مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

مینی ابدومینوپلاستی

مینی ابدومینوپلاستی نسبت به ابدومینوپلاستی کامل روشی کمتر تهاجمی است.جراحی ابدومینوپلاستی در زیرشکم و زیرناف انجام می گیرد. مینی ابدومینوپلاستی برای افرادی مناسب است که به وزن ایده آل خود رسیده اند اما همچنان پوست و چربی اضافه ای دارند که خلاصی از شر آن ها با رژیم غذایی و ورزش دشوار است.

عملکرد مینی ابدومینوپلاستی چگونه است؟

مینی ابدومینوپلاستی زیر شکم را صاف کرده و به از بین بردن بخش تو خالی و افتاده ی زیر شکم کمک می کند. در طول این عمل، ماهیچه های زیر شکم شما ممکن است به هم بخیه شوند، اما از بیرون قابل مشاهده نیست. همچنین پوست اضافه بریده شده و شکم صاف می شود. در برخی مواقع برای از بین بردن چربی های اضافه از لیپوساکشن استفاده می شود. مینی ابدومینوپلاستی می تواند به از بین بردن برخی از ترک های پوستی  نیز کمک کند . از بین رفتن ترک های پوستی به محل آنها و میزان پوست اضافی شما بستگی دارد.

جدایش شکمی ، جدا شدن یا دوتکه شدن عضلات شکم است که اغلب در دوران بارداری اتفاق می افتند. ایر امر کل شکم یعنی بخش بالایی و پایینی شکم را به طور کامل تحت تاثیر خود قرار می دهد. بنابراین انجام ابدومینوپلاستی کامل برای این مشکل مناسب تر است.

 آمادگی برای مینی ابدومینوپلاستی

چند روز قبل از انجام مینی ابدومینوپلاستی می بایست آزمایشات خونی را به جهت اطمینان از وضعیت سلامتی خود انجام دهید.

همچنین ممکن است به توصیه ی پزشک از انجام موارد زیر قبل از عمل منع شوید:

  • سیگار کشیدن
  • مصرف الکل
  • مصرف داروهای ضد التهابی (مانند آسپرین) و برخی مکمل های گیاهی که ممکن است خونریزی را بدتر کنند یا از لخته شدن مناسب جلوگیری کنند

روش انجام مینی ابدومینوپلاستی

در عمل مینی ابدومینوپلاستی برشی در زیر شکم ایجاد می شود. طول متوسط برش برای عمل سزارین نیز به همین اندازه است. در حقیقت اگر قبلا سزارین انجام داده باشید، از همان جای زخم عمل مینی ابدومینوپلاستی نیزانجام می شود. همچنین جراح ممکن است عضله های شل را سفت کرده و پوست اضافی را جدا کند و در نتیجه شکم صاف‌تری ایجاد کند.

تفاوت مینی ابدومینوپلاستی و ابدومینوپلاستی کامل

در ابدومینوپلاستی کامل، جراحی تحت بیهوشی کامل انجام می گیرد. پس از بیهوشی یک برش افقی بالای خط موی شرمگاهی بیمار ایجاد می شود.اگر عضلات بیمار کشیده شده باشند، برای سفت شدن به یکدیگر دوخته می شوند. در برخی مواقع نیز برای از بین بردن چربی اضافه از لیپوساکشن استفاده می شود. در حین عمل برای صاف شدن شکم،  پوست اطراف آن کشیده می شود و پوست اضافی بریده می شود.علاوه براین گاهی اوقات جراح شکل ناف را نیز تغییر می دهد.

تفاوت ابدومینوپلاستی کامل و مینی ابدومینو پلاستی آن است که مینی ابدومینو پلاستی فقط در قسمت تحتانی شکم انجام می شود، در حالی که ابدومینوپلاستی کامل وسعت بیشتری از شکم را در بر می گیرد

مینی ابدومینوپلاستی در کدام نواحی انجام می شود؟

همانطور که قبلا به آن اشاره شد مینی ابدومینوپلاستی در بخش پایینی شکم یعنی از زیر ناف تا ناحیه ی شرمگاهی انجام می شود. خوب است بدانید که ظاهر و محل ناف با عمل مینی ابدومینوپلاستی تغییر نمی کند و برای تغییر آن باید ابدومینوپلاستی کامل انجام داد.همچنین اگر می خواهید کل شکم صاف شود، ابدومینوپلاستی کامل برای شما مناسب تر است.

خطرات جراحی مینی ابدومینوپلاستی

این جراحی خطرات بسیاری دارد که شامل موارد زیر می باشند :

  • تجمع مایه در زیر پوست( سروما): لوله های درناژ که پس از جراحی در محل جراحی باقی می مانند می توانند از تجمع مایه در زیر پوست جلوگیری کنند. اگرچه در برخی مواقع پزشک از یک سوزن یا سرنگ برای تخلیه ی مایع جمع شده زیر چوست استفاده می کند.
  • بهبود طولانی مدت زخم: گاهی اوقات ناحیه زخم ناشی از جراحی  دیر بهبود یافته یا به طور کلی باز می شود.به همین دلیل ممکن است در حین عمل و بعد از آن برای جلوگیری از عفونت، آنتی بیوتیک تجویز شود.
  • آسیب به بافت: در حین عمل مینی ابدومینوپلاستی ممکن است بافت چربی که در عمق پوست وجود دارد آسبب دیده یا از بین برود. با توجه به وسعت ناحیه ی جراحی، بافت آُیب دیده ممکن است خود ب هخود بهبود یابد یا نیاز به عمل جراحی داشته باشد.  مصرف سیگار خطر آسیب بافت را افزایش می دهد.
  • ماندگاری جای زخم: رد زخم ناشی از عمل جراحی معمولا باقی می ماند اما ناحیه ی خط شرمگاهی به راحتی از بین می رود.

بیشتر بخوانید: لیپوساکشن

 نتیجه مینی ابدومینوپلاستی

پس از عمل ابدومینوپلاستی به مدت چند هفته  باید از یک چسب شکمی استفاده کنید تا در حین بهبودی شکم تان ثابت نگه داشته شود. بخشی از نتیجه ی جراحی فورا خود را نشان می دهد اما نتیجه ی کامل حدودا 6 هفته پس از جراحی و بعد از کاهش تورم مشخص می شود. همچنین در صورت عدم افزایش وزن یا بارداری، نتیجه ی مینی ابدومینوپلاستی می بایست دائمی باشد.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *