دکتر فرخ کامران خواجوی » جراحی زیبایی سینه » عمل جراحی لیفت سینه یا ماستوپکسی چیست؟
مدت زمان مطالعه ۱۲ دقیقه

عمل جراحی لیفت سینه یا ماستوپکسی چیست؟

یکی از مشکلاتی که ممکن است در اثر عوامل مختلف مانند تغییرات ناگهانی وزن، زایمان و یا گذر زمان برای بانوان پیش بیاید افتادگی سینه‏ هاست. این مسئله زیبایی سینه ‏ها را تهدید می‏ کند و از این جهت بسیاری از بانوان تمایل دارند با انجام ورزش‏ ها و یا جراحی‏ های خاصی به درمان افتادگی سینه با روش ‏های مختلف مانند لیفت سینه و یا ماستوپکسی و … به پردازند. در این مقاله به طور مختصر لیفت و یا بالا بردن سینه، ماموپلاستی، انواع برش ‏های به کار رفته در لیفت سینه، درمان افتادگی سینه و مزایای لیفت سینه توضیح داده می‏ شود تا هر شخصی که تصمیم به انجام انواع مختلف جراحی برای رفع افتادگی سینه دارد بتواند به راحتی به درمان آن بپردازد.

محتوا پنهان
 1. 1 عمل لیفت سینه
 2. 2 مزایای عمل بالا کشیدن سینه
 3. 3 زمان انجام جراحی لیفت پستان
 4. 4 عمل لیفت پستان یا ماستوپکسی برای چه کسانی مناسب است؟
 5. 5 چرا عمل لیفت سینه؟
 6. 6 مراحل عمل جراحی لیفت پستان یا ماستوپکسی
  1. 6.1 مرحله اول: بیهوشی
  2. 6.2 مرحله دوم: برش جراحی
  3. 6.3 مرحله سوم: فرم ‌دهی به پستان
  4. 6.4 مرحله چهارم: بستن برش جراحی
  5. 6.5 مرحله پنجم: نتیجه جراحی ماستوپکسی
 7. 7 انواع برش در لیفت سینه
  1. 7.1 برش به فرم سوراخ کلید (lolly pop, keyhole)
  2. 7.2 برش به فرم حالت T وارونه یا لنگر کشتی
 8. 8 سوالات متداول جراحی لیفت سینه یا ماستوپکسی
  1. 8.1 مزایای عمل جراحی لیفت پستان چیست؟
  2. 8.2 آیا قبل از جراحی لیفت سینه، انجام ماموگرافی نیاز می باشد؟
  3. 8.3 آیا همزمان با عمل جراحی لیفت سینه می توان عمل پروتز سینه را انجام داد؟
  4. 8.4 آیا خانم ها بعد از جراحی ماستوپکسی قادر به شیردهی خواهند بود؟
  5. 8.5 مدت زمان بهبودی بعد از جراحی ماستوپکسی چقدر است؟
  6. 8.6 عوارض ناشی از جراحی لیفت پستان چیست؟
  7. 8.7 ماندگاری نتیجه جراحی لیفت پستان ها چقدر است؟

لیفت پستان یا ماستوپکسی، جراحی بالا کشیدن و فرم دهی به بافت پستان می‌باشد که طی آن پوست اضافی برداشته شده و با فشردن بافت اطراف پستان شکل آن اصلاح می‌شود.

باید در نظر داشت که جراحی لیفت پستان نمی‌تواند تغییر چندانی در سایز پستان ایجاد کند و چنانچه مایل هستید پستان‌ هایی بزرگ ‌‌تر داشته باشید بهتر است همزمان به جراحی پروتز پستان هم فکر کنید و همین طور اگر مایلید پستانی کوچک‌تر داشته باشید، باید جراحی کوجک کردن پستان را در نظر بگیرید.

عمل لیفت سینه

عمل لیفت و یا بالا بردن سینه متداول‏ترین جراحی در زمینه رفع افتادگی سینه‏ می باشد. پایه و اساس این عمل با انجام برش ‏های کوچک در پوست سینه، برداشتن بخش ‏های اضافه پوستی و به علاوه جمع کردن پوست سینه انجام می‏ شود. در این عمل عموما کوچک کردن سینه اتفاق نمی‏ افتد و روی حجم آن تغییری ایجاد نمی ‏شود و تنها با تمرکز بر روی پوست جراحی صورت می‏ گیرد.

