دکتر فرخ کامران خواجوی » جراحی زیبایی سینه » جراحی کوچک کردن سینه (ماموپلاستی) چگونه انجام می شود؟
مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

جراحی کوچک کردن سینه (ماموپلاستی) چگونه انجام می شود؟

ماموپلاستی یکی از روش های جراحی پلاستیک می باشد که هدف از این جراحی کاهش سایز سینه ها و تغییر شکل آنها به گونه ای است که متناسب با بقیه بدن شما باشد و دیگر باعث ناراحتی جسمی نشود. پارامترهای مختلفی مانند تغییر وزن بارداری، بالا رفتن سن و سایز سینه ها تغییر پیدا می کند که در اکثر موارد این تغییر اندازه مطلوب نمی باشد. خانم هایی که سایز سینه های آنها بسیار بزرگ است و در روند انجام فعالیت های روزمره و ورزشی آنها تاثیر می گذارد، یا افرادی که سینه های آنها متقارن نمی باشد کاندیدای مناسب برای انجام جراحی ماموپلاستی می باشند.

چه کسانی کاندید مناسب جراحی ماموپلاستی می باشند؟

 • افرادی که سینه های خیلی بزرگ دارند که این بزرگی سینه ها باعث درد کمر، شانه یا گردن می شود.
 • افرادی که سینه های افتاده دارند یا نوک سینه و آرئول (پوست رنگی اطراف نوک سینه ها) آنها رو به پایین است.
 • افرادی که یکی از پستان های آنها خیلی بزرگتر از دیگری باشد.
 • افرادی که از ظاهر بزرگ سینه های خود ناراضی هستند.

جراحی ماموپلاستی در گرگان

فواید و معایب جراحی ماموپلاستی

فواید

 • اندازه سینه ها با بدن متناسب تر می شود.
 • احتمال درد گردن، کمر و شانه را کاهش می دهد و انجام فعالیت های ورزشی را آسان می کند.
 • سینه ها ظاهری متناسب تر پیدا می کند و فرد نسبت به ظاهر خود اعتماد به نفس بیشتری پیدا خواهد کرد.

معایب

 • ممکن است در بعضی مناطق از جمله نوک پستانک و آرئول احساس کاهش پیدا کند.
 • برخی از خانم ها شکایت دارند که پستان آنها کمی ناهموار به نظر می رسد.
 • تغذیه با شیر مادر ممکن است یک مشکل بزرگ باشد.

موارد بیان شده از جمله نکات بسیار مهمی هستند که باید قبل از انجام جراحی ماموپلاستی مورد توجه قرار گیرند. توصیه می شود قبل از هر گونه اقدامی در خصوص انجام این روش با یک جراح پلاستیک و زیبایی مشاوره های لازم را انجام دهید.

آیا شما کاندید مناسبی برای جراحی ماموپلاستی کاهشی هستید؟

خانم هایی که به دنبال کاهش اندازه پستان خود هستند قبلا بچه دار شده اند، اضافه وزن دارند، به صورت مادرزادی و ژنتیکی پستان های بزرگ و نامتناسب را دارند یا به استروژن حساس هستند. سینه های بزرگ اغلب از مادر و مادربزرگ به ارث می رسد. در ادامه برخی از دلایل متداول وجود دارد که افراد ممکن است جراحی ماموپلاستی کاهشی را در نظر بگیرند بیان می شود:

 • در ناحیه کمر یا گردن احساس درد می کنند یا دچار تحریکات پوستی شده اند.
 • در تنفس مشکل دارند .
 • در برخی از قسمت های پستان و قسمت فوقانی قفسه سینه به دلیل وزن بیش از حد پستان احساس بدی دارند.
 • همواره در خرید لباس های مناسب دچار مشکل می شوند
 • به دلیل بزرگی بیش از حد پستان بسیار از ظاهر خود ناراضی هستند.
 • افرادی که از سلامتی خوبی برخوردار هستند و هیچ بیماری فعالی یا بیماری پزشکی از قبل ندارند.
 • پوست قابلیت ارتجاعی کافی دارد، بنابراین پس از جراحی می تواند همانند قبل سفت و محکم باقی بماند.
 • افرادی که از نظر ذهنی و عاطفی پایدار هستند. جراحی ماموپلاستی نیاز به صبر و حوصله در طول دوران نقاهت و بهبودی دارد.
 • افرادی که به سن بلوغ رسیده اند و رشد پستان ها متوقف شده است.
 • انتظارات واقع بینانه ای از نتیجه جراحی خود دارند. البته شما باید بتوانید آنچه را که می خواهید با جراح پلاستیک و زیبایی خود در میان بگذارید تا بتوانید درکی از آنچه واقعاً می توان بدست آورد، کسب کنید.
 • دوران شیردهی و فرزندآوری را به اتمام رسانده اند. زیرا بارداری و شیردهی می تواند تأثیرات قابل توجه و غیرقابل پیش بینی بر اندازه و شکل پستان داشته باشد.

