دکتر فرخ کامران خواجوی » لاغری با پیکرتراشی » بارداری بعد از ابدومینوپلاستی
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

بارداری بعد از ابدومینوپلاستی

بارداری بعد از ابدومینوپلاستی یک مسئله مهم برای خانم هایی که قصد انجام این جراحی را دارند به شمار می رود، دقت داشته باشید بررسی زمان مناسب برای بارداری، آمادگی بدنی، تقویت عضلات و مراقبت از پوست از جمله مواردی هستند که باید حتما در نظر گرفته شود از همین رو بایستی حتما با پزشک خود در این زمنیه مشورت نمایید تا مطلع شوید آیا می توانید باداری سالم و موفقی را بعد از انجام عمل داشته باشید یا خیر. ما در این نوشتار قصد داریم تا اطلاعات کاملی را در مورد پیرامون این موضوع در اختیار شما قرار دهیم پس تا انتها همراه ما باشید.

بارداری بعد از ابدومینوپلاستی

چه مدت بعد از ابدومینوپلاستی می توان باردار شد؟

در بارداری به واسطه رشد جنین، بزرگ شدن رحم، افزایش طبیعی چربی بدن و سایر تغییرات فیزیولوژیکی بدن شاهد افزایش ناگهانی وزن و کشیدگی پوست شکم هستیم. به همین علت پزشکان توصیه می کنند که انجام عمل جراحی زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی را به بعد از زایمان موکول کنند. با این حال مواردی وجود دارد که بیماران پس از انجام عمل جراحی باردار می شوند.

به طور کلی، پزشکان معمولاً توصیه می‌کنند که بعد از این جراحی حداقل 6 ماه طول بکشد تا باردار شوید. این مدت زمان مورد نیاز برای بهبود کامل بدن شما پس از جراحی و بازگشت آن به حالت طبیعی است. این زمان به پوست، عضلات و بافت درونی شکم اجزه می دهد تا به طور کامل بهبود یابند. با این حال برای هر فرد بسته به شرایط جسمی او این موضوع می تواند کاملا متفاوت باشد، بنابراین مهم است که با پزشک خود مشورت کنید و به راهنمایی و توصیه‌های او عمل کنید. پزشک شما می‌تواند وضعیت شما را بررسی کند و زمان مناسب برای بارداری را براساس شرایط خاص شما تعیین کند.

 نکاتی که در بارداری بعد از ابدومینوپلاستی باید رعایت کنیم؟

از جمله مهمترین نکاتی که در بارداری پس از ابدومینوپلاستی در گرگان باید رعایت شود عبارتند از:

✳️ اولین نکته مهم مشاوره با پزشکاستاو می‌تواند شرایط شما را ارزیابی کند و راهنمایی‌های لازم را ارائه دهد.

✳️ به خاطر تمایل پوست به کشیدگی باید مراقبت خاصی از پوست شکم داشته باشید.

✳️ استفاده از تمرینات مناسب و توصیه شده توسط پزشک می‌تواند عضلات شکم را تقویت کند و از تنش‌های زیاد در طول بارداری جلوگیری کند اما حتماً قبل از هر گونه تمرین جدید، با پزشک خود مشورت کنید.

✳️ تغذیه سالم و متعادل در طول بارداری بسیار مهم است پس مطمئن شوید که مقدار مناسبی از کالری، ویتامین و مواد غذایی سالم را مصرف می کنید.

✳️ وزن بارداری و افزایش وزن در طول بارداری بسیار مهم است از همین رو افزایش وزن زیاد می‌تواند ریسک‌های بیشتری را به همراه داشته باشد.

✳️ استراحت کردن در طول بارداری بسیار مهم است در واقع افزایش حجم شکم و وزن در طول بارداری باعث افزایش استرس و فشار روی بدن می شود بنابراین حتما استراحت داشته باشید.

✳️ با توجه به حساس بودن شرایط لازم است تا حتما با پزشک خوب مشورت نمایید.

نوع زایمان بعد از جراحی ابدومینوپلاستی

دقت داشته باشید که بعد از جراحی ابدومینوپلاستی، نوع زایمانی که می‌توانید انجام دهید به وضعیت و شرایط شما بستگی دارد. عواملی مانند سابقه جراحی، بهبود کامل بدن پس از جراحی، وضعیت پوست و عضلات شکم و ریسک‌های مرتبط با زایمان طبیعی یا سزارین حتما باید در نظر گرفته شود.

