مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

هایفوتراپی صورت

سونوگرافی متمرکز شدت بالا یا هایفوتراپی صورت  (face HIFU therapy )، یک نوع درمان غیرتهاجمی برای جلوگیری از روند پیری صورت است. این استراتژی درمانی بخشی از روند رو به رشد درمان های ضد پیری شناخته می شود که برخی از مزایای عمل لیفت صورت را بدون نیاز به انجام جراحی ارائه می کند. طبق گزارش انجمن جراحی پلاستیک زیبایی آمریکا، محبوبیت روش های غیرجراحی ای مثل هایفوتراپی، تا به امروز، به میزان 4.2 درصد افزایش یافته است.

صورت زیبا

از مزایای درمان‌هایی مثل هایفوتراپی، می توان به این اشاره کرد که درمان‌های کمتر تهاجمی نسبت به روش‌های جراحی، دارای دوره نقاهت کوتاه‌تری هستند. اما توجه داشته باشید، نتایجی که این استراتژی های نوظهور ارائه می‌ کنند چندان چشمگیر نیستند و به اندازه‌ی درمان های جراحی دوام ندارند. به همین خاطر، متخصصان پوست، هایفوتراپی صورت را فقط برای درمان علائم خفیف تا متوسط و ​​یا به اصطلاح اولیه‌ی پیری توصیه می کنند. ما در ادامه به بررسی کامل مسائل مربوط به هایفوتراپی صورت خواهیم پرداخت.

هایفوتراپی چیست؟

هایفوتراپی روشی درمانی است که از امواج فراصوت برای ایجاد گرما در سطوح عمیق پوست استفاده می کند. این گرمای به وجود آمده به سلول های هدف آسیب رسانده و باعث می شود که بدن برای ترمیم کردن آنها تلاش کند. برای انجام این ترمیم، بدن ماده ای به نام کلاژن تولید خواهد کرد که به رشد مجدد سلول ها کمک می کند. کلاژن ماده ای است که به پوست ساختار و خاصیت ارتجاعی می بخشد. طبق گفته‌ی هیئت جراحی زیبایی آمریکا، درمان‌های اولتراسوند غیرجراحی مانند هایفوتراپی صورت، می‌توانند:

 • چروک های پوست گردن را از بین ببرند.
 • پلک و یا ابروهای افتاده را درمان کنند.
 • چین و چروک های روی صورت را صاف کنند.
 • پوست سینه را سفت و صاف کنند.
 • توجه داشته باشید، نوع سونوگرافی‌ای که در این استراتژی استفاده می‌شود، با سونوگرافی ای که پزشکان از آن برای تصویربرداری استفاده می‌کنند متفاوت است. در هایفوتراپی، از امواجی با انرژی بالا برای هدف قرار دادن مناطق خاصی از بدن استفاده می شود. ولی در سونوگرافی عکسبرداری امواج اولتراسوند از بدن عبور داده می شوند. همچنین از هایفوتراپی برای درمان تومورها در جلسات بسیار طولانی تر و شدیدتری استفاده می شود.

هایفوتراپی روشی درمانی است که از امواج فراصوت برای ایجاد گرما در سطوح عمیق پوست استفاده می کند.

بیشتر بخوانید همه چیز در مورد بالا کشیدن ابرو

انجام درمان هایفوتراپی صورت (نکات مربوط به انجام عمل)

پزشکان معمولا درمان هایفوتراپی صورت را با تمیز کردن ناحیه‌ی انتخابی صورت و استفاده از یک ژل مخصوص آغاز می کنند. پس از انجام مراحل ابتدایی از یک دستگاه دستی که امواج اولتراسوند را در فواصل کوتاهی منتشر می کنند استفاده می شود.

