مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

عمل لیفت ران و انواع آن

عمل لیفت ران روشی است که با کاهش پوست و چربی اضافی ران ها را تغییر شکل می دهد و در نتیجه پوست صاف تر و ران ها زیباتر می شوند. به طورکلی، چندین روش لیفت ران به میزان پوست و توده های چربی اضافی در دسترس است. در حالی که همه آنها هدف یکسانی دارند، اما در تکنیک و زمان بهبودی متفاوت هستند. به منظور آشنایی بیشتر با روش های مختلف لیفت ران تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

جراحی لیفت ران چیست؟

جراحی لیفت ران که اغب با نام لیفت ران (thigh lift surgery) شناخته می شود، یکی از عمل های زیبایی است که به اصلاح افتادگی ران کمک می کند. این عمل معمولا برای زنانی که وزن زیادی از دست داده اند انجام می شود. در این جراحی پوست و چربی اضافی اطراف ران برداشته می شود تا ظاهری خوش فرم و حجیم تر به آنها بدهد.

انواع عمل لیفت ران

همانطور که اشاره شد، جراحی لیفت ران بر اساس شرایط بیمار و تشخیص پزشک انواع مختلفی دارد. اگرچه هدف هر یک از عمل های جراحی از بین بردن چربی و پوست اضافی به همراه خوش فرم کردن ران ها است، اما هر یک از این روش ها به شیوه ای متفاوت انجام می شود. به طور کلی، پزشک چهار نوع مختلف جراحی لیفت ران وجود دارد که به شرح زیر است:

مینی لیفت ران

مینی لیفت ران روشی است که می توان آن را با بی حسی موضعی یا با بیهوشی عمومی انجام داد. جراح برش هایی را در پشت ساق ایجاد می کند و به سمت پایین باسن ادامه می دهد. سپس، پوست اضافی برداشته می شود و پوست باقی مانده محکم روی عضله کشیده می شود و با بخیه های جذبی بسته می شود. این روش برای بیمارانی مناسب است که شلی کمی در پوست خود دارند، اما از چربی اضافی در قسمت داخلی ران رنج می برند.

لیفت جانبی ران

لیفت جانبی ران گزینه خوبی برای کسانی است که از شلی پوست در قسمت بیرونی ران رنج می برند. این روش معمولاً به صورت سرپایی انجام می شود، اگرچه برخی از بیماران ممکن است در صورت انجام سایر روش ها به طور همزمان نیاز به یک شب اقامت در بیمارستان داشته باشند. این عمل حدود یک تا دو ساعت طول می کشد و با بی حسی موضعی قابل انجام است.

 لیفت قدامی ران

لیفت قدامی ران رایج ترین نوع است که شامل برداشتن پوست اضافی از جلوی ران می شود. این روش را می توان به تنهایی یا در ترکیب با سایر روش ها مانند لیپوساکشن، انتقال چربی و پروتز سینه انجام داد. این روش معمولا علاوه بر لیفت به کاهش فرورفتگی یا سلولیت در ناحیه داخلی ران کمک می کند. این جراحی با بیهوشی عمومی انجام شده و حدود دو ساعت طول می کشد

 لیفت داخلی ران

در این نوع عمل، جراح برش هایی را در داخل هر پا از زیر زانو تا قسمت بالای ران ایجاد می کند. در مرحله بعد، یک تکه بافت گوه‌ای شکل بین قسمت داخلی ران‌ها برداشته می‌شود تا آنها را سفت کند و جوان‌تر و باریک‌تر به نظر برسد. این روش را می توان با بیهوشی موضعی یا عمومی، بسته به ترجیح بیمار و توصیه جراح انجام داد. این نوع عمل لیفت ران حدود یک ساعت طول می کشد.

لیفت همزمان با لیپوساکشن

این روش رایج ترین نوع لیفت ران است. جراحان از لیپوساکشن برای برداشتن چربی اضافی از ران ها، باسن، قسمت بالایی پاها و ناحیه شکم استفاده می کنند. توجه داشته باشید که لیپوساکشن باسن و ران با لیفت متفاوت است. در روش لیپوساکشن سلول های چربی در این نواحی از بین می رود، اما پوست اضافی را سفت و یا از بین نمی برد. لیپوساکشن به تنهایی می تواند به کاهش وزن و بهبود ظاهر ران شما کمک کند. لذا برای برداشتن پوست اضافی و سفت شدن عضلات ران، عمل لیپوساکشن همزمان با لیفت ران انجام می شود.

اقدامات قبل از عمل لیفت ران

قبل از انجام لیفت ران، جراح از شما می خواهد چند کار را برای آماده سازی بدن خود انجام دهید. این مراحل موفقیت آمیز بودن این روش و کاهش عوارض احتمالی در حین یا پس از عمل کمک می کند. مهمترین اقدامات قبل از عمل لیفت ران عبارتند از:

 • حداقل یک هفته قبل از جراحی، سیگار، نوشیدن الکل و مصرف کافئین را متوقف کنید.
 • 24 ساعت قبل از عمل مصرف آنتی اسیدها را متوقف کنید، زیرا می توانند در بیهوشی اختلال ایجاد کنند.
 • حداقل 2 هفته قبل از عمل، مصرف آسپرین، ایبوپروفن (ادویل) یا داروهای رقیق کننده خون را قطع کنید.
 • مصرف قرص های ضد بارداری را حداقل سه ماه قبل از عمل قطع کنید.
 • اگر از درمان جایگزینی هورمون (HRT) استفاده می کنید، سه ماه قبل از انجام این نوع جراحی استفاده از آن را متوقف کنید.

