دکتر فرخ کامران خواجوی » لاغری با پیکرتراشی » بهترین روش پیکر تراشی برای تناسب اندام
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

بهترین روش پیکر تراشی برای تناسب اندام

 پیکر تراشی بدن شامل طیف گسترده ای از اقدامات پزشکی است که شامل کاهش میزان چربی تجمع یافته در برخی از مناطق بدن می باشد. از تکنیک های مختلفی برای پیکرتراشی بدن استفاده می شود. پیکر تراشی به انواع روش های جراحی و غیرجراحی گفته می شود که پس از کاهش شدید وزن سبب بهبود شکل و تون بافت زیرین پوست و چربی شده و پوست و چربی اضافی نیز برداشته می‌شود. انتخاب هر یک از این روش ها باید پس از معاینه دقیق و بررسی های لازم توسط فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی صورت گیرد.

انواع روش های پیکر تراشی

اگر چه روش های مورد استفاده در پیکر تراشی متفاوت است، اما هدف نهایی این روش، از بین بردن سلول های چربی است. آنچه در طول درمان اتفاق می افتد به نوع فرد کاندید این روش بستگی دارد.

برخی از اقدامات شامل روش های جراحی است و برخی دیگر روش های غیر جراحی.

روش های غیر جراحی پیکر تراشی

روش لیزر لیپولیز

روش های غیر جراحی غیرتهاجمی اغلب بدون هیچ برشی در بدن انجام می شود. روش های غیرجراحی پیکر تراشی شامل لیزر لیپولیز می باشد.

روشی به نام لیزر لیپولیز (یا لیزر لیپو) از گرمای حاصل از فناوری مبتنی بر نور برای آب کردن سلول های چربی استفاده می کند. لیزر لیپولیز یک روش جراحی کم تهاجمی است که می تواند توده های چربی سر سخت و تجمع پیدا کرده زیر پوست در مناطقی از بدن مانند پهلوها، باسن و یا غبغب را از بین ببرد.

افرادی که تحت لیزر لیپولیز قرار گرفته اند، این درمان را به صورت احساس گرمای عمیق همراه با خنکایی متناوب، همراه با درد خفیف و کمی تورم توصیف می کنند.

اکثر روش های غیر جراحی پیکر تراشی بدن، بسیار سریع و ساده انجام می شوند و دوره نقاهت طولانی مدتی ندارند. هرگونه ناراحتی و دردی که طی انجام این روش ها احساس می شود به سرعت از بین می رود و هیچ مانعی برای فعالیت های روزمره افراد ایجاد نمی کند. به غیر از کمی ناراحتی و تورمف لیزر لیپولیز هیچ عارضه جانبی کوتاه مدت یا بلند مدت برای فرد ایجاد نمی کند.

لیزر لیپولیز باعث سفت شدن پوست می شود اما نمی تواند سلولیت را از بین ببرد. با این حال، روش های درمانی دیگری نیز در دسترس هستند که به طور خاص برای از بین بردن سلولیت ها قابل انجام هستند.

روش های جراحی پیکر تراشی

روش های جراحی پیکر تراشی شامل ایجاد برش هایی در پوست شما هستند. لیپوساکشن و لیفت بدن از جمله روش های جراحی پیکر تراشی می باشد.

روش لیپوساکشن

انتقال چربی (همچنین به عنوان پیوند چربی یا تزریق چربی شناخته می شود) با استفاده از روش لیپوساکشن قابل انجام است. معمولا از روش لیپوساکشن برای از بین بردن چربی از یک قسمت از بدن به کار گرفته می شود که هدف از انجام این این کار:

 • تصفیه چربی با جداسازی سلول های سالم از سلول های آسیب دیده
 • تزریق چربی سالم به قسمت دیگری از بدن برای دادن حجم بیشتر به آن

این فرآیند معمولاً برای معالجه افرادی که می خواهند سینه یا باسن بزرگتری داشته باشند یا پوستی صاف و سفت داشته باشند مورد استفاده قرار می گیرد. اینکه پس از لیپوساکشن چه میزان درد حس می شود بستگی به این دارد که از روش لیپوساکشن در کدام قسمت از بدن استفاده شده است. انتقال چربی به صورت معمولاً درد کمتری نسبت انجام آن در سینه ها یا باسن خواهد داشت. ممکن است در مناطقی که لیپوساکشن انجام شده کمی ناراحتی حس شود اما بعد از چند روز این درد بهبود پیدا می کند احتمالاً در همان نواحی کبودی و تورم ایجاد شود و کاهش میزان آن ممکن است دو هفته طول بکشد. توصیه می شود پس از انجام لیپوساکشن از فعالیت شدید پرهیز شود.

