دکتر فرخ کامران خواجوی » جراحی زیبایی صورت » جراحی لیفت پیشانی و ابرو چگونه انجام می شود؟
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

جراحی لیفت پیشانی و ابرو چگونه انجام می شود؟

پیری بخشی اجتناب ناپذیری از زندگی است، اما این همیشه بدان معنی نیست که ما مجبوریم با تأثیرات منفی آن زندگی کنیم. روش های جوانسازی پوست مدت هاست که به افراد کمک می کند تا بهترین ظاهر و احساس را نسب به خود داشته باشند. لیفت ابرو و پیشانی از جمله محبوب ترین و موثرترین روش ها برای برگرداندن جوانی، شادابی و زیبایی به چهره می باشد.

لیفت ابرو و پیشانی چیست؟

لیفت ابرو یا پیشانی نوعی عمل جراحی است که به جراح اجازه می دهد تا چین و چروک ها و خطوط ایجاد شده بر روی پیشانی، خطوط اخم و یا خطوط موجود در بالای پل بینی را از بین ببرد. طی این روش چربی و پوست اضافی را از بین می رود و عضلات ناحیه پیشانی را سفت تر می شود. در نتیجه افتادگی ابروها برطرف شده و خط های عمیق بین چشم از بین می رود.

 

لیفت ابرو و پیشانی یک روش جراحی زیبایی صورت می باشد که اغلب با هدف بالا بردن بافت های پیشانی و ابروها انجام می شود. با انجام این روش چهره فرد شاداب تر و جوانتر به نظر برسد.

 

هدف از انجام جراحی لیفت پیشانی و ابرو

  • بالا کشیدن ابرو به منظور دستیابی به ظاهری جوان‌ تر و آگاه ‌تر
  • به حداقل رساندن خطوط پیشانی
  • بهبود خط اخم
  • اصلاح افتادگی ابرو

اعمال جوانسازی که معمولا با لیفت ابرو همراه می‌شوند، شامل:

  • جراحی پلک به منظور جوانسازی چشم
  • لیفت صورت به منظور اصلاح تغییرات سن در بخش میانی و تحتانی صورت و گردن
  • تکنیک‌ های شاداب‌ سازی پوست

کاندیداهای مناسب برای انجام جراحی لیفت پیشانی و ابرو

لیفت ابرو می تواند به افراد در هر سنی که خطوط عمیق در پیشانی و یا اخم دارند، کمک کند. این خطوط ممکن است در اثر استرس یا فعالیت عضلانی صورت ایجاد می شوند. یا ممکن است به دلایل ارثی ایجاد می شود. این روش اغلب در افراد 40 تا 60 ساله برای کاهش علائم قابل مشاهده پیری انجام می شود.

به طور کلی این جراحی در افرادی قابل انجام است که:

  • از نظر جسمی سالم باشند.
  • سیگار نمی کشند.
  • چشم انداز مثبت و اهداف واقع بینانه ای از نتایج جراحی لیفت پیشانی و ابرو دارند.

 

جراحی لیفت پیشانی و ابرو چگونه انجام می شود؟

انواع روش های جراحی لیفت پیشانی

طی روش لیفت پیشانی یا ابرو از روش های مختلفی استفاده می شود. تفاوت اصلی بین این روش ها تعیین محل برش است. در طی جراحی آندوسکوپی، چندین برش کوچک در پشت خط مو ایجاد می شود. سایر روش ها برای بالا بردن ابرو به برش های بیشتری نیاز دارند.

اغلب جراحان پلاستیک و زیبایی پس از مشاوره اولیه افراد کاندید جراحی لیفت، روش مناسب را انتخاب و محل برش را تعیین می کند.

جراحی لیفت پیشانی به دو روش کلی انجام می شود:

لیفت پیشانی به روش کلاسیک

در طی این روش جراح برش یا برش هایی ایجاد می کند. برش ها معمولا از ناحیه گوش ایجاد و از بالای پیشانی به سمت گوش دیگر می رود. در برخی موارد، جراح می تواند برش را در امتداد خط رویش مو ایجاد کند. سپس جراح با دقت پوست پیشانی را بلند کرده و هرگونه بافت و چربی اضافی را از بین می برد. در صورت نیاز، جراح عضلات را دوباره اصلاح می کند. در طول عمل ، ممکن است ابروها نیز در سطح بالاتری قرار بگیرند. در این روش هرگونه پوست اضافی نیز از بین می رود.

