دکتر فرخ کامران خواجوی » جراحی زیبایی بینی » توصیه های مهم و کلیدی بعد از جراحی زیبایی بینی
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

توصیه های مهم و کلیدی بعد از جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی یک روش جراحی پیچیده ای است که بسته به میزان کار انجام شده ، حداکثر دقت، صبر و مهارت جراح بینی نیاز دارد. با این حال، پیش بینی یک مدت زمانی خاص برای بهبودی بعد از جراحی زیبایی بینی حتی برای باتجربه ترین جراح پلاستیک و زیبایی نیز می تواند دشوار باشد. طول دوره نقاهت و بهبودی بعد از عمل بینی به طور کلی از یک بیمار به بیمار دیگر متفاوت است، اما چندین روش وجود دارد که زیباجویان  با رعایت آنها می توانند تا حد امکان این مدت زمان را کاهش دهند.

در ادامه به منظور تسهیل روند بهبودی پس از عمل بینی، با برخی از نکات مفید در رابطه با جراحی زیبایی بینی آشنا شوید.

 

بهبودی کامل بعد از جراحی بینی چقدر طول می کشد؟

به طور متوسط ​، بهبودی کامل از بعد از عمل زیبایی بینی یا تغییر شکل بینی حداکثر شش ماه تا یک سال طول می کشد. تا زمانی که در این مدت برای حفظ سلامتی و مراقبت های لازم بعد از جراحی بینی تمام تلاش خود را انجام می دهید، می توانید مدت زمان بهبودی را به حداقل برسانید.

هفته اول پس از جراحی بینی

پس از یک هفته جراح زیبایی بینی شما را معاینه می کند و به احتمال زیاد اسپلینت بینی شما را برمی دارد. در این مدت ممکن است کمی کبودی در اطراف چشم مشاهده کنید، اما در این شرایط می توانید فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید. فقط باید از انجام فعالیت و ورزش های سنگین خودداری نموده و به بینی خود فشار وارد نکنید. همچنین باید از قرار گیری در معرض آفتاب خودداری کنید و اجسام سنگین را بلند نکنید.

هفته دوم پس از جراحی بینی

بیشتر کبودی ها و تورم های اطراف چشم و صورت صورت معمولا در هفته دوم جراحی زیبایی بینی فروکش می کنند.

هفته های سوم و چهارم بعد از عمل زیبایی بینی

اگر ورزشکار هستید در هفته های سوم و چهارم جراحی بینی می توانید فعالیت های خود را از سر گیرید.

هفته ششم بعد از جراحی بینی

انجام فعالیت های قدرتی را می توان در این زمان از سر گرفت زیرا بعد از یک ماه و نیم از جراحی زیبایی بینی، استخوان ها باید پایدار شده باشند. اما حتما قبل از شروع فعالیت های شدید بدنی با جراح پلاستیک و زیبایی خود مشورت کنید.

3 تا 6 ماه بعد از عمل بینی

بی حسی و احساس غیر طبیعی پوست در اطراف بینی شما باید کاملاً از بین برود.

یک سال بعد از جراحی بینی

در این مرحله، روند بهبود باید کامل شود. در این مرحله نباید تورم، کبودی، ناراحتی، قرمزی یا درد داشته باشید. همچنین در این زمان می توانید نتایج کامل جراحی زیبایی بینی خود را مشاهده کنید. در صورت مشاهده هرگونه عارضه جانبی غیر عادی، سریعاً با جراح زیبایی بینی خود مشورت کنید.

 

نکاتی برای کاهش زمان بهبودی جراحی زیبایی بینی

رعایت این نکات مهم در طول دوره نقاهت به بهبودی عمل بینی کمک زیادی خواهد کرد:

دستورالعمل ها و توصیه های ارائه شده توسط پزشک خود را دنبال کنید

می توانید تمام مقالات و مطالب مورد نظر خود را در مورد آنچه در دوره بهبودی بعد از عمل بینی انتظار دارید و آنچه باید انجام دهید را بخوانید، اما بهترین کار این است که فقط دستورالعمل های پزشک خود را دنبال کنید و به طور منظم جلسات پیگیری و مشاوره بعد از عمل بینی را با جراح خود هماهنگ کرده و شرکت نمایید. جراح با توجه به جزئیات از سابقه پرونده بیمار خود می تواند به طور مناسب در روند بهبود به وی کمک کنند و داروهای مناسب را تجویز کنند.

مراقب برخی از عوارض جانبی باشید

بلافاصله بعد از عمل زیبایی بینی، ممکن است متوجه چند عارضه جانبی مختلف مانند قرمزی یا کبودی جزئی در زیر چشم شوید. این باید طی دو هفته اول فروکش کند، اما اگر ادامه پیدا کرد، باید با جراح بینی خود مشورت کنید. در آغاز، ممکن است کمی احساس ناراحتی یا درد کنید اما این نیز باید در هفته های آینده فروکش کند. اگر احساس ناراحتی یا درد شدید دارید که نمی توانید به فعالیت های روزمره خود بازگردید، باید پزشک خود را در جریان بگذارید.