 

بهترین روش پیکر تراشی برای تناسب اندام

عمل لیفت بخش های مختلف بدن

به دنبال جراحی کاهش وزن، و یا هر گونه کاهش وزن شدید، پوست و بافت بدن حالت الاستیسیته خود را از دست می‌دهد و در نتیجه، پوست که حالا به شدت کش آمده، بدون ساپورت است:

 • بازو ممکن است شل و آویزان به نظر برسد.
 • پستان‌ها ممکن است افتاده و نوک آن رو به پائین باشد.
 • پوست اطراف شکم ممکن است در طرفین و پشت آویزان شود.
 • باسن، کشاله ران و ران‌ ها ممکن است شل شود.

با انجام جراحی زیبا سازی بدن به دنبال کاهش شدید وزن، شکل و تون بافت‎‌های زیر پوست بهبود یافته و چربی و پوست اضافه برداشته می‌شود. نتیجه عمل داشتن ظاهری طبیعی و زیبا با پیکری متناسب است. و این عمل فاز تکمیل کننده کاهش وزن می‌باشد.

بر اساس نیاز جراحی‌های پلاستیک مناطق مختلفی که برای لیفت بدن توسط پزشک پیشنهاد می‌شود شامل:

 • لیفت بخش تحتانی: به منظور اصلاح ظاهر آویزان و شل شکم، باسن، کشاله ران و ران‌ ها
 • لیفت پستان: به منظور اصلاح ظاهر صاف شده و آویزان پستان‌ها
 • لیفت بازو: به منظور اصلاح ظاهر آویزان و شل بازوها
 • لیفت ران: به منظور اصلاح ظاهر شل و آویزان بخش داخلی، خارجی و میانی ران ‌ها
لیفت بدن

یک لیفت کامل اندام تحتانی شامل لیفت باسن، شکم، کمر، ناحیه خارجی ران در یک عمل و یا طی چند مرحله می ‌باشد. روش‌ های جراحی متفاوت است، و ممکن است شامل برش‌هایی در اطراف بدن باشد تا برداشتن پوست و چربی اطراف کمر مقدور شود.

لیفت پستان

عمل لیفت سینه معمولا در خانم هایی که سینه های آنها دچار افتادگی شده، انجام می شود که این روش به میزان پوستی که باید برداشته شود بستگی دارد.

لیفت بازو

لیفت بازو از طریق یک برش از زیر بغل که در طول بازو ادامه می‌ یابد انجام می‌شود. ممکن است در صورت نیاز برش ‌های دیگری نیز لازم باشد.

نتیجه عمل بلافاصله پس از اتمام جراحی مشخص می‌شود، هر چند در ناحیه عمل شده کبودی و تورم به چشم می‌خورد، پوست عمل شده از لحاظ شکل و قوام بسیار بهبود یافته است.

لیفت ران

لیفت ران از طریق برش در ناحیه کشاله ران که تا زانو ادامه دارد انجام می ‌شود (محل برش در قسمت داخلی ران قرار دارد).

جهت لیفت خارج ران ممکن است نیاز به برش در کشاله ران و اطراف ران باشد.

کاندیدای مناسب انجام روش پیکر تراشی بدن

 • پیش از تصمیم به انجام جراحی باید وزن کاهش یافته، تثبیت شده باشد.
 • در صورتی که هنوز در حال کاهش وزن هستید، شل شدن پوست همچنان ادامه می‌یابد.
 • در صورت افزایش سریع وزن، به پوست ضعیف و کشیده شده آسیب می‌رسد، و در نتیجه این فشار سبب ایجاد ترک
 • و بزرگ شدن اسکار جراحی می‌شود.
 • افراد سالمی که بیماری زمینه ‌ای که در بهبودی اختلال ایجاد کند و یا خطر جراحی را افزایش دهد، نداشته باشند.
 • افراد با دیدگاه مثبت و اهداف واقع‌گرایانه
 • افراد متعهد به داشتن یک سبک زندگی سالم شامل تغذیه مناسب و ورزش

در صورتی که جراحی کاهش وزن انجام داده‌اید، جراح پلاستیک شما برای مشخص کردن مناسب‌ ترین زمان برای انجام عمل زیباسازی پیکر با پزشکتان مشورت خواهد کرد.

