دکتر فرخ کامران خواجوی » لاغری با پیکرتراشی » آیا بارداری بعد از ابدومینوپلاستی خطرناک است؟
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

آیا بارداری بعد از ابدومینوپلاستی خطرناک است؟

تامی تاک یا ابدومینوپلاستی که با نام جراحی شکم شناخته می شود، یک عمل زیبایی محبوب است که به کاهش چربی بافت اضافی شکم و پهلو کمک می کند. همچنین، در این عمل عضلات شکم تقویت و سفت می شود، به واسطه زیبایی این ناحیه از بدن، اعتماد به نفس افراد نیز افزایش پیدا خواهد کرد. حال بسیاری از زنان با این سوال مواجه می شوند که اگر بعد از عمل ابدومینوپلاستی، باردار شوید چه اتفاقی می افتد؟ آیا بارداری بعد از ابدومینوپلاستی خطرناک است؟ آیا بچه دار شدن بعد از جراحی شکم بی خطر است؟ آیا خودم یا نوزاد را در معرض خطر قرار خواهیم بود؟ ما در این مقاله قصد داریم شما را با شرایط ابدومینوپلاستی و بارداری آشنا کنیم، لذا تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

ابدومینوپلاستی چیست؟

پیش از آشنایی با شرایط ابدومینوپلاستی و بارداری بهتر با این عمل آشنا شوید. به طورکلی، تامی تاک یا ابدومینوپلاستی یک عمل جراحی پلاستیک است که با برداشتن پوست اضافی و افتادگی، سفت کردن ماهیچه های شکمی سبب کوچک و سفت شدن عضلات شکمی می شود. شایان ذکر است به منظور ماندگاری عمل، بیمار نیاز به به یک رژیم غذایی مناسب و تحرک کافی دارد که پس از عمل باید رعایت شود.

ابدومینوپلاستی و بارداری

ابدومینوپلاستی یک عمل زیبایی است که با هدف برداشتن پوست اضافی در هر ناحیه شکمی، از بین بردن چربی اضافی و سفت کردن عضلات ضعیف و از بین بردن علائم کشش در ناحیه زیر شکم انجام می شود. همانطور که می دانید عضلات و پوست شکم در اغلب افراد به دلیل مسائل ژنتیکی، افزایش سن، تغذیه ناسالم، افزایش و کاهش وزن ناگهانی اتفاق می افتد. اما در زنان یکی از عوامل اصلی افتادگی شکم، زایمان های متعدد یا جراحی سزارین به شمار می رود.

در بارداری به واسطه رشد جنین، بزرگ شدن رحم، افزایش طبیعی چربی بدن و سایر تغییرات فیزیولوژیکی بدن شاهد افزایش ناگهانی وزن و کشیدگی پوست شکم هستیم. به همین علت پزشکان توصیه می کنند که انجام عمل جراحی زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی را به بعد از زایمان موکول کنند. با این حال مواردی وجود دارد که بیماران پس از انجام عمل جراحی باردار می شوند.

آیا می توانم بعد از عمل ابدومینوپلاستی باردار شوم؟

امکان بارداری بعد از عمل جراح شکم امکان پذیر است، اما اکثر بیماران قبل از انتخاب جراحی شکم صبر می کنند تا باردار شدن آن ها تمام شود. اگر هنوز قصد بارداری دارید، مهم است که قبل از انجام ابدومینوپلاستی در مورد آن با جراح خود صحبت کنید. بهتر است بدانید که معمولا انجام جراحی زیبایی شکم در بارداری شما اختلالی ایجاد نمی کند. مطالعات نشان داده است که زنان پس از انجام عمل جراحی زیبایی شکم توانسته اند بارداری ایمن را تا پایان زایمان داشته باشند، اما به دلیل احتیاط، بسیاری از پزشکان انجام این روش را قبل از بچه دار شدن به بیمار توصیه نمی کنند.

آیا بارداری بعد از ابدومینوپلاستی خطرناک است؟

ممکن است قبلا تحت عمل جراحی زیبایی شکم قرار گرفته باشید و متوجه شوید که باردار هستید. بدون شک نگران شده و با این سوال مواجه می شوید که آیا بارداری پس از عمل ابدومینوپلاستی برای جنین مضرر است؟ چه خطراتی جنین را تهدید می کند؟ خوشبختانه جای هیچ گونه نگرانی نیست و هیچ فاکتور خطری برای بارداری پس از عمل جراحی شکم وجود ندارد. خانم ها می توانند بعد از عمل جراحی شکم، بارداری سالم و کامل داشته باشند. با این حال، اکثر جراحان بارداری را بعد از عمل جراحی شکم توصیه می کنند، زیرا نوسانات وزن و کشش شکم در دوران بارداری می تواند منجر به شل شدن یا جدا شدن عضلات شکم، افتادگی پوست و چربی اضافی شکم شود.

آیا باید بعد از عمل جراحی شکم از باردار شدن خودداری کنم؟

انتخاب برای انجام هر عمل جراحی از جمله عمل ابدومینوپلاستی یک تصمیم مهم است و باید تمام جوانب سنجیده شود. همان طور که اشاره شد، بهتر است بعد از عمل زیبایی شکم اقدام به بارداری کنید و قبل از انجام عمل جراحی شکم، باید کاملا مطمئن باشید که دیگر نمی خواهید باردار شوید. همچنین، قبل از انجام عمل جراحی باید موضوع عدم بارداری خود را با همسرتان در میان بگذارید. با این حال، گاهی اوقات بهترین برنامه ها می توانند به طور غیر منتظره و خارج از کنترل شما تغییر کنند.

اگر بعد از عمل زیبایی شکم باردار شدم چه کنم؟

اگر بعد از جراحی شکم باردار شدید، فقط استراحت کنید و از بارداری خود لذت ببرید! منتظر بمانید و پس از زایمان به جراح خود مراجعه کنید. در مواقعی که افتادگی و کشیدگی پوست شکم ناشی از بارداری زیاد باشد، ممکن است جراح یک عمل ابدومینوپلاستی مجدد یا ابدمینوپلاستی کوچک (جزئی) را توصیه کند. البته لازم به ذکر است که اگر در دوران بارداری بر روی تغذیه سالم و ورزش روزانه تمرکز داشته باشید، از افزایش وزن غیر ضروری جلوگیری شده و  این امکان وجود دارد که شما نیازی به جراحی شکم مجدد نداشته باشید.

کلام آخر

اغلب پزشکان و جراحان توصیه می کنند که ابدومینوپلاستی را بعد از بارداری انجام دهند، زیرا بارداری و زایمان عمل زیبایی شکم را تحت تاثیر قرار داده و باعث افزایش چربی و افتادگی ناحیه شکم می شود. جدای از مسائل زیبایی شناختی که قبلا ذکر شد، باردار شدن پس از ابدومینوپلاستی هیچ گونه خطری برای مادر و جنین ایجاد نمی کند. در صورتی که پس از جراحی باردار شوید، ممکن است با افزایش وزن مواجه شده و در صورت تمایل یک عمل جراحی مجدد انجام دهد.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 20 =