مزایای عمل بالا کشیدن سینه

این روش علاوه بر بالا آوردن سینه کمک می‏ کند تا ناحیه نوک و هاله سینه نیز به خوبی و در محل درست خود قرار بگیرد. این جراحی فقط توسط پزشک زیبایی که در زمینه جراحی زیبایی سینه تخصص دارد قابل انجام خواهد بود. در ابتدا لازم است تا با پزشک خود مشورت کنید و نیازها و خواسته ‏های خود از این جراحی را با او در میان بگذارید تا او بتواند بهترین جراحی را به شما توصیه کند. این جراحی با لیفت سینه ‏ها باعث خوش حالت و خوش فرم شدن سینه نیز می‏ شود. حتی در صورتی که فرد تمایل داشته باشد می ‏توان آن را با کمک ترکیبی با جراحی کوچک‏ کردن سینه انجام داد. یا در مورد افرادی که به قدر کافی بافت چربی در سینه آنها وجود ندارد می‏ توان از تزریق چربی به سینه و یا انجام پروتز سینه استفاده کرد.

به طور کلی پزشکان لیفت سینه را به افرادی توصیه می ‏کنند که ناحیه سینه آنها به صورت کاملا افتاده در آمده است و لیفت و تغییر شکل سینه می‏ تواند برای آنها مناسب باشد.

زمان انجام جراحی لیفت پستان

سینه زنان با گذر زمان تغییر شکل می‌دهد و قوام و ظاهر جوان خود را از دست می‌دهد. این تغییرات و از دست دادن حالت الاستیسیته پوست به دلایل زیر رخ می‌دهد:

 • بارداری
 • شیردهی
 • تغییرات وزن
 • افزایش سن
 • جاذبه
 • وراثت
 • آرئول نیز با گذر زمان ممکن است بزرگ شود، که با جراحی لیفت پستان قابل اصلاح است.

عمل لیفت پستان یا ماستوپکسی برای چه کسانی مناسب است؟

آیا جراحی لیفت سینه برای من مفید است؟

به طور کلی هر خانمی که سینه‏ های او به صورت ناخوشایندی افتاده و آویزان باشد می تواند به عمل لیفت پستان به عنوان یک گزینه زیبایی با درصد موفقیت بالا فکر کند.

 • افرادی که به دنبال افزایش سن ناجیه چربی پستان خود را از دست داده‏اند و به سینه آنها حالت کشیده و افتاده پیدا کرده است. عموم افرادی هم که جراحی لیفت پستان انجام می ‏دهند در سنین بالا اقدام به انجام آن می‏کنند. گزینه افزایش سن علت اصلی نیاز به این جراحی شمرده می ‏شود.
 • دومین علت رایج افتادگی سینه دوران بارداری و شیردهی است. در این دوران به علت بزرگ شدن یکباره سینه‏ ها بافت چربی افزایش یافته و پس از پایان یافتن این دوران مجدد این ناحیه چربی از بین می‏رود. بنابراین سینه به صورت توخالی و آویزان در می آید.
 • علت سوم نیاز به جراحی لیفت سینه نوسانات وزن است. افزایش و کاهش ناگهانی وزن هر بار توده بزرگی از چربی به سینه اضافه و یا از آن کم می‏کند که این مسئله باعث افتادگی و آویزان دیده شدن سینه می ‏شود. به طور کلی جاذبه زمین باعث پایین کشیده شدن سینه‏ ها و افتاده ‏تر دیده شدن آنها می‏ شود. هرچه وزن سینه بالاتر باشد این جاذبه نیز بیشتر به سینه وارد می‏ شود و در نتیجه سینه بزرگتر افتاده ‏تر دیده می‏ شود.