مراحل انجام عمل پیکر تراشی چگونه خواهد بود؟

مرحله اول: بیهوشی

به منظور ارتقا راحتی، دارو تجویز می‌شود. انتخاب ‌ها شامل آرام ‌بخشی داخل وریدی و بیهوشی عمومی می‌باشند. پزشک شما بهترین انتخاب را برایتان توصیه می‌کند.

مرحله دوم: برش جراحی

 • در تمامی اعمال پیکر تراشی به منظور برداشتن پوست اضافی به برش نیاز است و گاها این برش وسیع می‌باشد.
 • اندازه و الگوی برش به ناحیه عمل و میزان پوستی که باید برداشته شود، ترجیح شما و البته قضاوت پزشک، بستگی دارد.
 • روش ‌های پیشرفته جراحی کمک می‌کند تا برش در مناطقی که با لباس قابل پوشاندن است قرار بگیرد، ولی این امر همیشه محقق نمی‌شود.
 • پیکر تراشی معمولا در چند مرحله انجام می‌شود. شرایط ویژه و هدف شما، و قضاوت پزشکتان، در برنامه ریزی جراح برای عمل تاثیر گذار است.
 • همان طور که ممکن است کاهش وزن دو سال طول بکشد، برای رسیدن به اندامی زیبا نیز و تکمیل پروسه جراحی نیز ممکن است به همین قدر زمان نیاز باشد.

 

بادی کانتورینگ یا پیکرتراشی بدن یکی از روش های بسیار موثر در کاهش میزان بافت چربی تجمع یافته در مناطق مختلفی از بدن مانند سینه، باسن، شکم، پهلو، غبغب، بازو و ران ها می باشد. 

 

نتیجه گیری

از آنجا که تکنیک های پیکر تراشی بسیار متنوع است، برخی از آنها از سایر روش ها موثرتر هستند. با این حال، ثابت شده است که اکثر این روش ها دارای مزایایی هستند و نتایج ماندگاری را ارائه می دهند. نتایج عمل پیکر تراشی پس از کاهش شدید وزن تقریبا بلافاصله پس از عمل مشخص است.

هر چند ممکن است یک تا دو سال  بعد از عمل نتیجه نهایی جراحی برای کل بدن مشخص شود. اسکارهای جراحی (محل برش جراحی) ممکن است بر جای ماند. اما نتیجه کلی عمل تا زمانی که وزن و تناسب کلی بدن حفظ شود، ماندگار است. با افزایش سن طبیعی است که از استحکام اولیه کمی کاسته شود، اما به طور کلی بهبودی اولیه دائمی است.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
عکس دکتر فرخ کامران خواجوی

دکتر فرخ کامران خواجوی، متولد سال 1353 تهران، دارای بورد فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی و بورد تخصصی جراحی عمومی می باشند.

ایشان عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران و همچنین انجمن بین المللی جراحی پلاستی ( ISAPS ) می باشد.

دکتر خواجوی پس از طی دوران پزشکی عمومی در دانشگاه علوم پزشکی ایران و دوره جراحی عمومی در دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال 1387 با کسب رتبه سوم در امتحان جامع کشوری، بورد جراحی عمومی دریافت نمودند.

در سال 1388 دوره فوق تخصصی جراحی پلاستیک را در دانشگاه علوم پزشکی ایران، بیمارستان فوق تخصصی جراحی پلاستیک و ترمیمی حضرت فاطمه (س) تهران آغاز نموده و در سال 1391 با کسب رتبه هفتم در امتحان جامع بورد فوق تخصصی مدرک بورد فوق تخصصی خود را در جراحی پلاستیک اخذ کردند. دکتر خواجوی در این مدت بیش از 3000 عمل متنوع و پیچیده را انجام داده اند.

همچنین ایشان در حال حاضر تنها در بخش خصوصی به صورت فوق تخصصی دراعمال جراحی صورت مانند رینوپلاستی اولیه و ثانویه و ترمیمی، لیفت صورت، لیفت آندوسکوپی صورت، پیشانی و ابرو، بلفاروپلاستی (پلک)، لیفت و ساکشن گردن، تزریق چربی و فیلرهای صورت و کلیه اعمال پیکر تراشی مانند لیپوماتیک، ساکشن، ابدومینوپلاستی (زیبایی شکم)، ماموپلاستی (زیبایی و لیفت پستان) پروتز و یا تزریق چربی پستان، پروتز و تزریق چربی باسن، بازسازی پستان پس از جراحی کانسر، و تزریق چربی در نواحی مختلف بدن و دیگر اعمال جوان سازی صورت و لیزر تراپی مشغول به فعالیت می باشند.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + هفت =

Call Now Buttonتماس با دکتر خواجوی