دکتر فرخ کامران خواجوی » لاغری با پیکرتراشی » کوچک کردن شکم و پهلو با عمل لیپوساکشن
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

کوچک کردن شکم و پهلو با عمل لیپوساکشن

برای بیمارانی که به انجام جراحی لیپوساکشن فکر می کنند، یادآوری این نکته ضروری است که لیپوساکشن یک روش درمانی نیست، اما می تواند به کاهش میزان چربی در مناطقی از بدن که در برابر کاهش وزن مقاومت می کنند، کمک می کند.

به عنوان یک روش جراحی، لیپوساکشن با از بین بردن میزان زیادی از چربی در مناطقی که با رژیم غذایی و ورزش قابل کاهش نیست، عمل می کند. این جراحی برای افرادی که وزن آنها تقریباً طبیعی است و پوستی انعطاف پذیر و محکم دارند بیشترین تأثیر را به دنبال دارد. و هیچ گاه نباید تصور کرد که این ماده جایگزینی برای کاهش وزن است.

مناطقی از بدن که معمولاً با لیپوساکشن درمان می شوند شامل، شکم، باسن، باسن، ران، زانو، گردن، بازوها و سینه های آقایان.

عمل لیپوساکشن چگونه انجام می شود؟

لیپوساکشن به کمک یک لوله نازک و توخالی به نام کانول انجام می شود که از طریق برش های ریز از طریق پوست وارد می شود. سپس از کانول برای جدا کردن بافت های چربی و ایجاد شکل دلخواه در قسمت های تحت درمان بدن استفاده می شود. یک دستگاه خلا یا مکش مخصوص به کانول متصل شده و چربی های کنده شده را از بدن خارج می کند و در پایان عمل هر گونه برش دوخته می شود. این روش بسته به اندازه ناحیه (های) تحت درمان بین یک تا سه ساعت طول می کشد.

روش های مختلف لیپوساکشن در دسترس است، اما هر تکنیکی برای هر بیماری کارساز نیست. هر روش لیپوساکشن متناسب با نیاز و شرایط جسمی بیمار خواهد بود. در پایان عمل، بانداژهای محکم یا لباس الاستیک روی ناحیه قرار می گیرند تا تورم را به حداقل برسانند و به فرم دهی بهتر بدن کمک کنند.

انواع روش های بیهوشی در جراحی لیپوساکشن

انواع مختلف بیهوشی می تواند در این روش مورد استفاده قرار گیرد و تصمیم گیری در مورد انتخاب نوع بیهوشی بستگی به ترجیح بیمار، همراه با اندازه نواحی تحت درمان دارد. در بیشتر موارد، بیماران پس از جراحی فقط باید چند ساعت در بیمارستان باشند، اما در صورت حذف مقدار زیادی چربی، ممکن است حداق یک شب در بیمارستان بمانند.

خطرات و عوارض احتمالی عمل لیپوساکشن

عوارض ایجاد شده پس از عمل لیپوساکشن نادر است، اگرچه به دنبال این روش درد قابل توجهی به وجود خواهد آمد، به خصوص اگر مقدار زیادی چربی از بدن خارج شده باشد.

عوارض شایعی که اغلب توسط بیماران تجربه می شود شامل:

 • سفتی و درد
 • تورم
 • کبودی
 • بی حسی غیر معمول
 • وجود رگه های ریز ریز به صورت برآمدگی به دلیل حل شدن چربی باقی مانده

دوره نقاهت بعد از انجام جراحی لیپوساکشن

اگر در طی یک عمل مقدار کمی چربی از بدن خارج شود، بیماران باید بتوانند ظرف یک یا دو روز به محل کار خود برگردند. با این حال، اگر لیپوساکشن گسترده تر باشد، ممکن است به مرخصی اضافی نیاز داشته باشند. بیماران معمولاً می توانند طی سه تا چهار هفته به روال معمول خود برگردند.

نتایج و ماندگاری عمل لیپوشاکشن معمولا طولانی مدت است، به شرطی که وزن بیمار ثابت بماند.

کدام یک از روش های لیپوساکشن بهتر است؟

جراحی لیپوساکشن یا لیپوساکشن سنتی، یک روش موثر در پیکر تراشی یا بادی کانتورینگ بدن می باشد که برای مناطقی از بدن مانند ران، باسن، زانوها و بازوها استفاده می شود. هر ساله هزاران زن و مرد جراحی لیپوساکشن را انتخاب می کنند و این عمل را به یکی از محبوب ترین روش های جراحی زیبایی تبدیل شده است. بخش عمده ای از این بیماران لیپوساکشن به روش غیر جراحی را انتخاب می کنند. انتخاب این روش عمدتا به این دلیل است که دوره نقاهت کوتاه تر و کمترین میزان کبودی را دارد.

