دکتر فرخ کامران خواجوی » جراحی زیبایی سینه » مراقبت های بعد از عمل ابدومینوپلاستی
مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

مراقبت های بعد از عمل ابدومینوپلاستی

امروزه به لطف جراحی پلاستیک که روز به روز در حال توسعه است، عمل هایی مانند ابدومینوپلاستی می تواند به زیبایی ناحیه شکم کمک کند. با جراحی ابدومینوپلاستی یا تامی تاک (tummy tuck) چربی و پوست افتاده شکم که ظاهر بدی دارد، برداشته شده و ماهیچه های شکم تقویت می شود. در ابدومینوپلاستی انتخاب جراح و مراقبت های بعد از عمل اهمیت بسزایی دارد، بنابراین لازم است دقت در انتخاب جراح به سبک زندگی قبل و بعد از عمل جراحی شکم توجه شود. به منظور آشنایی با نکات ضروری و مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

مراقبت های بعد از عمل ابدومینوپلاستی

همان طور که اشاره شد، در طی عمل ابدومینوپلاستی چربی و پوست اضافی برداشته و افتادگی شکم که به دلایل خاصی مانند چاقی، افزایش وزن و بارداری ایجاد شده است، برطرف می شود. به همین علت صاف ایستادن یا کشش در سه هفته اولیه بعد از عمل دشوار بوده و باید از قرار گرفتن در این موقعیت ها اجتناب شود. از مهمترین نکاتی که زیر به روند نقاهت و بهبودی شما کمک می کند، عبارتند از:

 • در هفته اول پس از جراحی از بلند کردن و کشیدن اجسام وسایل سنگین اجتناب کرده و فشار زیادی به خود آورد نکنید.
 • قبل از پایان دوره نقاهت نباید رابطه جنسی داشته باشید.
 • در چهار هفته اول از حرکات سنگین و ورزش باید خودداری کرد.
 • باید به رژیم غذایی خود توجه کنید. شما باید از رژیم های غذایی سرشار از چربی، تند، شیرین و پر کربوهیدرات دوری کنید.
 • باید روزانه مایعات کافی بنوشید.
 • پس از جراحی بهتر است از گن های مخصوص طبی استفاده کنید تا تورم ناشی از جراحی کاهش یابد.
 • به مدت 24 ساعت از رانندگی کردن اجتناب کنید. همچنین توصیه می شود به هنگام مصرف داروهای مسکن و خواب آور از رانندگی کردن و انجام کارهایی که نیاز به دقت دارند، خودداری کنید.
 • حداقل یک ماه بعد از جراحی از سفر به مسافت های طولانی اجتناب کنید.
 • از عدم تحرک اجتناب کرده و با اجازه پزشک قدم زدن های کوتاه بعد از عمل را آغاز کنید. پس از بهبودی کامل می توانید برای انجام ورزش های منظم با پزشک و یک مربی حرفه ای صحبت کنید.
 • استعمال دخانیات و نوشیدن الکل بعد از عمل جراحی شکم می تواند به طور جدی در بهبودی شما اختلال ایجاد کند، بنابراین باید از مصرف آنها حداقل تا سه ماه پس از جراحی خودداری کنید.
 • داروهای تجویزی پزشک بعد از عمل، به ویژه آنتی بیوتیک را به طور منظم مصرف نمایید.

بازگشت به کار بعد از عمل ابدومینوپلاستی

کیفیت زندگی بعد از عمل ابدو تا حدودی محدود می شود. وقتی روند عادت کردن را به ناراحتی که در این مدت بعد از عمل احساس می کنید اضافه کنید، ممکن است تا حدود یک ماه دیگر به سر کار بازگردید، اما ممکن است این اتفاق بیفتد. بیش از یک ماه طول می کشد تا بیمارانی که تحت عمل جراحی شکم قرار گرفته اند، که نیاز به قدرت بدنی و کار زیر بارهای سنگین دارند، شروع به کار کنند.

چه زمانی می توانم بعد از عمل ابدومینوپلاستی دوش بگیرم؟

درن های مورد استفاده در حین عمل که برای تخلیه ترشحات در انواع جراحی از جمله عمل ابدومینوپلاستی استفاده می شود، معمول بعد از 2 تا 3 روز پس از عمل برداشته می شوند. تا زمانی که درن ها خارج نشده اند، بیمار نباید استحمام کند. در واقع بیمار می تواند به طور متوسط ​​3 روز پس از عمل دوش بگیرید. توجه به این نکته ضروری است که هنگام دوش گرفتن، کف اضافی نباید به قسمتی که عمل شده است، برسد و مهم است که محل های بخیه را پس از دوش گرفتن کاملا خشک نگه دارید. باید بلافاصله بعد از دوش گرفتن گن مخصوص بعد از عمل را بپوشید.