 • توجه داشته باشید هر جلسه‌ی درمان معمولاً 30 تا 90 دقیقه طول خواهد کشید.
 • برخی از افراد ناراحتی های خفیفی را در طول درمان گزارش می کنند و برخی نیز پس از انجام عمل، درد به سراغشان می آید. پزشکان ممکن است برای جلوگیری از بروز این اتفاق، قبل از عمل از بی حسی های موضعی استفاده کنند تا از درد جلوگیری شود. مسکن‌های بدون نسخه ای مانند استامینوفن و یا ایبوپروفن نیز ممکن است کمک کننده باشند.
 • بر خلاف سایر روش های زیبایی درمانی، مثل لیزر موهای زائد، انجام هایفوتراپی صورت نیازی به هیچ گونه آمادگی ای ندارد. همچنین هنگامی که جلسه‌ی درمان نیز تمام می شود، اختصاص زمان خاصی برای بهبودی نیز مورد نیاز نیست. این موضوع به این معناست که افراد می‌توانند پس از دریافت درمان هایفوتراپی، به انجام فعالیت های روزانه‌ی خود بدون هیچ اختلالی ادامه دهند.
هایفوتراپی صورت

آیا تحقیقاتی مبنی بر کارآمدی این درمان صورت گرفته است؟

به طور کلی می توان گفت بسیاری از گزارش ها اظهار دارند که هایفوتراپی صورت کار می کند. برای مثال، گروهی از افراد متخصص در سال 2018 به انجام 231 مطالعه در مورد استفاده از فناوری اولتراسوند برای مصارف پزشکی پرداختند. پس از تجزیه و تحلیل مطالعاتی که شامل استفاده از امواج اولتراسوند برای سفت کردن پوست، کاهش چین و چروک ها و کاهش سلولیت بود، محققان به این نتیجه رسیدند که این روش درمانی ایمن و موثر است. ما در ادامه به بررسی چندین مورد مطالعه‌ی دیگر در این زمینه خواهیم پرداخت.

پزشکان معمولا درمان هایفوتراپی صورت را با تمیز کردن ناحیه‌ی انتخابی صورت و استفاده از یک ژل مخصوص آغاز می کنند.

بر اساس یک مطالعه، مشخص شد هایفوتراپی برای برطرف کردن چین و چروک های اطراف فک، گونه و دهان بهترین عملکرد را دارد.

مطالعه‌ی دیگری با منبعی معتبر، اثربخشی هایفوتراپی صورت را در مدت زمان های 7 روز، 4 هفته و 12 هفته ارزیابی کرد. پس از گذشت 12 هفته از عمل، در تمام نواحی تحت درمان، خاصیت ارتجاعی پوست شرکت کنندگان به صورت قابل توجهی بهبود یافته بود.

در یک مطالعه‌ی دیگر، 73 نفری که عمل هایفوتراپی را انجام داده بودند، مورد مطالعه قرار گرفتند. افرادی که مسئول ارزیابی نتایج عمل بودند، بهبود 80 درصدی پوست صورت و گردن را گزارش کردند. در حالی که میزان رضایت شرکت کنندگان تز انجام عمل نیز 78 درصد بود.

عوارض هایفوتراپی

به طور کلی، شواهد نشان می دهد که هایفوتراپی صورت عوارض جانبی کمی به همراه دارد. به طور مثال بر اساس مطالعه ای که در کشور کره جنوبی انجام شد، مشخص شد که هیچ عارضه‌ی جانبی جدی ای افرادی که هایفوتراپی را انجام می دهند، تهدید نمی کند. اگرچه که برخی از شرکت کنندگان مطالعه موارد زیر را گزارش دادند:

 • ورم
 • بی حسی
 • سرخی
 • کبودی
 • راش ارغوانی

سرخی صورت، یکی از عوارض و اثرات جانبی مربوط به هایفوتراپی صورت

سوالات متداول

هایفوتراپی صورت یک روش ایمن، موثر و غیرتهاجمی برای از بین بردن چین و چروک‌ها و سفت کردن پوست صورت در نظر گرفته می‌شود. از مزایای این روش نسبت به روش های جراحی می توان به عدم ایجاد برش، جای زخم و نیاز به زمان استراحت اشاره کرد. همچنین هایفوتراپی هزینه‌ی کمتری نسبت به روش لیفت صورت دارد. اگر به دنبال درمانی غیر تهاجمی، سریع و بدون درد هستید، هایفوتراپی یک گزینه‌ی عالی برای شما است.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 3 =