با این وجود، بسیاری از زنان قبل از بچه دار شدن تصمیم به انجام جراحی ماموپلاستی می گیرند. اگر در آینده قصد شیردهی دارید، باید این موضوع را با جراح پلاستیک و زیبایی خود در میان بگذارید.

کوچک کردن سینه ها با ماموپلاستی

موارد منع جراحی ماموپلاستی

سابقه انجام ماموگرافی نامنظم، توده های تشخیص داده نشده یا انواع دیگر توده ها، چاقی شدید، دیابت، اختلالات ترمیم زخم، شیردهی فعلی، سیگار کشیدن، اختلالات لخته شدن یا داشتن سابقه خانوادگی و اختلالات قلبی یا گردش خون از موارد منع انجام جراحی ماموپلاستی است.

اما اگر از سلامت عمومی خوبی برخوردار هستید و نگرش مثبت و انتظارات واقع بینانه ای از جراحی ماموپلاستی دارید، به احتمال زیاد کاندید خوبی برای انجام این روش هستید.

نحوه جراحی ماموپلاستی کاهشی

جراحی ماموپلاستی که معمولاً از سه تا پنج ساعت به طول می انجامد و در بیمارستان یا مرکز جراحی انجام می شود. اقامت شبانه معمولاً نیاز نیست. این جراحی معمولاً شامل سه برش است. پس از اینکه جراح بافت اضافی پستان، چربی و پوست را از بین برد، نوک سینه و آرئول به موقعیت بالاتری منتقل می شوند. اندازه آئرول ممکن است کاهش یابد. پوستی که در بالای نوک پستانک قرار دارد پایین آورده می شود و به هم متصل می شود تا پستان تغییر شکل دهد. از روش عمل لیپوساکشن ممکن است برای بهبود کانتور زیر بازو استفاده شود.

جراح از مارکر جراحی روی پوست استفاده می کند تا محل برش ها را مشخص کند. این علامت گذاری ها از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند، زیرا سینه ها هنگامی که به پشت روی میز عمل دراز می کشید، تغییر شکل می دهند. بیشتر جراحان، روش بیهوشی عمومی را برای انجام این جراحی ترجیح می دهند. تعداد کمی ممکن است عمل ملموپلاستی را با آرام بخشی وریدی انجام دهند.

الگوی برش به اندازه پستان ها، میزان افتادگی سینه ها و محل قرارگیری آرئول سینه بستگی دارد. از برش های میکرو برای سینه هایی که افتادگی ندارند استفاده می شود. جراح پوست و چربی اضافی را با چاقوی جراحی بر اساس اندازه سینه برش می زند. اگر سینه ها نامتقارن (یا ناهموار) باشد، جراح ممکن است از یک پستان بیش تر از پستان دیگر بافت یا چربی خارج کند. سپس پوست و چربی باقیمانده دوباره شکل داده می شود تا ظاهر سینه جوان تر به نظر برسد و آرئول به موقعیت بالاتری منتقل شود. در بیشتر موارد پس از جراحی، درن در سینه ها قرار می گیرد تا مایعات اضافی خارج شود. سپس برش های پستان با بخیه هایی که از لایه های عمیق بافت به لایه های سطحی تر (پوست) می روند، بسته می شوند.

برش ها و زخم های جراحی ماموپلاستی چگونه است؟

اسکارهای ناشی از عمل ماموپلاستی بسته به نوع برشی که جراح پلاستیک و زیبایی پیشنهاد می کند، متفاوت است. جراح می تواند برخی از خطوط برش را در خطوط طبیعی پستان پنهان کند، اما سایر برش ها در سطح پستان قابل مشاهده است. اگرچه خطوط برش دائمی هستند اما در بیشتر موارد با گذشت زمان کمرنگ شده و بهبود می یابند. جراحان زیبایی تمام تلاش خود را برای پنهان کردن و به حداقل رساندن جای زخم انجام می دهند، با این هدف که با باقی گذاشتن کمترین جای زخم، به نتایج مطلوب برسند.

عمل ماموپلاستی

اقدامات لازم قبل از جراحی ماموپلاستی

جراح پلاستیک اغلب دستورالعمل های کامل قبل از انجام عمل را به بیماران خود ارائه می دهد و به تمام سوالات آنها پاسخ می دهد. سپس یک شرح حال پزشکی دقیق و یک معاینه فیزیکی برای تعیین تناسب اندام آنها برای جراحی انجام می دهد.

افرادی که بیش از چهل سال دارند ممکن است از آنها خواسته شود که ماموگرافی، الکتروکاردیوگرام (ECG) یا عکسبرداری قفسه سینه انجام دهند. اگر جراح معیارهای وزن یا تغییر سبک زندگی را توصیه می کند، بنابراین توصیه می شود تمام تلاش خود را برای دستیابی به این معیارها انجام دهید تا بهترین نتیجه را کسب کنید و احتمال بروز عوارض را به حداقل برسانید.

