دکتر فرخ کامران خواجوی » جراحی زیبایی بینی » چسب زدن بینی بعد از عمل جراحی
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

چسب زدن بینی بعد از عمل جراحی

پس از اتمام عمل جراحی بینی، به غیر از تورم، نتایج و تغییرات اولیه همان طور است که پیش از عمل توقع داشتید.  پس از جراحی، پزشک از شما می خواهد که بینی خود را چسب بزنید تا به ثبات نتایج کمک بهتری شود.

 بنابراین، ذهن شما شروع به پرسیدن سوالات ذیل می کند:

 آیا استفاده از چسب بعد از جراحی بینی واقعا مفید است؟

 چگونه باید بینی خود را چسب‌ بزنم؟

 هر چند وقت یک بار و برای چه مدت باید چسب استفاده کرد؟

 اگر بعد از جراحی رینوپلاستی به بینی خود چسب نزنید چه اتفاقی می افتد؟

 بعد از جراحی بینی از چه نوع چسبی استفاده کنیم؟

نگران نباشید همه این سوالات را می توانید به راحتی از پزشک خود بپرسید و همچنین در این مقاله تا حدود قابل قبولی بدان پرداخته شده است.

آیا استفاده از چسب بعد از جراحی بینی ضروری است؟

 بعد از عمل جراحی بینی، بانداژ و پانسمان درست در وسط صورت و روی بینی استفاده می شود.  بنابراین، ممکن است از خود بپرسید که آیا می‌توانید به‌کلی از چسب روی بینی صرف نظر و به همان پانسمان اولیه بسنده کرد؟!

 حقیقت ماجرا این است که، حتی پزشکان در مورد اینکه آیا چسب بینی بعد از جراحی زیبایی بینی ضروری است یا خیر اتفاق نظر ندارند. اکثر جراحانِ جراحی بینی معتقدند که این یک جنبه انکارناپذیر از مراقبت های بعد از عمل است.  در حالی که برای دیگر پزشکان، فقط نوع بینی بیمار و ضخامت پوست حائز اهمیت است و بهبودی به چسب ربطی ندارد.  بنابراین، این واقعاً به جراح شما بستگی دارد که تصمیم بگیرد که آیا به آن نیاز دارید یا خیر، زیرا به ویژگی های بینی و ترجیح جراح شما بستگی دارد. کاری که باید انجام دهید این است که دستورالعمل‌های پزشک خود را به دقت رعایت کنید، حتی اگر به معنای استفاده از چسب های بینی برای چند هفته پس از جراحی باشد.

چرا باید بینی ام را چسب بزنم؟

 جراحانی که پس از جراحی بینی، بیمار را به استفاده از چسب تشویق می کنند، معتقدند که استفاده از چسب روی بینی بعد از رینوپلاستی می تواند به پوست متورم کمک کند تا به سرعت بیشتری بهبود پیدا کند. علاوه بر این، یک مطالعه نشان می‌دهد که استفاده از چسب بعد از جراحی بینی می‌تواند به عنوان یک روش برای شما عمل می کند تا به تدریج با ظاهر جدید خود سازگار شوید و به چهره جدید خود بیشتر عادت کنید.

نحوه چسب زدن بینی

 پزشکان مختلف مانند تکنیک های جراحی خود، رویکردهای مختلفی برای استفاده از چسب دارند. نوع بینی و ضخامت پوست بیمار نیز می تواند تعیین کند که چگونه باید بینی خود را بعد از جراحی بینی چسب برنند. با این وجود، اصول اولیه استفاده از چسب بعد از عمل بینی کاملاً مشابه است. قبل از چسب زدن بینی، باید بینی خود را با آب و صابون کاملاً تمیز کنید.

 مرحله اول: به پل بینی خود چسب بزنید.

 جراح شما ممکن است از نوک بینی شما شروع کند. (باز هم به ترجیح او و نوع بینی شما بستگی دارد.)

 برای چسب زدن روی پل بینی، 3 تا 5 تکه چسب (هر کدام حدود 2 اینچ) بردارید.  توصیه می شود اولین چسب را روی قسمت فوقانی بینی قرار دهید و تا انتهای بینی ادامه دهید.

 هر چسب باید تا حدی با چسب قبلی همپوشانی داشته باشد.  همچنین مهم است که هنگام چسب زدن، قسمت های مختلف بینی را به طور مساوی فشار دهید.

 نکته: وقتی به سمت بالای بینی نزدیک می شوید، چسب های کوچک تری بردارید تا نتیجه نهایی منظم تر و مرتب تر به نظر برسد.

 مرحله دوم: نوک بینی را با چسب “U” شکل چسب بزنید.

 حالا، یک تکه چسب بلند تر بردارید. قسمت زیرین نوک را چسب بزنید، در حالی که نوک را کمی به سمت بالا متمایل می کنید، سعی کنید با ایجاد یک شکل “U” آن را به سمت بالا بکشید.

 در حین انجام این کار سعی کنید سوراخ های بینی را نپوشانید.  شما باید قسمت بالایی نوک بینی خود را بدون پوشش رها کنید.

 مرحله سوم: تکرار مرحله اول

 در این مرحله، باید مرحله اول را تکرار کنید (تکرار مرحله دوم به ندرت مورد نیاز است.).  فشار ملایم باید در حین تکرار فرآیند اضافه شود.

چگونه می توان چسب روی بینی را بر داشت؟

 2 تا 3 هفته پس از جراحی بینی، باید هر 2 تا 3 روز یکبار چسب را عوض کنید. توجه به این نکته ضروری است که برداشتن چسب ها از روی بینی به اندازه استفاده از آنها مهم است.  از آنجایی که بینی حداقل تا 2 ماه پس از جراحی هنوز در حال بهبود است، پوست بیش از حد حساس است و نباید با کندن محکم چسب به آن فشار وارد کنید. اغلب پیشنهاد پزشکان این است که چسب ها را در حمام هنگامی که مرطوب و خیس هستند به آرامی بردارید.  پس از  برداشتن چسب از روی بینی، باید بینی خود را تمیز کنید تا باقی مانده چسب روی بینی نباشد.

آیا می توان با وجود چسب یا اسپلینت بینی دوش گرفت؟

 حداقل تا یک هفته پس از جراحی توصیه می شود که دوش نگیرید.  در صورت لزوم، می توانید موها و بدن خود را بدون اینکه آب روی صورتتان جاری شود بشویید. در این مدت می توانید صورت خود را با یک دستمال مرطوب تمیز کنید. پس از برداشتن اسپلینت بینی، باید از چسب استفاده کنید که باید حداقل 4 تا 5 روز روی بینی شما باقی بمانند.  بعد از این مدت، دوش گرفتن زمان ایده آلی برای برداشتن چسب روی بینی است.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 12 =