سر خود را بالا نگه دارید

روزهای اول پس از جراحی بینی، بسیار مهم است که برای تسهیل جریان خون مناسب و جلوگیری از آسیب بیشتر، تا جایی که ممکن است سر خود را در حالت مستقیم قائم بلند نگه دارید. این بدان معناست که طی شش هفته اول بعد از عمل بینی، باید در حالت نیمه نشسته بخوابید و از خوابیدن بر روی صورت یا به پهلو خودداری کنید زیرا این امر می تواند موجب تغییر شکل بینی شود.

 

تورم را با کمپرس سرد کاهش دهید

در طی 2-3 روز اول پس از جراحی، باید کمپرس سرد را بر روی صورت خود قرار دهید. این امر به کاهش تورم و قرمزی کمک می کند. مراقب باشید کمپرس سرد را مستقیماً بر روی بینی فشار ندهید در عوض آن را روی گونه ها و پیشانی خود قرار داده و از دست زدن به بینی خودداری کنید.

رژیم غذایی سالم داشته باشید

مانند همیشه، حفظ یک رژیم غذایی سالم بسیار مهم است، به ویژه پس از یک جراحی سنگین مانند عمل زیبایی بینی. بنابراین تا می توانید غذاهای مقوی بخورید که سرشار از ویتامین C ، ویتامین D ، پروتئین و کلسیم و دارای خواص ضد التهابی هستند تا تورم را کاهش داده و به روند بهبود کمک کنند.

از فین کردن بینی خودداری کنید

به دنبال انجام  عمل جراحی زیبایی بینی تا شش هفته پس از جراحی باید از فین کردن بینی خودداری کنید. در این مدت، به دلیل انسداد در مجرای بینی در حالی که بینی بهبود می یابد، گرفتگی زیادی در بینی خود احساس خواهید کرد. به منظور برطرف کردن این گرفتگی ها با جراح خود در مورد استفاده از اسپری های بینی یا محلول های سرمی نمکی مشورت کنید تا بتوانید گرفتگی و تجمع مخاط را شستشو دهید. با توجه به این نکته، باید از تماس فیزیکی مستقیم با بینی خود در شش هفته اول خودداری کنید و این شامل استفاده از عینک آفتابی، ماسک صورت و حتی خارش است. حتی کوچکترین نقطه تماس می تواند باعث آسیب شود.

 

https://www.torontofacialplastic.com/blog/rhinoplasty-timeline-recovery-tips-precautions/

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
عکس دکتر فرخ کامران خواجوی

دکتر فرخ کامران خواجوی، متولد سال 1353 تهران، دارای بورد فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی و بورد تخصصی جراحی عمومی می باشند.

ایشان عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران و همچنین انجمن بین المللی جراحی پلاستی ( ISAPS ) می باشد.

دکتر خواجوی پس از طی دوران پزشکی عمومی در دانشگاه علوم پزشکی ایران و دوره جراحی عمومی در دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال 1387 با کسب رتبه سوم در امتحان جامع کشوری، بورد جراحی عمومی دریافت نمودند.

در سال 1388 دوره فوق تخصصی جراحی پلاستیک را در دانشگاه علوم پزشکی ایران، بیمارستان فوق تخصصی جراحی پلاستیک و ترمیمی حضرت فاطمه (س) تهران آغاز نموده و در سال 1391 با کسب رتبه هفتم در امتحان جامع بورد فوق تخصصی مدرک بورد فوق تخصصی خود را در جراحی پلاستیک اخذ کردند. دکتر خواجوی در این مدت بیش از 3000 عمل متنوع و پیچیده را انجام داده اند.

همچنین ایشان در حال حاضر تنها در بخش خصوصی به صورت فوق تخصصی دراعمال جراحی صورت مانند رینوپلاستی اولیه و ثانویه و ترمیمی، لیفت صورت، لیفت آندوسکوپی صورت، پیشانی و ابرو، بلفاروپلاستی (پلک)، لیفت و ساکشن گردن، تزریق چربی و فیلرهای صورت و کلیه اعمال پیکر تراشی مانند لیپوماتیک، ساکشن، ابدومینوپلاستی (زیبایی شکم)، ماموپلاستی (زیبایی و لیفت پستان) پروتز و یا تزریق چربی پستان، پروتز و تزریق چربی باسن، بازسازی پستان پس از جراحی کانسر، و تزریق چربی در نواحی مختلف بدن و دیگر اعمال جوان سازی صورت و لیزر تراپی مشغول به فعالیت می باشند.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 5 =

Call Now Buttonتماس با دکتر خواجوی