دکتر فرخ کامران خواجوی » لاغری با پیکرتراشی » از عمل زیبایی شکم (ابدومینوپلاستی یا تامی تاک) چه می دانید
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

از عمل زیبایی شکم (ابدومینوپلاستی یا تامی تاک) چه می دانید

تامی تاک، که به آن ابدومینوپلاستی نیز می گویند، یک روش کانتورینگ بدن است که توسط جراحان پلاستیک و زیبایی انجام می شود. این جراحی می تواند ظاهر شکم را بهبود بخشد و اعتماد به نفس را در افراد بالا ببرد. مهم است که قبل از تصمیم گرفتن در مورد انجام جراحی شکم (ابدومینوپلاستی) به اهداف خود از این جراحی و سلامتی فعلی خود فکر کنید. اغلب جراحان پلاستیک و زیبایی راهنمایی های لازم را در خصوص جراحی شامل مزایا و معایب آن را طی یک جلسه مشاوره ای که با بیمار خود دارند ارائه خواهند کرد.

طی عمل تامی تاک یا ابدومینوپلاستی، شامل عمل برداشتن چربی و پوست اضافی از وسط و پایین شکم است و نتیجه آن داشتن شکمی صاف ‌تر و با قوام بیشتر است. داشتن شکمی صاف و خوش فرم چیزی است که بسیاری از ما از طریق ورزش و رژیم ‌های غذایی به دنبال آن هستیم، اما گاهی با هیچ کدام از این روش‌ها این هدف محقق نمی‌ شود.

عمل ابدومینوپلاستی

 

حتی افراد با وزن نرمال هم گاهی شکمی برآمده، شل و آویزان دارند. معمول ‌ترین دلایل شامل:

 • بارداری
 • افزایش سن
 • تغییرات چشمگیر در وزن
 • وراثت
 • به دنبال جراحی

آیا عمل ابدومینوپلاستی درمان مناسبی برای لاغری می باشد؟

باید در نظر داشت که جراحی کوچک کردن شکم، جایگزینی برای کاهش وزن نمی ‌باشد و همچنین این عمل درمانی برای رفع ترک ‌های موجود روی پوست محسوب نمی‌شود، هر چند اگر این ترک ‌ها در ناحیه عمل قرار داشته باشند تا حد زیادی از بین می‌روند.

شاخص توده بدنی یک سنجش آماری برای مقایسه قد و وزن افراد می باشد. افرادی دچار چاقی مفرط هستند و شاخص توده بدنی بالایی دارند نمی توانند از این جراحی بهره لازم را ببرند.

شاخص توده بدنی در افرادی که قصد انجام عمل ابدومینوپلاستی را دارند باید 28 یا کمتر باشد. BMI بالای 28، افراد را در معرض خطر بیشتری قرار می دهد و همچنین نتایج بدست آمده پس از جراحی ممکن است کمتر از انتظار آنها باشد.

اگر شما علاقه مند به تعیین وقت ملاقات برای انجام جراحی زیبایی شکم هستید، توصیه می شود ابتدا BMI خود را محاسبه کنید.

 

از عمل زیبایی شکم (ابدومینوپلاستی یا تامی تاک) چه می دانید

کاندیدای مناسب برای ابدومینوپلاستی

بهترین کاندیدای جراحی ابدومینوپلاستی مردان و زنانی هستند که از وضعیت جسمانی نسبتاً خوبی برخوردار هستند، اما با رژیم گرفتن یا ورزش نمی توانند از شر چربی های شکمی یا شلی پوست شکم خلاص شوند.

 بنابراین ابدومینوپلاستی برای شما مناسب است اگر:

 • وزن ثابتی دارید و از نظر فیزیکی سالم هستید.
 • توقعات واقع گرایانه از جراحی ابدومینوپلاستی دارید.

هرچند نتیجه عمل ابدومینوپلاستی دائمی است، اما تغییر شدید وزن در نتیجه مثبت عمل تاثیر گذار است. به این دلیل ممکن است عمل جراحی در افرادی که می‌خواهند در آینده باردار شوند و یا هنوز به وزن ثابتی نرسیده‌اند، به تعویق افتد.