لیفت پیشانی به روش آندوسکوپیک

تفاوت این روش با لیفت کلاسیک پیشانی اندازه برش است. طی لیفت آندوسکوپیک پیشانی، جراح 3 تا 5 برش کوتاه  در پوست سر ایجاد می کند که طول هر یک از برش ها کمتر از 1 اینچ است. سپس یک لوله نازک به نام آندوسکوپ از طریق یکی از برش ها وارد می شود. این لوله دارای یک دوربین کوچک در یک انتهای آن است، بنابراین جراح می تواند عضلات و بافت های زیر را ببیند. سپس جراح ابزار دیگری را وارد می کند تا بتواند بافت و چربی اضافی را بردارد. در صورت نیاز، عضلات دوباره اصلاح می شوند. مانند عمل لیفتینگ پیشانی کلاسیک، ممکن است ابروها نیز در سطح بالاتری قرار بگیرند. در این روش حداقل اسکار و زمان بهبودی کمتری نسبت به لیفتینگ کلاسیک پیشانی وجود دارد.

مراحل عمل لیفت ابرو و پیشانی

حین جراحی چه اتفاقاتی رخ می‌دهد؟

انجام روش جراحی لیفت ابرو و پیشانی ممکن است بین یک تا سه ساعت طول بکشد و بسته به انتخاب نوع روش جراحی تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام می شود.

مرحله اول: بیهوشی

به منظور ارتقا راحتی، دارو تجویز می‌شود. انتخاب ‌ها شامل داروهای آرام‌ بخش داخل وریدی و بیهوشی عمومی می ‌باشد. پزشک شما بهترین انتخاب را برایتان توصیه می ‌کند.

مرحله دوم: برش جراحی

 

 

لیفت ابرو ممکن است با استفاده از آندوسکوپ (یک وسیله جراحی ویدیویی) انجام شود، که وسائل جراحی متصل به ویدیو از طریق برش کوچکی که در خط رویش مو داده می‌شود، وارد فضای پیشانی می‌شود و بدین وسیله امکان ترمیم بافت و عضلات ناحیه پیشانی فراهم می‌شود.

همچنین اصلاح افتادگی ابرو ممکن است بدون نیاز به آندوسکوپ، و از طریق ایجاد یک برش کوچک انجام شود.

 

روش دیگر، تکنیک کرونال است که محل برش جراحی در بین موی سر قرار دارد و مدت زمان بهبودی طولانی‌تر از روش لیفت با آندوسکوپ می‌باشد.

خطوط ناشی از جراحی در این روش به خوبی با مو پوشیده می‌شود، مگر اینکه به منظور کوتاه کردن پیشانی برش در رستنگاه مو داده شده باشد. نتیجه عمل پس از از بین رفتن کبودی و تورم قابل مشاهده می‌باشد.

مرحله سوم: بستن محل عمل

محل عمل معمولا با بخیه‌ های قابل جذب یا کشیدنی، و یا چسب‌های مخصوص جراحی بسته می‌شود.

مرحله چهارم: نتیجه

بالا کشیدن ابرو با استفاده از بخیه ‌های دائمی و پیچ‌ های کوچک جراحی، انجام می‌شود.

عوارض احتمالی عمل لیفت پیشانی و ابرو

هرگونه عمل جراحی خطراتی دارد. عوارض احتمالی ممکن است با لیفت ابرو اتفاق بیفتد:

تشکیل اسکار

در موارد نادر ممکن است پس از جراحی جای زخم ایجاد شود. برای از بین بردن بافت گسترده اسکار می توان جراحی انجام داد.

ایجاد اشکال در حرکات ابرو

اگر چه بروز این عارضه ممکن است به صورت نادر اتفاق بیفتد، اما در برخی موارد ممکن است اعصاب کنترل کننده حرکت ابرو آسیب ببینند و فرد ممکن است نتواند ابروهایش را بالا بیاورد یا پیشانی خود را چروک کند. برای رفع این مشکل ممکن است به جراحی مجدد نیاز باشد.

ریزش مو

ممکن است روی جای زخم ریزش مو اتفاق بیفتد.

بروز بی حسی در اطراف محل برش

این عارضه اغلب در روش لیفت کلاسیک پیشانی رخ می دهد. این بی حسی اغلب موقتی است، اما در موارد نادر می تواند دائمی باشد.

بروز مشکل در حین جراحی

در طول لیفت آندوسکوپی پیشانی، احتمال کمی وجود دارد که باعث می شود جراح از روش لیفتینگ پیشانی کلاسیک استفاده کند. این اقدام ممکن است باعث ایجاد زخم های بزرگتر و مدت زمان بهبودی بیشتری شود.