در این بخش قصد داریم مزایا و معایب هر دو روش های جراحی و غیر جراحی لیپوساکشن را ارزیابی کرده تا بتوانید قبل از هر گونه اقدامی در خصوص جراحی لیپوساکشن یک تصمیم آگاهانه بگیرید.

جراحی لیپوساکشن چیست؟

برخلاف تصور عمومی، جراحی لیپوساکشن یک روش برای کاهش وزن نیست. این نوع لیپوساکشن بیشتر برای بیمارانی مناسب است که می خواهند مناطق بیشتری از چربی ناخواسته را هدف قرار دهند. اگر ورزش منظم و رژیم غذایی را امتحان کرده اید اما بی فایده بوده، جراحی لیپوساکشن می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.

در طی جراحی لیپوساکشن، برش های کوچکی در نزدیکی ناحیه مورد نظر ایجاد می شود. سپس یک کانول در ناحیه قرار داده می شود تا بتواند رسوبات سرسخت چربی را از طریق پمپ یا سرنگ خارج کند. این روش بین یک تا سه ساعت طول می کشد (بستگی به میزان چربی و وسعت منطقه درمان دارد) و با بیهوشی عمومی انجام می شود.

چه مدت طول می کشد تا نتایج حاصل از جراحی لیپوساکشن مشخص شود؟

نتایج روش جراحی لیپوساکشن پس از 4 هفته نشان داده می شود و تا 3 ماه بهبودی کامل حاصل می شود. برای داشتن نتایج طولانی مدت، باید همراه با یک برنامه ورزشی منظم، یک رژیم غذایی سالم داشته باشید. البته توجه داشته باشید جراحی لیپوساکشن یک راه حل سریع نیست و کسانی که به دنبال نتایج فوری هستند باید یک روش جایگزین را انتخاب کنند که نتایج بهتری به همراه داشته باشد. به همین دلیل ، توصیه می شود که در مورد انتخاب نوع روش عمل لیپوساکشن تحقیق کنید تا مطمئن شوید که کدام یک از آنها برای شما بهتر است.

فواید جراحی لیپوساکشن

 • جراحی لیپوساکشن یک روش بسیار موثر در پیکرتراشی است.
 • این روش حجم زیادی از چربی را در مناطق هدف از بین می برد.
 • این درمان ماندگاری طولانی مدتی دارد و به فرد این امکان را می دهد که با یک رژیم غذایی متعادل و ورزش منظم، یک سبک زندگی سالم را داشته باشد.

معایب جراحی لیپوساکشن

 • جراحی لیپوساکشن نیازمند ایجاد برش در بدن است. بنابراین به عنوان یک روش “تهاجمی” در نظر گرفته می شود.
 • زمان بهبودی این روش 1-2 هفته است، بنابراین باید در این مدت باید از کار و فعالیت های بدنی دور ماند.
 • با این نوع جراحی کبودی و تورم را تجربه خواهد شد و ممکن است به پوست اطراف ناحیه درمان خود آسیب کمتری وارد کند.
 • بیمارانی که تحت جراحی لیپوساکشن قرار گرفته اند تا 6 ماه پس از جراحی ملزم به پوشیدن لباس مخصوص هستند که می تواند باعث ناراحتی خفیف شود.
 • مانند هر نوع عمل جراحی انتخابی، لیپوساکشن خطرات زیادی را به همراه دارد. این موارد در طول مشاوره با جراح کاملاً مورد بحث قرار خواهد گرفت.

لیپوساکشن به روش غیر جراحی چیست؟

امروزه لیپوساکشن به روش غیر جراحی به دلیل کاهش زمان بهبودی و ماهیت غیرتهاجمی بودن آن، از محبوبیت بیشتری برخوردار است. این نوع لیپوساکشن با القا کردن امواج اولتراسوند ما فوق صوت، بر روی نقاط خاص بدن متمرکز می شود تا نمای متناسب تری در بدن ایجاد کند. از این روش می توان برای از بین بردن نواحی کوچکی از چربی مانند بازوها، غبغب و ران ها استفاده کرد.

در روش غیر جراحی لیپوساکشن با هدف قرار دادن سلول های چربی راهی برای آسانتر برای از بین بردن چربی های بدن بدون استفاده از روش های جراحی تهاجمی یا آسیب رساندن به پوست می باشد. تمام سلول های بدن ما به طور طبیعی ارتعاش می کنند و وازر لیپو به روشی هوشمندانه و ایمن این روند را تسریع می کند. سپس یک کانول در ناحیه قرار داده می شود تا چربی شکسته شده از بین برود. تکمیل این کار بین یک تا سه ساعت طول می کشد (بستگی به مقدار چربی لازم برای برداشتن و منطقه بدن دارد) و با بی حسی موضعی انجام می شود.

