دکتر فرخ کامران خواجوی » جراحی زیبایی بینی » جراحی نوک بینی چگونه انجام می شود؟
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

جراحی نوک بینی چگونه انجام می شود؟

جراحی بینی یا رینوپلاستی یکی از متداول ترین عمل های زیبایی محسوب می شوند که تغییر شکل ظاهری و رفع مشکلات تنفسی کمک می کند. به طورکلی، در عمل زیبایی بینی عیوب ظاهری مانند کجی، بزرگی، عدم تقارن و سایر مشکلات در بینی از بین می رود. یکی از جراحی هایی که باتوجه به سلیقه بیمار و صلاحدید پزشک انجام می شود، عمل نوک بینی یا تیپ پلاستی است. هدف از این جراحی تنها بهبود ظاهر نوک بینی است که توسط جراح پلاستیک یا متخصص گوش، حلق و بینی انجام می شود. حال سوال اینجاست که ایا میشود فقط نوک بینی را عمل کرد؟ تیپ پلاستی چگونه انجام می شود؟ هزینه جراحی نوک بینیچه میزان است؟ به منظور آشنایی بیشتر با جراحی تیپ پلاستی یا نوک بینی تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

تیپ پلاستی (جراحی نوک بینی)

در برخی افراد که قصد عمل بینی را دارند، تنها بخش آزاردهنده نوک بینی است، به خصوص اگر نوک بینی فرد پهن و بزرگ همراه با عدم تقارن در سوراخ های بینی و دارای افتادگی باشد. در چنین افرادی پس از تشخیص پزشک عمل جراحی نوک بینی یا تیپ پلاستی که با نام تیپ رینوپلاستی (Tip Rhinoplasty) نیز شناخته می شود، انجام خواهد شد. لازم به ذکر است که تیپ پلاستی بخشی از جراحی رینوپلاستی به شمار می رود که در حین عمل بینی انجام می شود. به عبارت دیگر تغییر نوک بینی جزئی از عمل زیبایی است، اما تیپ پلاستی تنها با هدف بهبود ظاهر، تغییر اندازه، رفع افتادگی یا برآمدگی نوک بینی انجام می شود.

جراحی نوک بینی برای چه افرادی مناسب است؟

عمل نوک بینی باتوجه به ساختار بینی و تشخیص پزشک انجام می شود، زیرا این نوع عمل برای همه مناسب نیست. اگرچه ممکن است مراجعه کننده تنها از ظاهر نوک بینی خود ناراضی باشد، اما طی روند معاینه پزشک متوجه مشکلات دیگری نظیر کجی بینی، انحراف بینی و یا حتی مشکلات عملکردی در فرد شود. به طور کلی، افرادی که کاندید مناسب جراحی نوک بینی دارند، به شرح زیر است:

 • افرادی که از ظاهر نوک بینی خود ناراضی هستند.
 • سوراخ های بینی نامتقارن است.
 • افرادی که دچار افتادگی نوک بینی است.
 • نوک بینی فرد بیش از حد بزرگ یا کوچک است.
 • فرد دارای یک نوک بینی پهن و گرد است.
 • نوک بینی نامتقارن است.
 • کلوملای بینی حالت آویزان دارد.
 • سوراخ های بینی بیش از حد بزرگ است.
جراحی تیپ پلاستی

جراحی نوک بینی چگونه انجام می شود؟

آز آنجایی که جراحی تیپ پلاستی به روش باز انجام می شود، اغلب بیماران تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرند. عمل نوک بینی به روش باز به جراح اجازه می دهد تا دید وسیع تری نسبت به ساختار نوک بینی داشته و را جزئیات بهتر تغییر دهد. در این جراحی یک برش روی پوست در بین سوراخ های بینی ایجاد شده و بالا آمدن پوست بینی پس از نمایان شدن غضروف ها و ساختار نوک بینی متوقف می شود. لازم به ذکر است که جراحی نوک بینی اغلب در افراد با بینی گوشتی انجام می شود و از آنجایی که نوک بینی های گوشتی از استحکام کم غضروفی برخوردار هستند، ممکن است پیوند غضروف انجام شود.