ترمیم ناف بعد از عمل ابدومینوپلاستی

در جراحی ابدومینوپلاستی، لازم است ناف را در حین کشش و برداشتن پوست اضافی، تغییر موقعیت دهید. در حین عمل محل ناف جدید با توجه به شکم بیمار برنامه ریزی شده و در مواقع لزوم انجام می شود. نظارت دقیق بر ناف پس از عمل، تمیز نگه داشتن آن و استفاده منظم از کرم ها باعث تسریع بهبودی می شود. اگر بعد از عمل عوارض دیگری مانند قرمزی و ترشحات در ناف وجود داشت، بهتر است با پزشک خود تماس بگیرید، گزارش دهید و پیگیری کنید. به طور معمول با رعایت مراقبت بعد از عمل ابدومینوپلاستی، ناف در عرض یک هفته خوب می شود، اما پس از آن باید مراقبت ها ادامه پیدا کند.

بعد از عمل ابدو چه بخوریم؟

برای اینکه بعد از جراحی دوباره دچار چاقی و مشکلات مشابه نشوید، باید به الگوهای تغذیه و حرکتی خود توجه کنید افرادی که مستعد چاقی و اضافه وزن هستند باید به تغذیه اضافی خود توجه کنند. شما باید از رژیم غذایی که باعث چربی شکم می شود، دوری کرده و باید به طور منظم ورزش کنید. مهمترین نکاتی که بهتر است برای تغذیه بعد از ابدومینوپلاستی رعایت شود، به شرح زیر است:

مصرف موادغذایی سرشار از پروتئین

به طور خاص، افراد پس از عمل زیبایی شکم باید بر روی یک رژیم غذایی مبتنی بر پروتئین تمرکز کنند. افراد باید موادغذایی غنی از پروتئین مانند گوشت، محصولات لبنی و تخم مرغ و همچنین غلات و سبزیجاتی را در برنامه غذایی روزانه خود قرار دهند. گنجاندن پروتئین در رژیم غذایی به خصوص بلافاصله پس از عمل بسیار مهم است، زیرا پروتئین به بافت های آسیب دیده و تغییر شکل یافته کمک می کند تا سریعتر بهبود یابند.

مصرف موادغذایی غنی از ویتامین

مصرف ویتامین ها و مواد معدنی لازم برای جلوگیری از هرگونه عفونت در ناحیه جراحی بسیار اهمیت دارد. افرادباید بعد از عمل ابدو مصرف انواع ویتامین ها، به ویژه غذاهای حاوی ویتامین A و Cرا در برنامه غذایی خود جای دهند. از مهمترین غذاهای غنی از ویتامین A و C می توان به لبنیات، تخم مرغ، سبزیجات سبز برگ، مرکبات و گوجه فرنگی. غذاهای غنی از روی عبارتند از گوشت، آجیل و محصولات غلات اشاره کرد.

اجتناب از مصرف مواد غذایی فرآوری شده

از آنجایی که اغلب مواد غذایی فرآوری شده و فست فودها حاوی مواد مضری چون نمک، چربی و قند هستند، بهتر است از خوردن آن ها اجتناب کنید. همچنین، توصیه می شود از مصرف غذاهای نفاخ خودداری کرده و غذاهای سبک و پر فیبر برای جلوگیری از یبوست مصرف نمایید.

مصرف کافی آب

یکی از مهمترین نکاتی که بعد از عمل ابدومینوپلاستی باید رعایت شود، هیدراته بودن بدن است. توصیه اغلب جراحان توجه به میزان مصرف مایعات در رژیم غذایی بعد ازعمل جراحی شکم است. اگرچه آب میوه های طبیعی در هفته های اول ممی تواند به بازگشت انرژی از دست رفته بیمار و تسریع در روند بهبودی کمک کند، اما مصرف آب الویت دارد. توجه داشته باشید که مایعات مصرفی روزانه شما نباید کمتر از 2.5 لیتر باشد. از طرفی مصرف نوشیدنی های الکلی، گازدار و حاوی کافئین باید قطع شود، زیرا این نوشیدنی ها باعث بازگشت مجدد چربی شکم و چاقی می شوند.