چرا عمل لیفت سینه؟

اگر به دنبال علت این هستید که بدانید چرا لیفت سینه یک جراحی محبوب در بین بانوانی است که با مشکل آویزان بودن سینه مواجه هستند باید گفت این روش یک روش مطمئن و ایمن در زمینه خوش‏ فرم کردن و بالا بردن سینه است. از دیگر مزایای جراحی لیفت سینه می‏ توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بالا بردن نوک و هاله سینه که باعث زیبایی دوچندان آن می ‏شود.
  • در صورت تمایل فرد کاهش اندازه هاله و نوک سینه و زیبایی هرچه بیشتر آن
  • گرد کردن و خوش فرم کردن سینه
  • ایجاد تقارن در دو سینه و دو طرف بدن
  • سفت شدن و ماندگاری بالا سینه ها برای سالیان در این فرم زیبا

مراحل عمل جراحی لیفت پستان یا ماستوپکسی

جراحی ماستوپکسی از طرق مختلفی قابل اجرا است و تکنیک مناسب بر اساس موارد زیر تعیین می‌شود:

 • سایز و فرم پستان
 • سایز و وضعیت آرئول
 • میزان شلی پستان
 • کیفیت و الاستیسیته پوست و میزان پوست اضافی

 

به منظور دریافت نوبت از دکتر فرخ کامران خواجوی فوق تخصص جراحی پلاستیک در گرگان می توانید از طریق روش های زیر اقدام فرمایید:
شماره 32326391-017

مرحله اول: بیهوشی

به منظور ارتقا راحتی، دارو تجویز می‌شود. انتخاب‌ها شامل بیهوشی عمومی و آرام‌ بخشی داخل وریدی می‌باشد. پزشک فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی شما بهترین انتخاب را برایتان توصیه می‌کند.

مرحله دوم: برش جراحی

روش های معمول برش پستان به صورت زیر است:

 • برش از طریق آرئول
 • برش از طریق آرئول و برشی عمودی از آرئول به خط زیر پستان

 

انواع برش سینه

مرحله سوم: فرم ‌دهی به پستان

پس از ایجاد برش:

 • بافت زیرین بالا کشیده می‌شود تا شکل و قوام پستان اصلاح شود.
 • محل قرار گرفتن نیپل و آرئول تغییر می‌کند تا تناسب نرمال پستان حفظ شود.
 • در صورت لزوم، آرئول بزرگ شده ترمیم و کوچک می‌شود.
 • پوست اضافه برداشته می‌شود.

مرحله چهارم: بستن برش جراحی

پس از فرم‌ دهی و برداشتن پوست اضافه، محل برش با بخیه ‌های جراحی بسته می‌شود. آثار بخیه‌ها معمولا با گذر زمان محو می‌شود، اگرچه ممکن است برخی از خطوط در سطح پستان بر جای بماند، اما اکثر خطوط با گذر زمان محو می‌شوند.

مرحله پنجم: نتیجه جراحی ماستوپکسی

نتیجه جراحی لیفت پستان بلافاصله پس از اتمام عمل مشخص است. با گذر زمان تورم از بین رفته و خطوط ناشی از عمل محو می‌شود و در نهایت پستان شکل و فرم مناسب خود را می گیرد.

انواع برش در لیفت سینه

به طور خلاصه در هنگامی که فرد برای انجام عمل لیفت سینه به جراح پلاستیک مراجعه می‏ کند در ابتدا پزشک محل جراحی را روی سینه او علامت می‏زند. تکنیک، محل برش و مقدار برش در فرد به فرد و وابسته به شرایط سینه و سبک جراحی پزشک متفاوت است. در این زمان پزشک از برش ‏های عمودی و از بالا به پایین برای برش سینه‏ ها و جدا کردن بخش ‏های اضافی سینه استفاده می‏ کند.

فرم و اندازه سینه، میزان افتادگی، جای نوک سینه و اندازه هاله سینه در شکل و میزان برش اتخاذ شده توسط پزشک موثر است.

برش به فرم سوراخ کلید (lolly pop, keyhole)

دو نوع برش به شکل سوراخ کلید و یا به شکل لنگر کشتی یا تی برعکس انجام می‏ شود. برش‏ هایی که به فرم سوراخ کلید ایجاد می ‏شوند مربوط به افرادی به سینه‏ های متوسطی دارند و یا بافت سینه آنها به اندازه کافی است و نیازی به استفاده از پروتز سینه ندارند. این برش در اطراف هاله سینه ایجاد می‏ شود تا بتوان هاله سینه را در ناحیه مناسب قرار داد.

