع شدن مایعات زیر پوست را سروما می‌گویند که پس از جراحی ابدومینوپلاستی ممکن است زیر پوست شکم جمع شود. با اینکه سروما به خودی خود عارضه‌ی خطرناکی نیست اما می‌تواند منجر به بروز ناراحتی، تورم و افزایش احتمال عفونت شود.

✳️ هماتوم

جمع شدن خون زیر پوست را هماتوم می‌گویند. هماتوم نیز مانند سروما می‌تواند باعث تورم و افزایش احتمال عفونت شود از همین رو نیاز است تا تخلیه خون صورت بگیرد و یا طی یک جراحی دیگر لخته‌ی خون برداشته شود. 

✳️ بی‌حسی پوست شکم

بعد از جراحی ابدومینوپلاستی بی‌حسی موقت در اطراف محلی که برش ایجاد شده است طبیعی است و به مرور پس از چند هفته برطرف می‌شود اما در برخی موارد نادر ممکن است تغییر حس و بی‌حسی به صورت دائمی باشد.

✳️ تاخیر در روند بهبود زخم

روند بهبود زخم در برخی بیماران پس از جراحی ابدومینوپلاستی ممکن است با تاخیر همراه باشد. مواردی که در ادامه اشاره می‌شود می‌تواند منجر به این عارضه شود:

 • سیگار کشیدن
 • بیماری دیابت
 • اضافه وزن
 • تغذیه نامناسب

✳️ باقی ماندن جای زخم

جای زخم بعد از جراحی ابدومینوپلاستی یک عارضه‌ی معمول است. میزان و شدت اسکارها با توجه به نوع پوست، ژنتیک و روش جراحی در افراد مختلف متفاوت است.

✳️عدم تقارن

در صورتی که میزان برداشت پوست و چربی در دو سمت شکم یکسان نباشد و یا عضلات شکم به یک میزان سفت نشوند احتمال بروز مشکل عدم تقارن پس از جراحی ابدومینوپلاستی وجود دارد. در صورتی که با این عارضه مواجه شوید ممکن است به یک جراحی اضافه جهت برطرف کردن این مشکل نیاز داشته باشید.

✳️ نکروز چربی

نکروز چربی زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌های چربی در شکم از بین بروند و توده‌های سفت در زیر پوست ایجاد شوند. این عارضه زمانی رخ می‌دهد که خونرسانی به سلول‌های چربی پس از جراحی ابدومینوپلاستی با اختلال مواجه شود.

✳️ باقی ماندن عوارض

با اینکه اکثر بیماران از نتایج جراحی ابدومینوپلاستی در گرگان رضایت کامل دارند اما برخی از بیماران به دلیل مشکلاتی مانند چروک شدن پوست، باقی ماندن خطوط ناهموار، اسکارهای آشکار و موارد دیگر ممکن است از نتایج جراحی رضایت نداشته باشد. در برخی موار شدت عوارض به حدی است که جهت برطرف کردن آنها نیاز به یک جراحی ترمیمی است.

راه های کاهش عوارض ابدومینوپلاستی

برای کاهش عوارض ابدومینوپلاستی و بهبود سریعتر، می‌توانید از راه‌های زیر استفاده کنید:

 • پزشک شما دستورات خاصی را برای مراقبت پس از عمل ابدومینوپلاستی به شما خواهد داد حتماً این دستورات را به دقت پیروی کنید و تمامی داروها را به موقع و به ترتیب مشخص مصرف کنید.
 • بعد از عمل پزشک دارو های آنتی‌بیوتیک‌ را برای شما تجویز می کند تا خطر عفونت را کاهش دهد.
 • پوشیدن سوتین های مخصوص کمک می‌کند تا تورم و التهاب هر چه سریع تر بهبود یابد.
 • رعایت بهداشت شخصی مهم است. نگهداری منطقه عمل تمیز و خشک، شستشوی دقیق دست‌ها قبل از تماس با عمل، استفاده از مواد ضدعفونی کننده و تعویض باندها و لوازم مرتبط به عمل، همگی برای جلوگیری از عفونت مورد توصیه هستند.
 • برنامه ریزی مراقبت های پس از عمل و دوره بازگشت به فعالیت های روزانه بر اساس هدف های شما و وضعیت شما توسط پزشک معالج شما تعیین می‌شود.
 • مصرف مواد غذایی پرپروتئین، میوه‌ها، سبزیجات و آب کافی مهم است ولی پیش از مصرف هر گونه مکمل یا مکمل غذایی، با پزشک خود مشورت کنید.

سوالات متداول عوارض ابدومینوپلاستی

آیا خونریزی پس از عمل ابدومینوپلاستی عادی است؟

خونریزی کمی پس از جراحی ابدومینوپلاستی ممکن است رخ دهد. این خونریزی معمولاً در محدوده عمل قرار دارد و به طور خودبخودی توقف می‌یابد. ولی در موارد نادر، خونریزی شدید ممکن است نیاز به مداخله جراحی دوباره داشته باشد.

آیا احتمال ایجاد عفونت بعد از ابدومینوپلاستی وجود دارد؟

بله، عفونت یک عارضه محتمل پس از عمل ابدومینوپلاستی است. اما با رعایت دقیق دستورات بهداشتی، مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها و پیگیری مستمر با پزشک، خطر عفونت را می‌توان کاهش داد.

آیا ابدومینوپلاستی می‌تواند تأثیری بر عملکرد دستگاه گوارش داشته باشد؟

بله، برخی از تغییرات در تخلیه معده، گوارش، تنفس و عملکرد عضلات شکم ممکن است به دلیل جراحی ابدومینوپلاستی رخ دهد اما این تغییرات معمولاً بهبود می‌یابند و به طور طبیعی به حالت قبلی بازمی‌گردند.

در نهایت….

جراحی ابدومینوپلاستی جز جراحی‌هایی است که اگر توسط یک جراح باتجربه انجام شود معمولاُ عوارض جدی به همراه نخواهد داشت. سایر عوارض خفیف مانند درد، تورم، کبودی و بی‌حسی موقت که در این مقاله به آنها اشاره شد نیز جزء عوارضی هستند که به تدریج و بدون نیاز به هرگونه مداخله‌ی پزشکی برطرف خواهند شد. اگر سوالی در مورد این موضوع دارید می توانید در بخش انتهایی مقاله مطرح نمایید.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − یازده =