جراحی لیفت ران چگونه انجام می شود؟

همانطور که اشاره شد، لیفت ران به روش های مختلفی انجام می شود، اما کلیات روش تقریبا یکسان است. جراحی لیفت ران به صورت سرپایی با بیحسی موضعی یا تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. تکمیل این عمل حدود دو ساعت طول می کشد و شما می توانید در همان روز جراحی به خانه بروید.

قبل از جراحی، جراح پوست شما را با داروهای بی حس کننده موضعی (داروهای بی حس کننده) بی حس می کند. پس از آرام کردن، جراح برش هایی در قسمت داخلی ران ایجاد می کند و چربی، پوست و بافت اضافی را برمی دارد. سپس چربی، پوست و بافت به گونه ای تغییر مکان می دهند که روی عضلات ران قرار بگیرند. سپس برش ها با بخیه بسته می شوند.

بهبودی بعد از جراحی زیبایی ران

دوره نقاهت پس از لیفت ران بستگی به این دارد که به چه روش و در چند ناحیه انجام شده است. اگر فقط در یک ناحیه جراحی پلاستیک انجام داده اید، مانند قسمت داخلی یا خارجی ران، احتمالاً می توانید پس از یک یا دو روز بستری به خانه بازگردید. در هفته اول پس از جراحی به کسی نیاز دارید که از شما مراقبت کند. اما وقتی درد کاهش یافت و بتوانید بدون کمک راه بروید، می‌توانید در عرض شش هفته به اکثر فعالیت‌های عادی بازگردید.

اگر چندین ناحیه مانند ران داخلی، بیرونی ران و باسن را به طور همزمان عمل کردید، زمان بهبودی طولانی‌تر خواهد بود. در نتیجه مدت زمان بستری شدن در بیمارستان طولانی خواهد بود. بنابراین برنامه ریزی کنید که حداقل 2 تا 3 هفته را در خانه با کمک یک فرد دیگر در خانه بگذرانید.

مراقبت های بعد از عمل لیفت ران

از مهمترین نکاتی که باید بعد از عمل رعایت کنید، عبارتند از:

 • به مدت یک ماه از انجام فعالیت های شدید و بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.
 • ممکن است پزشک پوشیدن لباس یا گن مخصوص را پس از جراحی توصیه کند که این گن به کاهش تورم و تسریع در زمان بهبودی کمک می کند.
 • راه رفتن سبک تا دو هفته پس از جراحی مشکلی ندارد، اما انجام فعالیت های ورزشی سنگین به مدت سه ماه ممنوع است.
 • پس از لیفت ران، باید فعالیت خود را برای چند هفته محدود کنید. با این حال، می توانید ظرف یک یا دو هفته پس از جراحی به سر کار خود بازگردید.

عوارض جراحی لیفت ران

به طورکلی، وجود عوارض موقت در هر عملی از جمله عمل های زیبایی وجود دارد که پس از گذراندن دوره نقاهت از بین می رود. از مهمترین عوارض کوتاه مدت لیفت ران می توان به تورم، کبودی، درد و قرمزی محل برش ها اشاره کرد. خوشبختانه تورم، درد و کبودی پس از چند هفته از بین می رود. اسکارها حدود شش هفته پس از جراحی قرمز می شوند و به مرور زمان محو می شود، اما ممکن است تا یک سال یا بیشتر طول بکشد تا تقریبا نامرئی شود.

خطرات عمل لیفت ران

بدون شک هر عملی با خطراتی همراه است که اغلب با انتخاب جراح خوب و رعایت مراقبت های پس از عمل بندرت رخ می دهد. اما گاهی به دلایل متعدد از جمله نداشتن مهارت بالای جراح و عدم رعایت دستورالعمل های پزشک پس از جراحی، عوارض جدی رخمی دهد. برخی از خطرات احتمالی این عمل عبارتند از:

 • بهبود کند و طولانی مدت زخم ها
 • تورم پا (با گذشت زمان برطرف می شود، اما به ندرت دائمی است)
 • جای زخم دائمی
 • تغییرات در حس لامسه پوست
 • لخته شدن خون
 • عدم تقارن ران ها ناشی از برداشتن نامتعادل چربی و پوست
 • عفونت
 • واکنش به داروهای بیهوشی

توجه داشته باشید که انتخاب بهترین جراح پلاستیک برای دستیابی به نتیجه مطلوب و جلوگیری از عوارض جانبی غیر معمول ضروری است. لذا در انتخاب جراح خوب پلاستیک دقت کرده و دستورالعمل های پزشک را جدی بگیرید.

کلام آخر

عمل لیفت ران یک گزینه عالی برای افرادی است که ران های افتاده با پوست شلی دارند. این عمل اغلب به کسانی توصیه می شود که به واسطه کاهش وزن شدید، نوسانات وزنی متعدد مانند زایمان دچار افتادگی ران شده اند. این عمل نه تنها به حفظ زیبایی کمک می کند، بلکه اعتماد بنفس افراد را افزایش می دهد. در پایان توصیه می شود برای انجام این عمل اهداف واقع بینانه ای داشته باشید و برای پیشگیری از عوارض و خطرات احتمالی به بهترین جراحی زیبایی پلاستیک مراجعه کنید.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 8 =