برش به فرم حالت T وارونه یا لنگر کشتی

در مواردی که فرد با افتادگی شدید سینه مواجه است و حتی نوک سینه نیز افتاده است پزشک عموما از برش هایی به فرم T برعکس استفاده می‏ کند. سه برش مختلف یکی در دور هاله، یکی به فرم خط عمودی از بالای هاله تا چین طبیعی زیر سینه و یک برش افقی به موازات چین زیر سینه و از طریق ایجاد این سه برش علاوه بر کاهش پوست اضافه با فرم دهی درست به پوست فرم مطلوب بیمار را ایجاد می‏ کند.

 

جراحی لیفت پستان

سوالات متداول جراحی لیفت سینه یا ماستوپکسی

 

مزایای عمل جراحی لیفت پستان چیست؟

ماستوپکسی نوعی عمل جراحی پلاستیک است که منجر به ایجاد تغییر شکل پستان در خانم ها می شود. سینه خانم ها به دلیل طی کردن روند پیری، بارداری و شیردهی، دچار افتادگی می شود. این عمل به منظور ایجاد یک ظاهر زیبا در پستان ها انجام می شود. همچنین با عمل جراحی ماستوپکسی می توان شکل و اندازه پستان را بهبود بخشید و در آنها تقارن ایجاد کرد. این جراحی موجب افزایش اعتماد به نفس خانم ها نیز می شود.

 

آیا قبل از جراحی لیفت سینه، انجام ماموگرافی نیاز می باشد؟

خانم های بالای 40 سال باید قبل از هر عمل جراحی سینه از جمله ماستوپکسی، باید ماموگرافی سینه انجام دهند. در صورت نداشتن سابقه خانوادگی سرطان پستان یا سرطان های دیگر، غربالگری در خانم های زیر 40 سال نیازی نیست. در صورت لزوم، ماموگرافی غربالگری را می توان در زمان مشاوره برای بیمار انجام خواهد شد.

 

آیا همزمان با عمل جراحی لیفت سینه می توان عمل پروتز سینه را انجام داد؟

بله، برخی از خانم ها با افت قابل توجهی از حجم سینه ها در طول جراحی ممکن است نیاز به بزرگ کردن پستان ها پستان به وسیله پروتز را داشته باشند که این کار معمولا بنا به تشخیص و صلاحدید جراح پلاستیک، همچنین شرایط بیمار بستگی دارد.

در واقع میزان افزایش سایز پستان ها با پروتز بستگی به میزان افتادگی پستان و حجم مورد نیاز برای هر شخص برای شکل دادن به سینه بستگی دارد.

 

آیا خانم ها بعد از جراحی ماستوپکسی قادر به شیردهی خواهند بود؟

با استفاده از تکنیک های فعلی مورد استفاده برای جراحی سینه خانم ها، اکثر بیماران توانایی شیردهی را بعد از عمل سینه حفظ می کنند. با این حال توصیه می شود در دوران بارداری و شیردهی از انجام این جراحی خودداری کرده و انجام آن را به دوران بعد از بارداری و شیردهی موکول نمایید.

 

مدت زمان بهبودی بعد از جراحی ماستوپکسی چقدر است؟

درد و ناراحتی بعد از عمل جراحی سینه متوسط ​​به مدت 3 تا 5 روز پیش بینی می شود. بیماران می توانند بعد از 2 هفته به فعالیت های روزمره خود باز برگردند، اما توصیه می شود به مدت 6 هفته از انجام ورزش و فعالیت شدید خودداری شود. 6 هفته اول، روز و شب و 6 هفته دوم در طول روز پوشیدن سوتین های مخصوص طبی که معمولا جراح تجویز می کند، الزامی است. میزان بالای تورم در طی 2 تا 3 هفته برطرف می شود اما پس از جراحی، تا 3 ماه طول می کشد تا سینه ها به حالت طبیعی برگردند.

 

عمل جراحی لیفت سینه یا ماستوپکسی چیست؟

عوارض ناشی از جراحی لیفت پستان چیست؟

جراحی ماستوپکسی نیز مانند هر جراحی دیگری شامل عوارضی می باشد که ممکن است میزان شدت آنها در افراد مختلف متفاوت باشد.