 • از مصرف آسپرین، برخی داروهای ضد التهاب و برخی داروهای گیاهی که می توانند باعث افزایش خونریزی شوند، خودداری کنید.
 • حداقل شش هفته قبل از انجام جراحی سیگار کشیدن را متوقف کنید تا بهبودی بهتر ایجاد شود.
 • صرف نظر از نوع جراحی که باید انجام شود ، آبرسانی قبل و بعد از جراحی برای بهبودی ایمن و نتایج مهم بسیار مهم است.
 • مصرف الکل را دو هفته قبل از عمل ماموپلاستی متوقف کنید.
 • قبل از جراحی غذاهای حاوی پروتئین بالا، کم سدیم، از جمله وعده های غذایی، میوه ها و سبزیجات تازه و بسیاری از نوشیدنی های بدون کافئین و آب تهیه کنید. در دوران نقاهت از مصرف غذا و نوشیدنی حاوی نمک خودداری کنید.
 • با گذشت روند بهبودی، بازوها دامنه حرکتی محدودی دارند، بنابراین تمام وسایلی را که در دوران نقاهت نیاز دارید در جایی که به راحتی قابل دسترسی هستند، قرار دهید.
 • در دو هفته اول بعد از جراحی نباید بلند شوید، رانندگی کنید.
 • برای روزهای اولیه پس از عمل یا در حالی که تورم قابل توجهی باقی مانده است، به طور مداوم و در حالت مایل (زاویه 25 تا 45 درجه) به پشت بخوابید و بخوابید. با بالش های گوه ای با طرح شیب دار یا خوابیدن روی صندلی تکیه می توانید به ارتفاع برسید.
 • به مدت دو تا سه هفته از دوش آب گرم، وان یا سونا خودداری کنید.
 • تصمیم بگیرید که چند روز اول چه لباسی خواهید پوشید. بهتر است لباس هایی که از جلو باز می شوند، انتخاب کنید.

محدودیت ها و خطرات جراحی زیبایی شکم

خوشبختانه خطرات جدی جراحی های کاهش پستان نادر است و میزان رضایت از این روش ها زیاد است. اگر این عمل توسط یک جراح پلاستیک باتجربه در یک مرکز معتبر انجام شود، میزان عارضه کلی آن کم است. همه روش های جراحی تا حدی خطر دارند. برخی از عوارض احتمالی همه جراحی ها عبارتند از:

 • واکنش نامطلوب به بیهوشی
 • هماتوم یا سروما (تجمع خون یا مایعات در زیر پوست که ممکن است نیاز به برداشتن داشته باشد)
 • عفونت و خونریزی
 • تغییر در احساس پوست
 • جای زخم
 • واکنش آلرژیک
 • آسیب به بافت زیرین
 • لخته شدن خون در پاها یا ریه ها

منبع:

https://www.smartbeautyguide.com/procedures/breast/breast-reduction/

 

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
عکس دکتر فرخ کامران خواجوی

دکتر فرخ کامران خواجوی، متولد سال 1353 تهران، دارای بورد فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی و بورد تخصصی جراحی عمومی می باشند.

ایشان عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران و همچنین انجمن بین المللی جراحی پلاستی ( ISAPS ) می باشد.

دکتر خواجوی پس از طی دوران پزشکی عمومی در دانشگاه علوم پزشکی ایران و دوره جراحی عمومی در دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال 1387 با کسب رتبه سوم در امتحان جامع کشوری، بورد جراحی عمومی دریافت نمودند.

در سال 1388 دوره فوق تخصصی جراحی پلاستیک را در دانشگاه علوم پزشکی ایران، بیمارستان فوق تخصصی جراحی پلاستیک و ترمیمی حضرت فاطمه (س) تهران آغاز نموده و در سال 1391 با کسب رتبه هفتم در امتحان جامع بورد فوق تخصصی مدرک بورد فوق تخصصی خود را در جراحی پلاستیک اخذ کردند. دکتر خواجوی در این مدت بیش از 3000 عمل متنوع و پیچیده را انجام داده اند.

همچنین ایشان در حال حاضر تنها در بخش خصوصی به صورت فوق تخصصی دراعمال جراحی صورت مانند رینوپلاستی اولیه و ثانویه و ترمیمی، لیفت صورت، لیفت آندوسکوپی صورت، پیشانی و ابرو، بلفاروپلاستی (پلک)، لیفت و ساکشن گردن، تزریق چربی و فیلرهای صورت و کلیه اعمال پیکر تراشی مانند لیپوماتیک، ساکشن، ابدومینوپلاستی (زیبایی شکم)، ماموپلاستی (زیبایی و لیفت پستان) پروتز و یا تزریق چربی پستان، پروتز و تزریق چربی باسن، بازسازی پستان پس از جراحی کانسر، و تزریق چربی در نواحی مختلف بدن و دیگر اعمال جوان سازی صورت و لیزر تراپی مشغول به فعالیت می باشند.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 − پنج =

Call Now Buttonتماس با دکتر خواجوی