بهبودی پس از جراحی لیفت پیشانی و ابرو

بهبودی از روش لیفت ابرو یا پیشانی به روش استفاده شده بستگی دارد. مدت زمان بهبودی پس از جراحی آندوسکوپی به طور معمول از روش دیگر کمتر است، در حالی که سایر روش ها ممکن است دوره نقاهت طولانی تری داشته باشد. به منظور کاهش تورم پس از عمل، سر و پیشانی با باند بسته می‌شود. ممکن است یک لوله باریک برای خارج شدن خون و ترشحات زیر پوست گذاشته شود، که چند روز بعد برداشته می‌شود.

بعد از جراحی حدود 10 روز تورم و کبودی به وجود می آید. کبودی و تورم در برخی از افراد، ممکن است در گونه ها و اطراف چشم ایجاد شود. به توصیه دکتر خواجوی، بعد از جراحی لیفت ابرو، باید سر خود را بالا نگه دارید تا میزان تورم ناشی از جراحی کاهش پیدا کند و همچنین از کمپرس سرد استفاده کنید. با بهبود برش ها، ممکن است دچار بی حسی و خارش شوید. بخیه ها حدود یک هفته پس از جراحی کشیده می شود.

پس از گذشت 10 روز بهبود اولیه زخم روز حاصل می‌شود و پس از این زمان شما می‌توانید به کار بازگردید و فعالیت روزانه خود را از سر بگیرید. البته بهبودی چندین هفته طول می‌کشد و در این مدت تورم از بین می‌رود و خطوط ناشی از عمل محو می‌گردد و بهبودی کامل طی چند ماه حاصل می‌شود. پرهیز از نور آفتاب و داشتن یک زندگی سالم، می‌تواند به حفظ نتیجه عمل و ظاهری جوان و شاداب کمک کند.

نتیجه گیری

اگر خطوط ناشی از افزایش سن شما را آزار می‌دهد، لیفت ابرو می‌تواند برای شما مناسب باشد. اگر فکر می کنید به جراحی لیفت ابرو یا پیشانی نیاز دارید با مراجعه به یک فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی مراجعه کنید تا پس از بررسی های لازم توسط وی برای انجام این جراحی آماده شوید.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
عکس دکتر فرخ کامران خواجوی

دکتر فرخ کامران خواجوی، متولد سال 1353 تهران، دارای بورد فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی و بورد تخصصی جراحی عمومی می باشند.

ایشان عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران و همچنین انجمن بین المللی جراحی پلاستی ( ISAPS ) می باشد.

دکتر خواجوی پس از طی دوران پزشکی عمومی در دانشگاه علوم پزشکی ایران و دوره جراحی عمومی در دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال 1387 با کسب رتبه سوم در امتحان جامع کشوری، بورد جراحی عمومی دریافت نمودند.

در سال 1388 دوره فوق تخصصی جراحی پلاستیک را در دانشگاه علوم پزشکی ایران، بیمارستان فوق تخصصی جراحی پلاستیک و ترمیمی حضرت فاطمه (س) تهران آغاز نموده و در سال 1391 با کسب رتبه هفتم در امتحان جامع بورد فوق تخصصی مدرک بورد فوق تخصصی خود را در جراحی پلاستیک اخذ کردند. دکتر خواجوی در این مدت بیش از 3000 عمل متنوع و پیچیده را انجام داده اند.

همچنین ایشان در حال حاضر تنها در بخش خصوصی به صورت فوق تخصصی دراعمال جراحی صورت مانند رینوپلاستی اولیه و ثانویه و ترمیمی، لیفت صورت، لیفت آندوسکوپی صورت، پیشانی و ابرو، بلفاروپلاستی (پلک)، لیفت و ساکشن گردن، تزریق چربی و فیلرهای صورت و کلیه اعمال پیکر تراشی مانند لیپوماتیک، ساکشن، ابدومینوپلاستی (زیبایی شکم)، ماموپلاستی (زیبایی و لیفت پستان) پروتز و یا تزریق چربی پستان، پروتز و تزریق چربی باسن، بازسازی پستان پس از جراحی کانسر، و تزریق چربی در نواحی مختلف بدن و دیگر اعمال جوان سازی صورت و لیزر تراپی مشغول به فعالیت می باشند.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 1 =

Call Now Buttonتماس با دکتر خواجوی