چه مدت طول می کشد تا نتایج حاصل از لیپوساکشن به روش غیرجراحی مشخص شود؟

نتایج یک روش لیپوساکشن به روش غیر جراحی پس از 3 هفته نشان داده می شود و تا 6 ماه بهبودی تکمیل می شود. برای دستیابی به نتایج طولانی مدت، باید مراقب باشید که بعد از انجام آن، در کنار ورزش منظم، یک رژیم غذایی سالمی نیز داشته باشید. لیپوساکشن به روش غیر جراحی یک راه حل سریع نیست و کسانی که به دنبال نتایج فوری هستند باید یک روش جایگزین را انتخاب کنند که نتایج فوری بیشتری داشته باشد.

مزایای عمل لیپوساکشن به روش غیرجراحی

 • لیپوساکشن به روش غیر جراحی یک روش کم تهاجمی است، بنابراین جای زخم و کبودی پس از عمل حداقل است.
 • لیپوساکشن اولتراسونیک اجازه می دهد تا چربی های چندین ناحیه از بدن را به طور همزمان از بین برد.
 • در طی لیپوساکشن به روش غیر جراحی آسیب کمتری به بافت اطراف آن وارد خواهد شد.
 • این نوع لیپوساکشن با حداقل میزان عارضه همراه است، بنابراین پس از چند روز می توانید به کار خود برگردید.
 • لیپوساکشن بدون جراحی مقرون به صرفه تر از لیپوساکشن جراحی است

معایب عمل لیپوساکشن به روش غیرجراحی

 • اگرچه چندین ناحیه از بدن در یک جلسه قابل درمان هستند، اما فقط می توان بخش های کوچک و محدودی از بدن را درمان کرد به این معنی که برای گرفتن نتایج مورد نظر مدت زمان بیشتری لازم است.
 • لیپوساکشن به روش غیر جراحی معمولاً به چند جلسه زمان نیاز دارد.
 • لیپوساکشن غیر جراحی نمی تواند به اندازه روش جراحی لیپوساکشن چربی ها را از بین ببرد.
 • مانند هر نوع عمل جراحی، لیپوساکشن به روش غیر جراحی خطرات زیادی را به همراه دارد. این موارد در طول مشورت با جراح پلاستیک و زیبایی کاملاً مورد بحث قرار خواهد گرفت.

 

منابع:

https://www.transforminglives.co.uk/latest-news/liposuction-surgical-or-non-surgical/

https://hansplace.com/treatments/vaser-lipo/vaser-lipo-body-contouring/

 

 

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
عکس دکتر فرخ کامران خواجوی

دکتر فرخ کامران خواجوی، متولد سال 1353 تهران، دارای بورد فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی و بورد تخصصی جراحی عمومی می باشند.

ایشان عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران و همچنین انجمن بین المللی جراحی پلاستی ( ISAPS ) می باشد.

دکتر خواجوی پس از طی دوران پزشکی عمومی در دانشگاه علوم پزشکی ایران و دوره جراحی عمومی در دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال 1387 با کسب رتبه سوم در امتحان جامع کشوری، بورد جراحی عمومی دریافت نمودند.

در سال 1388 دوره فوق تخصصی جراحی پلاستیک را در دانشگاه علوم پزشکی ایران، بیمارستان فوق تخصصی جراحی پلاستیک و ترمیمی حضرت فاطمه (س) تهران آغاز نموده و در سال 1391 با کسب رتبه هفتم در امتحان جامع بورد فوق تخصصی مدرک بورد فوق تخصصی خود را در جراحی پلاستیک اخذ کردند. دکتر خواجوی در این مدت بیش از 3000 عمل متنوع و پیچیده را انجام داده اند.

همچنین ایشان در حال حاضر تنها در بخش خصوصی به صورت فوق تخصصی دراعمال جراحی صورت مانند رینوپلاستی اولیه و ثانویه و ترمیمی، لیفت صورت، لیفت آندوسکوپی صورت، پیشانی و ابرو، بلفاروپلاستی (پلک)، لیفت و ساکشن گردن، تزریق چربی و فیلرهای صورت و کلیه اعمال پیکر تراشی مانند لیپوماتیک، ساکشن، ابدومینوپلاستی (زیبایی شکم)، ماموپلاستی (زیبایی و لیفت پستان) پروتز و یا تزریق چربی پستان، پروتز و تزریق چربی باسن، بازسازی پستان پس از جراحی کانسر، و تزریق چربی در نواحی مختلف بدن و دیگر اعمال جوان سازی صورت و لیزر تراپی مشغول به فعالیت می باشند.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 4 =

Call Now Buttonتماس با دکتر خواجوی