جراحی زیبایی شکم (ابدومینوپلاستی) چگونه انجام می شود؟

جراحی ابدومینوپلاستی روشی است که طی آن جراح پلاستیک پوست و چربی اضافی را از قسمت میانی و تحتانی شکم از بین می برد و آن را محکم و لاغر می کند. در واقع ابدومینوپلاستی جراحی است که معمولاً تحت بیهوشی عمومی و حداقل نیاز به یک شب ماندن در بیمارستان یا مرکز جراحی به صورت سرپایی انجام می شود.

طی عمل ابدومینوپلاستی جراح یک برش طولانی در بالای ناحیه شرمگاهی ایجاد می کند که به طور کلی از یک استخوان مفصل ران به سمت دیگر گسترش می یابد.

پوست فوقانی شکم برداشته شده و به سمت ناحیه شرمگاه پایین می آید. یک برش کوچک برای قرارگیری مجدد ناف ایجاد می شود. بخیه ها در اطراف ناف و در ناحیه برش بالای ناحیه شرمگاهی زده می شود. اسکارها لزوماً به دلیل این برش ها ایجاد می شوند. به طور کلی، برش های ابدومینوپلاستی و زخم های ایجاد شده ناشی از آن با ظاهر وسیع تری نسبت به سایر برش های جراحی ترمیم می شوند. با این حال، جای زخم به خوبی در منطقه ای ایجاد می شود که در بیشتر در زیر لباس ها پنهان می شود.

با از بین بردن چربی و پوست اضافی شکم را صاف می شود و با سفت شدن عضلات دیواره شکم، دور کمر را باریک می گردد. جراحی ممکن است بین دو تا سه ساعت طول بکشد. بسته به شرایط فردی یا میزان کار انجام شده در حین جراحی، بیماران ممکن است در بیمارستان بستری شوند.

 

عمل ابدومینوپلاستی نوعی جراحی زیبایی شکم می باشد که طی آن پوست و عضلات اضافی و شل شده شکم برداشته می شود که در نتیجه موجب افزایش زیبایی شکم خواهد شد.

 

مراحل عمل ابدومینوپلاستی

مرحله اول: بیهوشی

به منظور ارتقا راحتی، دارو تجویز می‌شود. انتخاب ‌ها شامل بیهوشی عمومی و آرام ‌بخشی داخل وریدی می‌باشد. پزشک شما بهترین انتخاب را برایتان توصیه می‌کند.

مرحله دوم: برش جراحی

یک عمل ابدومینوپلاستی کامل نیازمند برش عرضی در ناحیه بین ناف و عانه می ‌باشد، شکل و اندازه برش به میزان ترمیم بستگی دارد. از طریق این برش عضلات ضعیف شده شکمی نیز ترمیم شده و چربی و پوست اضافی برداشته می ‌شود. و یک برش دیگر دور ناف ممکن است لازم باشد تا از آن طریق ناف به موقعیت مناسب و ایده آل خود بر گردد.

مرحله سوم: بستن ناحیه عمل

محل عمل با بخیه‌ های جراحی بسته می‌شود.

مرحله چهارم: نتیجه

نتیجه عمل ابدومینوپلاستی داشتن شکمی صاف و با قوام است که تناسب بیشتری با هیکل و وزن شما دارد.

نتیجه نهایی عمل به علت تورم و عدم توانایی شما در راست ایستادن تا بهبودی کامل، ممکن است مشخص نباشد.

بین 1 تا 2 هفته بعد شما قادرید راست بایستید و در این زمان تقریبا نتیجه عمل ابدومینوپلاستی را احساس خواهید کرد.

بهبودی پس از جراحی زیبایی شکم

پس از اتمام جراحی به منظور کاهش تورم و ساپورت بیشتر ناحیه عمل شده، شکم شما با باند کشی بسته می‌شود.

یک لوله باریک به نام دِرَن نیز برای کمک به تخلیه خون و ترشحات زیر پوست قرار داده می‌شود تا تورم به حداقل برسد.

دوران نقاهت بعد از عمل ابدومینوپلاستی

عوارض جانبی بلافاصله پس از عمل برداشتن شکم ممکن است شامل درد موقت، تورم و درد، بی حسی پوست شکم، کبودی یا خستگی برای چندین هفته یا چند ماه باشد. بیشتر ناراحتی ها را می توان با داروهای تجویز شده توسط پزشک کنترل کرد. کارهایی که بعد از عمل ابدومینوپلاستی باید انجام دهید این است که بین دو تا چهار هفته از انجام فعالیت های سبک و بین چهار تا شش هفته بعد از جمع شدن شکم از انجام فعالیت های سنگین خودداری نمایید، پس از این مدت می توانید به زندگی روزمره خود باز گردید.