در واقع اگر جراحی زیبایی سینه اگر توسط جراح زیبایی و پلاستیک کاملاً ماهر و آموزش دیده در بیمارستان ها با رعایت بالای سطح استانداردها انجام شود، یک روش بسیار ایمن است. اما خطرات شایع این جراحی عبارتند از خونریزی در داخل پستان (کمتر از 1/1٪) ، بروز عفونت (کمتر از 1/1٪) و بی حسی نوک سینه (کمتر از 1٪) ، نکروز چربی (کمتر از 1٪).

هر یک از عوارض بیان شده ممکن است به عمل جراحی ترمیمی احتیاج داشته باشد. همچنین عوارض دیگری ممکن است رخ دهد. این عوارض شامل از دست دادن حس پستان، بروز زخم های جزئی، عدم تقارن سینه ها.

 

ماندگاری نتیجه جراحی لیفت پستان ها چقدر است؟

انتظار می رود نتایج حاصل از جراحی پستان با استفاده از تکنیک های فعلی طولانی مدت و همیشگی باشد. با این حال، باید توجه داشته باشید که به دلیل عوامل مختلفی، ممکن است سینه ها به دلیل طی کردن روند پیری دچار کاهش حجم شود یا اینکه وزن بیمار ناگهانی به میزان قابل توجهی تغییر کند و در نتیجه جراحی تاثیر بگذارد. مدت زمان دقیقی نمی توان برای ماندگاری نتیجه جراحی لیفت سینه در نظر گرفت زیرا این مساله به شرایط هر فرد بستگی دارد و می تواند متفاوت باشد.

نتیجه گیری

به طور کلی جراحی  یک روش با بازدهی بالا و همینطور محبوبیت بالاست. خطرات جزئی مانند زخم و امکان نامتقارن شدن دو سینه نیز با احتمال پایین وجود دارد که در صورتی که از پزشک حاذق در رابطه با این جراحی کمک بگیرید این خطرات به حداقل میزان خود می‏رسد.

 

منابع:

https://drnajafbeygi.com/%D8%B9%D9%85%D9%84-%D8%A8%D8%A7%D9%84%D8%A7-%D8%A8%D8%B1%D8%AF%D9%86-%D8%B3%DB%8C%D9%86%D9%87/

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 4]
عکس دکتر فرخ کامران خواجوی

دکتر فرخ کامران خواجوی، متولد سال 1353 تهران، دارای بورد فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی و بورد تخصصی جراحی عمومی می باشند.

ایشان عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران و همچنین انجمن بین المللی جراحی پلاستی ( ISAPS ) می باشد.

دکتر خواجوی پس از طی دوران پزشکی عمومی در دانشگاه علوم پزشکی ایران و دوره جراحی عمومی در دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال 1387 با کسب رتبه سوم در امتحان جامع کشوری، بورد جراحی عمومی دریافت نمودند.

در سال 1388 دوره فوق تخصصی جراحی پلاستیک را در دانشگاه علوم پزشکی ایران، بیمارستان فوق تخصصی جراحی پلاستیک و ترمیمی حضرت فاطمه (س) تهران آغاز نموده و در سال 1391 با کسب رتبه هفتم در امتحان جامع بورد فوق تخصصی مدرک بورد فوق تخصصی خود را در جراحی پلاستیک اخذ کردند. دکتر خواجوی در این مدت بیش از 3000 عمل متنوع و پیچیده را انجام داده اند.

همچنین ایشان در حال حاضر تنها در بخش خصوصی به صورت فوق تخصصی دراعمال جراحی صورت مانند رینوپلاستی اولیه و ثانویه و ترمیمی، لیفت صورت، لیفت آندوسکوپی صورت، پیشانی و ابرو، بلفاروپلاستی (پلک)، لیفت و ساکشن گردن، تزریق چربی و فیلرهای صورت و کلیه اعمال پیکر تراشی مانند لیپوماتیک، ساکشن، ابدومینوپلاستی (زیبایی شکم)، ماموپلاستی (زیبایی و لیفت پستان) پروتز و یا تزریق چربی پستان، پروتز و تزریق چربی باسن، بازسازی پستان پس از جراحی کانسر، و تزریق چربی در نواحی مختلف بدن و دیگر اعمال جوان سازی صورت و لیزر تراپی مشغول به فعالیت می باشند.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 9 =

Call Now Buttonتماس با دکتر خواجوی