در بیشتر موارد، زایمان طبیعی ممکن است به علت بهبود عضلات شکمی و توانایی دفع طبیعی بهتر، در نظر گرفته شود. با این حال، تصمیم نهایی در مورد نوع زایمان باید با مشاوره پزشک شما گرفته شود. پزشک شما قادر است با ارزیابی شرایط شما و مشاوره مناسب، به شما راهنمایی کند که آیا زایمان طبیعی یا سزارین برای شما مناسب تر است. در هر صورت، مهم است که با پزشک خود در مورد طرح زایمان و توصیه‌های خاص پس از جراحی ابدومینوپلاستی صحبت کنید. او می‌تواند به شما راهنمایی کند و تصمیم نهایی را بر اساس شرایط شما بگیرید.

خطرات بارداری بعد از ابدومینوپلاستی

ممکن است قبلا تحت عمل جراحی زیبایی شکم قرار گرفته باشید و متوجه شوید که باردار هستید. بدون شک نگران شده و با این سوال مواجه می شوید که آیا بارداری پس از عمل ابدومینوپلاستی برای جنین مضرر است؟ چه خطراتی جنین را تهدید می کند؟ خوشبختانه جای هیچ گونه نگرانی نیست و هیچ فاکتور خطری برای بارداری پس از عمل جراحی شکم وجود ندارد. خانم ها می توانند بعد از عمل جراحی شکم، بارداری سالم و کامل داشته باشند. اما در بعضی از مواقع از خطراتی را نیز به همراه دارد که از مهم ترین آن ها عبارتند از:

  • پس از ابدومینوپلاستی، پوست شکم شما بهبود یافته، اما در حالت بارداری مجدداً دچار کشیدگی و می شود این موضوع منجر به ایجاد درد در فرد می شود.
  • جراحی ابدومینوپلاستی می‌تواند توانایی بدن شما در تحمل وزن بارداری کاهش دهد این ممکن است باعث ایجاد مشکلات در زمان زایمان یا نیاز به استفاده از روش‌های کمکی مانند سزارین شود.
  • در برخی موارد، بارداری پس از ابدومینوپلاستی ممکن است باعث بازگشت شرایطی مانند ترشحات مجدد دیاستاز، ترشح شدید هورمونی، گرفتگی رحم و … شود.

توصیه می‌شود که قبل از تصمیم گیری برای بارداری پس از ابدومینوپلاستی، با پزشک خود مشاوره کنید. او می‌تواند شرایط شما را ارزیابی و به شما راهنمایی کند که آیا بارداری پس از ابدومینوپلاستی برای شما مناسب است یا خیر؛ همچنین، پیشنهادات و راهنمایی‌هایی را برای حفظ سلامتی شما در طول بارداری می‌تواند ارائه کند.

📖 بیشتر بخوانید: مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی

سوالات متداول

آیا باید بعد از عمل جراحی شکم از باردار شدن خودداری کنم؟

انتخاب برای انجام هر عمل جراحی از جمله عمل ابدومینوپلاستی یک تصمیم مهم است و باید تمام جوانب سنجیده شود. همان طور که اشاره شد، بهتر است بعد از عمل زیبایی شکم اقدام به بارداری کنید و قبل از انجام عمل جراحی شکم، باید کاملا مطمئن باشید که دیگر نمی خواهید باردار شوید. همچنین، قبل از انجام عمل جراحی باید موضوع عدم بارداری خود را با همسرتان در میان بگذارید. با این حال، گاهی اوقات بهترین برنامه ها می توانند به طور غیر منتظره و خارج از کنترل شما تغییر کنند.

اگر بعد از عمل زیبایی شکم باردار شدم چه کنم؟

اگر بعد از جراحی شکم باردار شدید، فقط استراحت کنید و منتظر بمانید و پس از زایمان به جراح خود مراجعه کنید. در مواقعی که افتادگی و کشیدگی پوست شکم ناشی از بارداری زیاد باشد، ممکن است جراح یک عمل ابدومینوپلاستی مجدد یا ابدمینوپلاستی کوچک (جزئی) را توصیه کند. البته لازم به ذکر است که اگر در دوران بارداری بر روی تغذیه سالم و ورزش روزانه تمرکز داشته باشید، از افزایش وزن غیر ضروری جلوگیری شده و  این امکان وجود دارد که شما نیازی به جراحی شکم مجدد نداشته باشید.

کلام آخر

اغلب پزشکان و جراحان توصیه می کنند که ابدومینوپلاستی را بعد از بارداری انجام دهند، زیرا بارداری و زایمان عمل زیبایی شکم را تحت تاثیر قرار داده و باعث افزایش چربی و افتادگی ناحیه شکم می شود. جدای از مسائل زیبایی شناختی که قبلا ذکر شد، باردار شدن پس از ابدومینوپلاستی هیچ گونه خطری برای مادر و جنین ایجاد نمی کند. در صورتی که پس از جراحی باردار شوید، ممکن است با افزایش وزن مواجه شده و در صورت تمایل یک عمل جراحی مجدد انجام دهد.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − ده =