معایب ابدومینوپلاستی

جراحی تامی تاک نیز همانند سایر عمل های جراحی ممکن است شامل عوارضی باشد. خطرات جراحی ابدومینوپلاستی شامل لخته شدن خون، عفونت، خونریزی در زیر فلپ پوست، بهبودی ضعیف و در نتیجه ایجاد زخم های برجسته یا از بین رفتن پوست یا نیاز به عمل دوم است. همچنین احتمال به وجود آمدن عوارضی موارد زیر وجود داشته باشد:

 • اگرچه جای زخم دائمی است اما بین سه ماه تا دو سال طول می کشد تا محل بخیه کمرنگ یا مسطح می شود.
 • برخی از عدم تقارن یا ناهمواری های پوست شکم، به ویژه در ناحیه تحتانی شکم، قابل انتظار است.
 • ممکن است بی حسی به خصوص در زیر ناف شکم وجود داشته باشد که گاهی اوقات می تواند دائمی باشد.
 • در بافت چربی زیرین ممکن است توده یا بی نظمی وجود داشته باشد که بهبود می یابد، اما در بعضی موارد ممکن است دائمی باشد.
 • ممکن است در مناطق تحت عمل تغییر رنگ موقتی ایجاد شود.
 • عفونت زخم نادر است، اما می تواند منجر به جدا شدن زخم شود که نیاز به پانسمان های ویژه، داروهای آنتی بیوتیکی یا در موارد نادر اقدامات جراحی ثانویه دارد.
 • در موارد بسیار نادر ممکن است فلبیت با ترومبوز وریدی در پاها یا سایر وریدها ایجاد شود.
 • در موارد بسیار نادر، ممکن است لخته خون به ریه ها برسد و منجر به آمبولی ریه شود.
 • ممکن است تغییری در وضعیت یا ظاهر ناف به وجود آمده باشد.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
عکس دکتر فرخ کامران خواجوی

دکتر فرخ کامران خواجوی، متولد سال 1353 تهران، دارای بورد فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی و بورد تخصصی جراحی عمومی می باشند.

ایشان عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران و همچنین انجمن بین المللی جراحی پلاستی ( ISAPS ) می باشد.

دکتر خواجوی پس از طی دوران پزشکی عمومی در دانشگاه علوم پزشکی ایران و دوره جراحی عمومی در دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال 1387 با کسب رتبه سوم در امتحان جامع کشوری، بورد جراحی عمومی دریافت نمودند.

در سال 1388 دوره فوق تخصصی جراحی پلاستیک را در دانشگاه علوم پزشکی ایران، بیمارستان فوق تخصصی جراحی پلاستیک و ترمیمی حضرت فاطمه (س) تهران آغاز نموده و در سال 1391 با کسب رتبه هفتم در امتحان جامع بورد فوق تخصصی مدرک بورد فوق تخصصی خود را در جراحی پلاستیک اخذ کردند. دکتر خواجوی در این مدت بیش از 3000 عمل متنوع و پیچیده را انجام داده اند.

همچنین ایشان در حال حاضر تنها در بخش خصوصی به صورت فوق تخصصی دراعمال جراحی صورت مانند رینوپلاستی اولیه و ثانویه و ترمیمی، لیفت صورت، لیفت آندوسکوپی صورت، پیشانی و ابرو، بلفاروپلاستی (پلک)، لیفت و ساکشن گردن، تزریق چربی و فیلرهای صورت و کلیه اعمال پیکر تراشی مانند لیپوماتیک، ساکشن، ابدومینوپلاستی (زیبایی شکم)، ماموپلاستی (زیبایی و لیفت پستان) پروتز و یا تزریق چربی پستان، پروتز و تزریق چربی باسن، بازسازی پستان پس از جراحی کانسر، و تزریق چربی در نواحی مختلف بدن و دیگر اعمال جوان سازی صورت و لیزر تراپی مشغول به فعالیت می باشند.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − ده =

Call Now Buttonتماس با دکتر خواجوی