دکتر فرخ کامران خواجوی » جراحی زیبایی بینی » چسب زدن بینی بعد از جراحی
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

چسب زدن بینی بعد از جراحی

چسب زدن بینی بعد از جراحی یکی از مهم ترین مسائل بعد از عمل محسوب می شود که برای خوش فرم شدن فرم بینی بعد از عمل و از همه مهم تر کاهش تورم و التهاب تاثیر بسزایی دارد. البته دقت داشته باشید که استفاده از چسب باید به درستی باشد تا فرم بینی را تحت تاثیر قرار ندهد. اگر می خواهید تا با مزایای چسب زدن زدن، علت و از همه مهم تر مراحل انجام آن بیشتر آشنا شوید تا انتهای این نوشتار همراه ما باشید.

چسب زدن بعد از جراحی بینی

مزایای چسب زدن بینی بعد از جراحی

از جمله مزایای بارز چسب زدن بینی بعد از عمل عبارتند از:

  • در کاهش تورم و التهاب بعد از عمل می تواند بسیار موثر باشد.
  • در تسریع روند بهوبدی و کوتاه شدن دوران نقاهت نقش دارد.
  • از افتادگی نوک بینی جلوگیری می کند.
  • به عنوان یک هشدار برای اطرافیان محسوب می شود تا به حرکات و رفتار خود بیشتر توجه کنند.
  • به چوش خوردن درست غضروف ها بسیار کمک می کند.

آیا استفاده از چسب بعد از جراحی بینی ضروری است؟

بعد از عمل جراحی بینی، لازم است تا بانداژو پانسمان برروی بینی شما قرار داده شود؛ ممکن است این سوال در ذهن شما ایجاد شود آیا می‌توانید به‌ کلی از چسب روی بینی صرف نظر و به همان پانسمان اولیه بسنده کرد؟!

در پاسخ به این سوال باید گفت پزشکان در مورد اینکه آیا چسب بینی بعد از جراحی زیبایی بینی ضروری است یا خیر اتفاق نظر ندارند؛ اکثر جراحانِ جراحی بینی معتقدند که این یک جنبه انکارناپذیر از مراقبت های بعد از عمل بینی است. در حالی که برای دیگر پزشکان، فقط نوع بینی بیمار و ضخامت پوست حائز اهمیت است و بهبودی به چسب ربطی ندارد.

بنابراین، این واقعاً به جراح شما بستگی دارد که تصمیم بگیرد که آیا به آن نیاز دارید یا خیر، چرا که این موضوع به ویژگی های بینی شما بستگی دارد پس کاری که باید انجام دهید این است که دستورالعمل‌های پزشک خود را به دقت رعایت کنید، حتی اگر به معنای استفاده از چسب های بینی برای چند هفته پس از جراحی باشد.

نحوه چسب زدن بینی

نوع بینی و ضخامت پوست بیمار می تواند تعیین کند که چگونه از چسب بینی استفاده کنید ولی در حالت کلی اصول اولیه استفاده از چسب بعد از عمل بینی کاملاً مشابه است که شامل موارد زیر می شود:

1: قبل از چسب زدن بینی، بایستی حتما بینی خود را با آب و صابون کاملاً تمیز کنید. جراح شما ممکن است چسب زدن را از نوک بینی شروع کند که این موضوع بستگی به نوع بینی دارد. نوک بینی را به شکل “U” چسب بزنید حالا، یک تکه چسب بلند تر بردارید. قسمت زیرین نوک را چسب بزنید، در حالی که نوک را کمی به سمت بالا متمایل می کنید، سعی کنید با ایجاد یک شکل “U” آن را به سمت بالا بکشید.

در حین انجام این کار سعی کنید سوراخ های بینی را نپوشانید.  شما باید قسمت بالایی نوک بینی خود را بدون پوشش رها کنید. دقت داشته باشید که برای چسب زدن روی پل بینی، 3 تا 5 تکه چسب (هر کدام حدود 2 اینچ) بردارید، اولین چسب را روی قسمت فوقانی بینی قرار دهید و تا انتهای بینی ادامه دهید. هر چسب باید تا حدی با چسب قبلی همپوشانی داشته باشد همچنین مهم است که هنگام چسب زدن، قسمت های مختلف بینی را به طور مساوی فشار دهید.

📌 نکته: وقتی به سمت بالای بینی نزدیک می شوید، چسب های کوچک تری بردارید تا نتیجه نهایی منظم تر و مرتب تر به نظر برسد.

در انتها توجه داشته باشید که فشار ملایم باید در حین چسب زدن را فراموش نکنید تمامی موارد ذکر در شده در این بخش توسط دکتر فرخ کامران خواجوی بهترین جراح بینی در گرگان به شما آموزش داده می شود.

چگونه می توان چسب روی بینی را برداشت؟

چگونه می توان چسب روی بینی را برداشت؟

توجه به این نکته ضروری است که برداشتن چسب ها از روی بینی به اندازه استفاده از آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است از همین رو بهتر است تا حداقل به مدت 2 ماه حتما از چسب بینی استفاده کنید.

برای برداشت چسب از روی بینی بایستی آن را خیش و مرطوب کنید تا خیلی راحت بتوان آن را از روی بینی جدا کرد و حتما برای چسب زدن مجدد روی بینی خود را کاملا تمیز کنید و بعد چسب بزنید.

سوالات متداول

آیا می توان با وجود چسب یا اسپلینت بینی دوش گرفت؟

حداقل تا یک هفته پس از جراحی توصیه می شود که دوش نگیرید در صورت لزوم، می توانید موها و بدن خود را بدون اینکه آب روی صورتتان جاری شود بشویید. در این مدت می توانید صورت خود را با یک دستمال مرطوب تمیز کنید. پس از برداشتن اسپلینت بینی، باید از چسب استفاده کنید که باید حداقل 4 تا 5 روز روی بینی شما باقی بمانند.  بعد از این مدت، دوش گرفتن زمان ایده آلی برای برداشتن چسب روی بینی است.

آیا چسب بینی باید محکم باشد؟

در مورد این موضوع باید اشاره کنیم که سفت یا شل بودن چسب روی بینی مشکلاتی را به همراه دارد. به عنوان مثال اگر چسب بینی سفت باشد چین و چروک هایی برروی بینی شما ایجاد شده که باعث می شود تا آثار آن روی پوست باقی بماند. در مقابل اگر چسب روی بینی شل زده شود در کاهش تورم بینی هیچ تاثیری نخواهد داشت.
از همین رو بهتر تا دفعات اول حتما توسط پزشک انجام شود؟

ایا بد چسب زدن می تواند باعث کج شدن بینی شود؟

در حالت کلی چسب زدن تاثیری بر نتیجه جراحی ندارد یعنی نمی تواند شکل و فرم بینی شما را تغییر دهد بلکه این کار تنها باعث کاهش تورم و التهاب بینی می شود.

در نهایت…

چسب زدن بعد از جراحی بینی جزء مهم ترین نکات مراقبتی بعد از عمل محسوب می شود از همین رو بایستی با دقت این کار را انجام دهید تا تورم و التهاب بعد از جراحی کاهش یابد و از همه مهم تر جوش خوردن غضروف بینی هم دچار مشکل نمی شود ولی دقت داشته باشید در روز های ابتدایی حتما برای چسب زدن به پزشک مراجعه کنید تا بینی با مشکلی مواجه نشود.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × یک =