مدت زمان عمل و دوره نقاهت جراحی نوک بینی

جراحی تیپ پلاستی در مقایسه با جراحی رینوپلاستی (عمل بینی) در زمان کوتاه تر بین 45 تا 60 دقیق انجام می شود. البته در برخی افراد که نیاز به پیوند غضروف دارند این زمان طولانی تر خواهد بود. از آنجایی که در این عمل تغییرات مختص به نوک بینی بوده و اصلاحی بر روی استخوان بینی ایجاد نمی شود، در نتیجه زمان بهبودی در مقایسه با عمل کامل بینی کوتاه تر است. همچنین، تورم، خونریزی و کبودی بعد از عمل کمتر است، بنابراین دوره نقاهت کوتاه تر می شود.

در جراحی تیپ پلاستی از آتل یا گچ بینی به ندرت استفاده می شود، اما در برخی موارد می توان از آتل های سیلیکونی برای حمایت از نوک و بخیه ها استفاده کرد و پس از 3 تا 5 روز برداشته می شود. افراد پس از جراحی تیپ پلاستی می توانند پس از 7 تا 10 روز به فعالیت های روزمره خود بازگشته، اما همچنان رعایت مراقبت های بعد از عمل بینی ضرورت دارد.

مراقبت های بعد از عمل تیپ پلاستی

اگرچه دوره نقاهت عمل تیپ پلاستی کوتاه تر از عمل کامل بینی است، اما رعایت مراقبت های بعد از عمل بینی بسیار حائز اهمیت است. نکاتی که بعد از عمل جراحی نوک بینی باید رعایت شود عبارتند از:

 • از کمپرس یخ جهت کاهش ورم و تورم استفاده کنید.
 • از بلند کردن اجسام سنگین و وارد کردن فشار بیش از حد اجتناب کنید.
 • سر خود را به سمت بالا نگاه دارید.
 • از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید.
 • تخلیه بینی (فین کردن) با شدت اجتناب کنید.
 • از تنفس های شدید که موجب بسته شدن سوراخ های بینی می شود، بپرهیزید.
 • پس از عمل از خارش، مالش و دستکاری بینی خودداری کنید.
 • از استعمال دخانیات و مصرف الکل خودداری کنید.
 • پس از عمل مواد غذایی سبک، نرم و فیبردار را میل کرده و آب فراوان بنوشید.

هزینه جراحی نوک بینی

اگرچه هزینه عمل تیپ پلاستی کمتر از جراحی کامل بینی است، اما هزینه جراحی نوک بینی به عوامل مختلفی نوع تغییرات در نوک بینی، دستمزد جراح، نوع جراحی (ترمیمی یا اولیه)، امکانات بیمارستان و آزمایشات قبل و بعد از عمل بستگی دارد. توجه داشته باشید در برخی از عمل ها به ویژه عمل نوک بینی گوشتی، نیاز به پیوند غضروف است. لذا هزینه این عمل به نسبت جراحی هایی که نیاز به پیوند ندارند، بیشتر خواهد بود.

کلام آخر

جراحی نوک بینی یا تیپ پلاستی تنها با هدف اصلاح عیوب ظاهری در نوک بینی انجام می شود. اگرچه جراحی نوک بین بخشی از جراحی رینوپلاستی است، اما برخی بینی ها با ویژگی های نوک بینی پهن، بزرگ به همراه با عدم تقارن که مشکلی در ساختار استخوانی ندارند. به همین علت در این نوع از بینی ها جراحی تیپ پلاستی بدون تغییر در سایر بخش های بینی انجام می شود. از آنجایی که جراحی نوک بینی آسان تر و سریع تر است، دوره نقاهت آن نیز کوتاه تر خواهد بود. توجه داشته باشید که جراحی تیپ پلاستی برای همه افراد مناسب نیست، به همین علت برای تشخیص درست و رسیدن به نتیجه مطلوب به بهترین جراح بینی در تهران مراجعه کنید.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × دو =