توجه داشته باشید که رژیم غذایی و تغذیه بعد از عمل ابدومینوپلاستی باید زیر نظر جراح و متخصص تغذیه باشد. برنامه تغذیه ای که با BMI و سبک زندگی شما مناسب است، باید از یک کارشناسان تغذیه کمک گرفته شود.

چه زمانی رابطه جنسی پس از ابدومینوپلاستی مجاز است؟

تا مدتی پس از جراحی نباید رابطه جنسی داشته باشید. توصیه می شود به طور متوسط ​​4 هفته پس از عمل، در وضعیتی که پزشک توصیه می کند، در وضعیت کنترل شده و با دقت مقاربت داشته باشید. اگر قبل از این دوره رابطه جنسی داشته باشید، ممکن است به محل جراحی آسیب برساند. به همین دلیل باید از حرکات بسیار خشن پرهیز کرده و در هنگام رابطه جنسی باید مراقب و حساس بود. اگرچه امکان بارداری بعد از ابدومینوپلاستی وجود دارد، اما نیز بهتر است از اقدام برای حاملگی خودداری شود.

چه زمانی بعد از عمل ابدومینوپلاستی ورزش کنم؟

مدت زمان لازم برای انجام فعالیت هایی مانند ورزش پس از عمل 4 تا 6 هفته است. پس از این مدت می توانید به آرامی و بدون اینکه به خود فشار بیاورید، بدون اینکه وزنه سنگین بردارید، فعالیت ورزشی خود را آغاز کنید. برای انجام حرکات شکمی بهتر است تمرینات را از هفته ششم انجام دهید.

بعد از عمل ابدومینوپلاستی چگونه بخوابم؟

رایج ترین اشتباهی که بیماران بعد از عمل جراحی انجام می دهند، وضعیت خوابیدن است. به طور کلی، اکثر مردم فکر می کنند که اشکالی ندارد که به پشت دراز بکشند. با این حال، وضعیت صحیح دراز کشیدن، حالت خوابیده به پشت با بالارفتن پشت و پاها کمی به سمت شکم است. توصیه می شود 10 روز اول به این شکل بخوابید. سپس می توانید به همان روش دراز بکشید. وقتی دوره بهبودی کامل شد، می توانید صاف دراز بکشید.

جای بخیه ابدومینوپلاستی چه زمانی بهبود می یابد؟

در حین عمل باید برشی برای انجام ابدومینوپلاستی ایجاد شود. این برش معمولاً به صورت افقی در امتداد خط پایین شکم ایجاد می شود. پس از جراحی، جای زخم باقی می ماند. اما از آنجایی که جای زخم روی خط پایین شکم است، چندان قابل مشاهده نیست. میزان اسکار ممکن است بسته به تکنیک مورد استفاده در طول عمل، میزان بهبودی بدن و سبک زندگی شما متفاوت باشد. مدت زمانی که طول می کشد تا اسکار محو شده و پس از یک سال دیده نمی شود.

آیا بعد از عمل جراحی شکم امکان افزایش وزن وجود دارد؟

در طول دوره پس از ابدومینوپلاستی، بیماران ممکن است فکر کنند که دیگر به دلیل جراحی وزن اضافه نخواهند کرد. اگر بیمار به رژیم غذایی منظم و فعالیت بدنی پایبند باشد، نتایج اصلاح جراحی برای مدت طولانی باقی می ماند. در صورتی که مصرف غذاهای چرب، فست فود و غذاهای شیرین بیش از حد باشد، میزان چربی بدن و حجم شکم افزایش می یابد. به همین علت یکی از مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی که اهمیت بسزایی دارد، توجه به رژیم غذایی و حفظ ایده آل وزن است.

کلام آخر

ابدومینوپلاستی یکی از عمل های زیبایی است که جهت برداشتن پوست اضافی و تقویت عضلات شکم انجام می شود. توجه داشته باشید که مراقبت بعد از ابدومینوپلاستی به منظور کاهش عوارض خطرات و رسیدن به نتیجه مطلوب بسیار ضروری است. در نهایت توصیه می شود برای کاهش عوارض جانبی به بهترین جراح ابدومینوپلاستی مراجعه کرده و مراقبت های بعد از عمل را جدی بگیرید.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 18 =